Kovalčík Juraj

Koberec, ktorý tam nebol /
Report z Fest Anča 2018

Juraj Kovalčík / Téma /

Mojou hlavnou ambíciou pred príchodom na Anču 2018 bolo stihnúť viac z filmového programu než minulý rok, predovšetkým súťažné sekcie. To sa mi, myslím, podarilo. Za hlavnú zmenu z osobného pohľadu považujem, že azda prvýkrát som mal okolo seba väčšiu skupinu ľudí, pozbieraných z Malého Berlína (trnavské nezávislé kultúrne centrum) a jeho okolia. Jedenásta Anča si pripravila vlastné zmeny. Tematický fokus zameraný na propagandu nahradil doterajšie národné okienka.

Odnikiaľ /
Bola som matka

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Medzi rokmi 2000 až 2007 Nacionálno-socialistické podzemie (NSU) spáchalo sériu teroristických útokoch na príslušníkov tureckej a kurdskej menšiny v Nemecku (hoci medzi 10 zabitými boli aj dve gréckeho pôvodu). Obete boli väčšinou vlastníkmi malých prevádzok, kebabov či stánkov so zeleninou, vrahovia ich strieľali zblízka do tváre. Skupina bola podozrivá aj z bombových útokov. Na rasovo motivované násilie reaguje režisér Fatih Akin, ktorý sa nikdy neštítil kontroverzných tém, príbehom Nemky Katje, vydatej za Kurda Nuriho a matky 5-ročného Rocca.

Hmyz /
O tom ale film nie je

Juraj Kovalčík / Recenzie /

So Švankmajerom sa nebudem lúčiť len preto, že vypustil ostentatívne posledný celovečerný film. Vyzerá byť pri plnej sile a ktovie čo všetko ešte chystá. Aj keby nič, aj tak sa s ním nebudem lúčiť. Rozluky sa spájajú s takými tými horkými emóciami, sentimentalitou, aká obvykle chýba v jeho prácach, a vyhýba sa jej aj v Hmyze, hoci inak sa nevyhýba ničomu, čo je ľudské, ani tomu, čo je neľudské.

Dubček /
Prídem aj do kina, ale bude to dôstojné?

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Za svojho života bol Alexander Dubček (krátko) veľkým papalášom a po svojej predčasnej smrti ostane už veľkým papalášom slovenskej politickej histórie dokiaľ bude národ živý, a to podľa hymnických piesní bude večne. Preto spracovať jeho život vo filme s lapidárnym názvom Dubček musela byť príťažlivá, no nie jednoduchá úloha.

Darebák a pretekárka /
Láska až za hrob, film za menej

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Pre Belgičana Michaëla R. Roskama je Darebák a pretekárka len tretím celovečerným filmom, ktorý v kariére režíroval. Ale hovoriť o nastupujúcej generácii je zase trochu podivné u človeka, čo tento rok oslavuje 46. Aspoň sa mu už prvými dvomi podarilo spraviť si dostatočné meno, aby tento najnovší dokázal vyvolať očakávania.

Obávaný /
Paródia na Godarda

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Zjednodušene možno Hazanaviciusovu komédiu interpretovať v troch základných rovinách – ako zobrazenie rozvíjajúceho sa a následne upadajúceho romantického vzťahu medzi Anne Wiazemsky a Jean-Lucom Godardom, ako komentár vzťahu medzi kinematografiou (prenesene umením) a spoločnosťou (politikou, dejinami) a ako paródiu na filmy novej vlny, zvlášť Godarda.

Backstage /
West coast pod Tatrami

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Jedným z najväčších tajomstiev vesmíru je pre mňa skutočnosť, že niekto je ešte ochotný počúvať a realizovať nápady Dušana Rapoša. Najnovšie si vymyslel, že omladina prahne po tanečnom filme, lebo už nerevoltuje „dlhými vlasmi, dnes ide urban culture, street dance, hip-hop, rap, youtubering a tanečné crew!“ Dúfam, že vás to nešokuje tak ako mňa. Hlavne ten výkričník na konci.

Sloboda /
Osamelá vzbura Nemky po štyridsiatke

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Speckenbachovi chýba snaha svoju hlavnú hrdinku naozaj vnútorne pochopiť a z bezradnosti si kliesni cestu ukazovaním kože. Sloboda vychádza zo sľubnej, provokatívnej premisy, lenže ostáva pri nej. Nestavia z nej silný, pohlcujúci príbeh. Iba ventiluje režisérov hraničný pesimizmus.

Tlmočník /
Hľadanie pravdy o svojej rodine

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Tlmočník veľké, trvalé, traumatické emócie viac pripomína, než vzbudzuje, ani ich veľmi neprekladá do filmového jazyka nad rámec tradične pietnej hudby Vladimíra Godára a výškových krajinných nálad kameramana Martina Štrbu. Vzhľadom na pokojný prúd a nedostatok dramatických giest ťažko niekým zatrasie k hľadaniu svojej skutočnej rodiny.

Čierny panter /
Marvel Cinematic Universe #18

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Spomedzi marvelovskej produkcie Čierny panter patrí k nadpriemeru, no s výnimkou zamerania na čierneho superhrdinu a jeho „africký“ domovský svet neinovuje nič podstatné v recepte na komiksový film a zaradí sa do série predkrmov pred hlavnými avengerskými chodmi, tento rok zastúpenými Nekonečnou vojnou.

Dovidenia tam hore /
Všetci moji padlí

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Občas vedia slovenskí distribútori pripraviť príjemné prekvapenie. Napríklad nasadiť v silnom týždni s Čiernym panterom alebo Podobou vody excentrický francúzsky film bez špeciálneho mediálneho výtlaku. Dovidenia tam hore sa bráni vtesnávaniu do žánrových škatuliek a hrá s diváckymi očakávaniami dosť frivolnú partiu.