Zažiť to znovu (2019). © ASFK

Originálny názov
La Belle Époque

romantická komédia
2019 / 115 min. / MP 15
Francúzsko

Réžia
Nicolas Bedos
Scenár
Nicolas Bedos
Romantická komédia Zažiť to znovu je prvým filmom Nicolasa Bedosa v slovenských kinách. Začínal ako dramatik a scenárista v televízii, vo filme režisérsky debutoval v roku 2017 drámou Pán a pani Adelmanovci (Monsieur et Madame Adelman), ktorá sleduje desiatky rokov vzťahu titulnej dvojice.

Tému a žáner príliš nemení ani vo svojom druhom filme. Karikaturista Victor (Daniel Auteuil) a psychologička Marianne (Fanny Ardant) sú manželia už desiatky rokov, majú dospelého syna, riadiaceho úspešnú mediálnu firmu. Do ich vzťahu sa rokmi vkradla nuda a jednotvárnosť.

Očividne hlavne kvôli Victorovi, pretože sa úspešne vžíva do roly starého páprdu, odmietajúceho prispôsobovať sa zmenám v myslení, životnom štýle a technológiách. Zato Marianne odmieta zostarnúť. Zaspáva s VR headsetom, vozí sa v Tesle a psychoanalýzu poskytuje cez online aplikáciu trom tisícom klientov denne.

Konflikt a odcudzenie vyvrcholia tým, že Marianne vyhodí Victora zo spoločného bytu v pyžame uprostred noci. Aj tak už má milenca a Victora vôbec v ničom nepotrebuje. Kým ona je odhodlaná ísť stále vpred bez ohliadania sa do minulosti, Victor robí úplný opak.

Poukážku na služby agentúry, ktorá sprostredkúva klientom zinscenovaný návrat do ľubovoľnej epochy, narodeninový darček od syna, Victor využíva na „cestu“ do roku 1974, do obľúbenej kaviarne svojej mladosti, kde sa s Marianne prvýkrát stretol. Krátko nato sa do seba zamilovali a začali spolu žiť.

Šéfovi agentúry Antoineovi (Guillaume Canet) veľmi záleží na tom, aby bol pre Victora zážitok 70. rokov čo najautentickejší. Pozná sa totiž s jeho synom a v detstve mu bol Victor niečo ako vzor. Do úlohy mladej Marianne obsadí svoju najlepšiu a najkrajšiu herečku Margot (Doria Tillier). Váhajúce vedľajšie postavy a fasády, z ktorých sa odlepujú „tehly“, Victor ľahko prekukne. No Margot, aj keď nevyzerá do bodky presne ako Marianne, ho očaruje.

Zažiť to znovu (2019). © ASFK

Medzi Margot a Antoineom sa v zákulisí odohráva druhý nosný romantický vzťah. Niekedy sa zbožňujú, oveľa častejšie sú na nože. Problém sa zrejme skrýva (opäť) hlavne v mužskej polovici – Antoineovi. Úzkostlivo stráži každý detail scény, ktorú si jeho klienti objednávajú, hercov neprestajne úkoluje cez načúvacie prístroje v ušiach. A nestačí, že najvyššie nároky z hercov má na Margot. Rovnako sa ju pokúša riadiť a prispôsobovať svojmu ideálu v skutočnom živote.

V postave Antoinea Nicolas Bedos reflektuje vlastný status filmového rozprávača, tvorcu fiktívneho príbehu a pracovno-súkromný vzťah s herečkou Doriou Tillier. V Bedosovom debute hrala jednu z hlavných postáv a písala s ním scenár. Počas produkcie tohto filmu ešte tvorili pár. Dnes už spolu nie sú.

Svojim vymysleným dvojiciam ponúka v duchu žánrových pravidiel romantickej komédie šancu na vyriešenie problémov a zmierenie. Popri dynamike intímnych vzťahov však Zažiť to znovu skúma aj vzťahy medzi inscenáciou (fikciou) a skutočnosťou, medzi mediálnym obrazom a žitými skúsenosťami, medzi nostalgiou a jej objektom, teda minulosťou, ktorú si v spomienkach skrášľujeme.

Antoine nezostáva pri snahe o dokonalú rekreáciu Victorových spomienok, dvora Márie Antoinetty či úzkeho kruhu špičiek nacistického Nemecka okolo Hitlera. Atmosféru buduje aj pomocou divadelných a filmových prostriedkov. Dôležité postavy nasvecuje reflektormi, v zásadných momentoch necháva znieť náladovú hudbu.

Iscenované schôdzky Victora s omladenou verziou Marianne pokračujú aj v iných prostrediach ako v kaviarni La belle époque. Victor sa nevdojak zamiluje. Ale do koho vlastne? Do Marianne, ako si ju pamätá? Do Margot v úlohe Marianne? Do Margot, aká je naozaj? Aby Antoine (motivovaný aj žiarlivosťou) zabránil stupňovaniu Victorovho citu k Margot, zinscenuje ich stretnutie v ďalšej simulovanej realite, kde sa snaží Victora presvedčiť, že Margot má muža a malé dieťa.

Zažiť to znovu (2019). © ASFK

Falošnosť nostalgie demaskuje napríklad „skutočná“ Marion, keď prichádza za Victorom na rande do zrekonštruovanej kaviarne. Okolitému komparzu zahlási, že môžu zahasiť povinne zapálené cigarety, súčasť „autentického“ rázu 70. rokov. Všetci si s úľavou vydýchnu. K istým aspektom minulosti sa nikto nechce vracať, aj keby bolo retro neviemako sexi.

Zažiť to znovu zdarne prepája žánrové prvky romantiky s kritikou retrománie aj naháňania sa za novotami a večnou mladosťou. Nicolas Bedos vo svojom príbehu doluje hodnoty, na ktorých sa oplatí stavať a udržiavať zmysluplný partnerský vzťah. A robí to s nezvyčajnou dávkou (francúzskeho) vtipu a šarmu.