Kovalčík Juraj

Čiara /
Kým dcéra nezaspieva

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Teraz, keď už Čiaru videli všetci, čo mohli, a prekonala aj čísla Únosu, je vcelku nanič písať, či sa na film oplatí ísť alebo nie. Skôr by som dal pár vetičiek, čo Čiara znamená v kontexte slovenského filmu.

Pod lampou býva najväčšia lampa /
10. ročník najroztopašnejšieho SK filmového festivalu

Juraj Kovalčík / Téma /

Patrí ku krajším bilanciám môjho patetického života, že som sa väčšiny z desiatich ročníkov Festu Anča zúčastnil. Prvýkrát v roku 2010. Pamätám sa na interview s Admirálom na lavičke pred stanicou. Pamätám sa na barmana, také ucho, ktorý ma nechal nadránom vyviesť z baru pre vlastné víno. Ucho stále robí na bare a už kočíkuje vlastného uchatého pankáča. Pamätám sa na nekonečné noci a nekonečné rána za stolom na dvore, strávené v povznášajúcich debatách so somrákmi a ženami s obrovskými očami. Pamätám sa na všetky filmy… No jasné.

Špina /
Nie, nemôžu si za to samy

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Tereza Nvotová Špinou debutuje, je to jej absolventský film na FAMU a absolvovať dlometrážnym filmom je dosť výnimočná vec, o to viac, že rotuje na festivalovom okruhu a šiel do kinodistribúcie v Čechách aj na Slovensku. Naša kinematografia je bohatšia o výrazný talent. A o film, ktorý otvára nástojčivé témy, obvykle ignorované alebo zamlčiavané, čo obetiam sexuálneho násilia pridáva okrem utŕženej rany aj urážku. Nie, nemôžu si za to samy.

Tereza Nvotová: „Nechcela som urobiť film iba o tom, že niekto trpí.“ /

Juraj Kovalčík / Rozhovory /

Tereza Nvotová (1988), dcéra režiséra Juraja Nvotu a herečky Anny Šiškovej, debutuje celovečerným hraným filmom Špina. Je to jej absolventský film na FAMU, kde vyštudovala aj dokumentaristiku. Zaujala už svojím prvým dokumentom Ježiš je normálny! z roku 2008 o sektároch. Okrem toho hrala vo viacerých českých a slovenských filmoch (Malé oslavy, Tango s komármi). Momentálne strihá celovečerný portrét Vladimíra Mečiara.

Denník z ArtFilmu, part 2 /
Wet dreams never dry

Juraj Kovalčík / Správy /

Prvé festivalové ráno v stane. Odhadom niekedy po štvrtej sa vracia do stanovej osady rozjarená partia, plná zážitkov a túžby vykecávať sa o nich z plných pľúc, čo ostatných osadníkov dosť irituje. Po sérii zdvorilých upozornení sa nakoniec ozve rázny hlas nasratej Češky: „Držte kurva tlamy, nejste tady sami!“ Rýmovačka! Potom som opäť spokojne zaspal…

Richard Müller: Nespoznaný /
Nekľud osobnosti

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Kým Para nad riekou ponúka trojmozaiku (pri všetkej úcte) dohasínajúcich muzikantských osudov, Miro Remo stopuje človeka, ktorý by sa za priaznivej súhry okolností mal pohybovať ešte okolo vrcholu, 55 rokov predsa nie je až tak veľa. Ibaže speváka dokument zachytáva nie práve v najpriaznivejšom životnom období. A s odvíjajúcim sa časom sa pred nami rysuje portrét zložitej, mnohotvárnej osobnosti, nielen v tom doslovnom zmysle, že Müller trpí maniodepresiou.

Para nad riekou /
Hľadanie strateného jasu

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Laco Deczi v šortkách stojí na kúsočku hliny – na vlastnom ostrove – pár metrov od pobrežia. Drží v rukách obraz. Na pláži sa zastaví nejaký chlap, pýta sa, čo je na obraze. Laco vysvetľuje, že je to ostrov medzi Pacifikom a Atlantikom, kde sú stovky psychiatrických ústavov a on je jeden z pacientov. Obraz vraj…

Piata loď /
Tak čo hovoria znamenia

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Pre desaťročnú Jarku (Vanessa Szamuhelová) existujú dva svety. Jedným je sídlisko, byt v paneláku, kde žije so svojou matkou Luciou a starou matkou Irenou, druhým záhrada kdesi za vinohradmi, kde je paňou sama sebe. Hoci dalo by sa to postaviť aj tak, že je nezávislá aj na Lucii a Irene v priestoroch bytu, pretože sa…

Masaryk /
Demokratova reč

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Film postavíme na krátkom výseku zo života Jana Masaryka a dáme do úvodu titulok „podľa skutočnej udalosti“, rozhodli sa filmári a aj tak urobili. Na prvý pohľad nemusí byť zjavné, prečo, napokon, pri historických filmoch to nebýva veľmi zvykom. Možnože užité zaklínadlo tu má upozorňovať na svoje jemnejšie významové odtienky. Masaryk nie je vernou rekonštrukciou,…

Únos /
Načrenie do štátneho terorizmu

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Únos je azda prvý slovenský politický triler, ak nerátame Kandidáta, skôr satiru než triler. Vyvolal veľký záujem, prvý víkend v kinách prekonal čísla evitovskej romantiky Všetko alebo nič aj dánovského Červeného kapitána.