Televízia

Mladý pápež

Ján Janočko / Televízia /

Trailery a prvé správy o novom projekte sľubovali najmä kontroverziu a neortodoxný pohľad na zákulisie fungovania Vatikánu a najmä pontifikátu ako takého. Na čele katolíckej cirkvi stojí nový pápež, pričom jeho voľba pôsobí viac než prekvapivo.

Daredevil

Pavel Bielik / Televízia /

Netflix (na Slovensku najneskôr do roku 2016), sa v spolupráci s Marvelom dohodol na dlhodobom projekte. Jeho výsledkom je reštart komiksov vo forme televíznych minisérií a Daredevil je prvým zo štyroch seriálov o komiksovom hrdinovi.

Horiaci ker

Juraj Kovalčík / Televízia /

Agnieszku Holland by si slovenskí diváci nemali pamätať iba z nevydarenej verzie jánošíkovskej legendy. Poľská režisérka má na bývalé Československo oveľa hlbšie väzby. Fascinovaná filmami Novej vlny, rozhodla sa študovať na FAMU, kde zažila aj Pražskú jar a jej následné krvavé potlačenie.

The 100

Michal Klembara / Televízia /

Televízna sieť The CW sa dlhodobo profilovala ako televízia pre tínedžerov. V súčasnosti oficiálne stavia svoj program pre cieľovku 18 – 34 ročných, ale stále v jej pôvodnej tvorbe dominujú seriály pre mladých „o mladých“. Aj jedna z najlepšie prijatych amerických noviniek tejto jari zapadá…

Fargo

Pavel Bielik / Televízia /

Ako v súčasnej dobe býva za veľkou mlákou zvykom, producenti orientujú svoju pozornosť na televízne obrazovky, kde divákom ponúkajú seriály lákajúce na zvučné meno svojho filmového predchodcu. Výnimkou nie je ani Fargo – rovnomenný súčasný seriál káblovej televízie FX.

Doll & Em

Michal Klembara / Televízia /

Doll & Em je komediálny seriál, ktorý vznikol v nízkonákladovej produkcii pôvodne pre satelitnú televíziu Sky Living v roku 2013. Na obrazovky v USA sa dostal v tomto roku. V mnohom pripomína mocumantary žáner. Snímaný je jednoducho, na jednu kameru a často priam dokumentárne.

Stopy na hrebeni

Juraj Kovalčík / Televízia /

Ani nie hodinový dokument Pavla Barabáša uzatvára jeho šesťdielnu sériu Príbehy tatranských štítov v koprodukcii s RTVS. Posledný diel rekonštruuje jedinečnú expedíciu: zimný prechod tatranského hrebeňa.

Fleming

Michal Klembara / Televízia /

BBC nakrútila pre svoj americký kanál štvordielnu minisériu Fleming k 50. výročiu vzniku Jamesa Bonda. Zaoberá sa jeho stvoriteľom, Ianom Flemingom a to konkrétnou tou časťou jeho života, ktorá mala vplyv na zrodenie postavy agenta jeho veličenstva.

The Americans

Michal Klembara / Televízia /

Záujem o špionážne filmy a seriály, vďaka viacerým vydareným projektom, stúpa. Na túto vlnu sa rozhodla naskočiť aj káblová televízia FX patriaca pod Fox. Priniesla však projekt, ktorý sa od ostatných odlišuje vo viacerých ohľadoch.

Boss

Michal Klembara / Televízia /

Veľkomestá sa stávajú dôležitejšie a mocnejšie ako samotné štáty. Odráža sa to aj v tomto televíznom počine. Vládcom Chicaga je starosta Tom Kane, ktorý mu vládne priam despoticky a dedične, keďže svoj „mestský štát“ získal spolu s rukou dcéry svojho predchodcu…

Continuum

Michal Klembara / Televízia /

Konkurencii americkej televíznej a filmovej tvorbe dokáže vo svete odolať málokto. Keď opomenieme marketing, tvorcovia z USA nás porážajú najmä dokonalým zvládnutím remesla, modernými technológiami a aj keď je to pre mnohých ťažké priznaj, aj výbornou scenáristickou praxou.