Rozhovory

Vladislava Sárkány: Humor bola jedna z vecí, ktorou si ma v Hrhove hneď získali /
Rozhovor o dokumente To ta monarchia

Ján Janočko / Rozhovory /

V týchto dňoch má po dlhých mesiacoch odkladania slovenskú premiéru film To ta monarchia. Komediálny dokument o harmónii v spolunažívaní obyvateľov Spišského Hrhova nadväzuje na tému, ktorá zaujala na Slovensku aj v zahraničí. S režisérkou dokumentu sme sa rozprávali aj o tom, či bolo ťažké prelomiť bariéru medzi štábom a miestnymi obyvateľmi či o tom, či je v pláne aj pokračovanie.

Boris Vereš: Dnes už je takmer nezodpovedné si bitcoin ani nevyskúšať /
Rozhovor o dokumente Libertas

Ján Janočko / Rozhovory /

Okolo bitcoinmatov v nákupných centrách už prechádzam nejaký ten piatok. Občas na mňa vyskočí nejaký článok o klesajúcej či stúpajúcej hodnote kryptomeny, niekedy ju spomenú v správach. Dokument s názvom Libertas ma prekvapil svojou témou a originálnym prístupom. Jeden z jeho autorov, režisér BORIS VEREŠ, si našiel čas a odpovedal na pár otázok o svojom novom počine.

Radovan Síbrt: „V prvom období nakrúcania som narážal na nevôľu a nepochopenie.“ /
O réžii dokumentu Postihnutí muzikou

Ján Janočko / Rozhovory /

Dokument Postihnutí muzikou ma zaujal už trailerom. Na Festivale Jeden svet som si ho pozrel a neskôr som zistil, že režisér RADOVAN SÍBRT si s kapelou The Tap Tap podal ruky už skôr – napríklad pri výrobe klipu Řiditel autobusu. Pri ponuke na rozhovor neváhal napriek nabitému predvianočnému programu.

Ľudia budú hladní po kultúre a stretávaní iných ľudí, hovorí riaditeľka festivalov Fest Anča a Pilot /

Magdaléna Švecová / Rozhovory /

Pandémia zastavila alebo pozmenila tvár mnohých podujatí a očakávaný prepad ekonomickej situácie má vplyv aj na umenie a kultúru. Termíny Fest Anče a Festivalu seriálov Pilot sa z toho dôvodu presunuli o niekoľko mesiacov neskôr. Ako vyzerá organizovanie podujatí počas pandémie a čím prechádza celá slovenská kultúra, prezradila Ivana Sujová. 

Philipp Eichholtz: „Pre mladého filmára je predstava troch filmov za 15 rokov strašná.“ /

Juraj Kovalčík / Rozhovory /

Philipp Eichholtz (1982) je nemecký filmový režisér, scenárista a strihač. V 15 rokoch začal nakrúcať amatérske krátke filmy, ktoré sa postupne presadzovali aj na festivaloch. Napriek tomu, že neabsolvoval formálne filmárske vzdelanie, rozhodol sa venovať filmu profesionálne. V roku 2014 bol uvedený jeho prvý celovečerný film Liebe mich!. Na 20. ročníku letného filmového festivalu 4 živly prezentoval už svoj štvrtý film Úlet (Rückenwind von vorn, 2018).

Tereza Nvotová: „Nechcela som urobiť film iba o tom, že niekto trpí.“ /

Juraj Kovalčík / Rozhovory /

Tereza Nvotová (1988), dcéra režiséra Juraja Nvotu a herečky Anny Šiškovej, debutuje celovečerným hraným filmom Špina. Je to jej absolventský film na FAMU, kde vyštudovala aj dokumentaristiku. Zaujala už svojím prvým dokumentom Ježiš je normálny! z roku 2008 o sektároch. Okrem toho hrala vo viacerých českých a slovenských filmoch (Malé oslavy, Tango s komármi). Momentálne strihá celovečerný portrét Vladimíra Mečiara.