Press

Art Film Fest spustil predpredaj cinepassov na svoj 27. ročník /

Press / Správy /

27. ročník Art Film Festu sa uskutoční v Košiciach v dňoch 14. – 22. júna 2019, filmovým nadšencom však už teraz ponúka možnosť zabezpečiť si vstup na všetky jeho premietania a sprievodné akcie. Predpredaj zvýhodnených cinepassov na najväčšie slovenské filmové podujatie sa práve začal.

Akcia a napätie väzenskej vzbury po Havlovej amnestii! Je tu druhý teaser k filmu Amnestie /

Press / Správy /

Na československom filme Amnestie sa v týchto dňoch intenzívne pracuje, aby divákov v kinosálach privítal v plnej sile už v novembri, v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie. Po prvom teaseri, ktorý priniesol zábery z prostredia leopoldovskej väznice a archívne zábery z prelomu 80. a 90. rokov, tvorcovia prichádzajú s druhým, ktorý z filmu odhaľuje už oveľa viac konkrétnych záberov.

Art Film Fest predstavuje vizuálnu identitu aktuálneho ročníka /

Press / Správy /

27. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest predstavil svoju vizuálnu identitu. Je zosobnená tvárou mladej ženy ako symbolom najpočetnejšej profilovej i vekovej skupiny festivalového publika. Dôraz je akcentovaný na termín a miesto konania festivalu, ktorý sa už po štvrtý raz bude konať v Košiciach.

Tváre Českého leva – výber nominovaných filmov si môžete pozrieť online /
Hrané, dokumentárne aj študentské snímky sú sprístupnené na portáli DAFilms.cz

Press / Správy /

Snímky ako Toman, Tlmočník, ale aj dokumenty Až přijde válka či Nič nebude ako predtým… Na cenu Český lev je tento rok nominovaných dohromady 23 filmov a viaceré z nich si môžu aj slovenskí diváci pozrieť online na DAFilms.cz. Tradičnú akciu usporadúva portál v spolupráci s Českou filmovou a televíznou akadémiou (ČFTA), ktorá ceny udeľuje. Online sa predstaví pätica celovečerných hraných, dva dokumentárne a päť študentských filmov, ktoré sa prebojovali do finále cien Český lev.

Festival krátkych filmov a videoklipov AZYL spúšťa prihlasovanie pre ročník 2019 /

Press / Správy /

Po roku je tu opäť festival krátkych minútových a päťminútových filmov a videoklipov Festival AZYL. Začínajúci filmári aj profesionáli tak znova dostanú priestor na to, aby odprezentovali svoju filmársku tvorbu. Prihlasovanie do súťažných kategórií sa spustilo 1. marca a bude sprístupnené až do 13. mája 2019. Prihlasovací formulár záujemcovia nájdu na webovej stránke www.festival.azyl.sk.

4 živly v Banskej Štiavnici odovzdali filmovú cenu /

Press / Správy /

Od piatku do nedele trval v Banskej Štiavnici 8. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly. Program venovaný téme NULA ponúkol viacero celovečerných i krátkometrážnych filmov rôznych žánrov, krajín produkcie i rokov vzniku. Nechýbali rôznorodé sprievodné podujatia a inšpiratívni hostia i hosťky. Obrovskému záujmu publika sa na festivale tešil slovenský film Dobrá smrť, ktorý 4 živly uviedli v slovenskej predpremiére a za účasti tvorcov.

Do Trnavy príde prvý interaktívny film na svete /
Kým vo svete žal Kinoautomat úspech, komunisti ho zadupali pod zem

Press / Správy /

Predstavte si, že sedíte v kine a spolu s ostatnými členmi publika máte možnosť rozhodovať o osude postáv na filmovom plátne. Vpustíte príťažlivú susedku oblečenú iba v uteráku do vášho bytu, aj keď sa má čo nevidieť vrátiť vaša žena? Zelené tlačítko značí áno, červené nie. Do Trnavy prichádza jedinečné premietanie obnoveného prvého interaktívneho filmu na svete Kinoautomat z roku 1967.

Zimný filmový festival 4 živly predstaví filmy s témou NULA /
Medzi nimi aj celkom nový slovenský dokument

Press / Správy /

Banská Štiavnica sa v roku 2019 pýši titulom slovenského Mesta kultúry, umeleckým životom a aktivitami však prekypuje už roky. Dôkazom môže byť napríklad aj 8. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly, ktorý sa v meste uskutoční v dňoch 22. – 24. februára 2019. Hrané, dokumentárne i experimentálne filmy v jeho programe bude tentoraz spájať téma NULA.

Ako vzniká film na Slovensku? Nahliadnite s nami do zákulisia príprav filmu Amnestie /

Press / Správy /

Na jeseň tohto roku príde do kín celovečerný film Amnestie. Ústrednou témou filmu je Havlova amnestia, ktorú udelil Václav Havel 3. januára 1990, pár dní po tom, ako bol zvolený za československého prezidenta. Amnestia sa mala týkať takmer 80 percent vtedajších odsúdených väzňov. Po udelení tejto amnestie sa na konci marca 1990 odohrala veľká väzenská vzbura v Leopoldove a vyústila do najkrvavejšieho masakru v najprísnejšom väzení v republike. V rámci natáčacích dní filmu Amnestie padne posledná klapka na začiatku februára. Ako prebieha takéto natáčanie filmu na Slovensku, čo všetko práca obnáša či akým činnostiam sa venujú konkrétne profesie filmového priemyslu – to bližšie priblížili samotní členovia štábu.

Rok 2018 v kinách /

Press / Správy /

Uplynulý rok v kinách evidujeme divácky ako druhý najúspešnejší od roku 1993. V návštevnosti kín sme zaznamenali 197 789 predstavení, filmy videlo 5 964 768 divákov , čo je pokles oproti roku 2017 o 10,88 %. V tržbách to bol pokles o 4,27%.

Zlo sa vo filme neskryje, hlása 26. ročník Febiofestu /

Press / Správy /

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest oslávil v roku 2018 jubilejný 25. ročník. Zavítalo naň rekordných 30 režisérov, ktorí osobne uviedli svoje snímky, prišlo aj na bilanciu štvrťstoročia existencie filmového sviatku. Nasledujúci 26. ročník sa bude niesť v znamení zmien, ktoré prispejú k modernému a atraktívnemu festivalu a majú do bratislavských kinosál prilákať domácich divákov aj zahraničných filmových profesionálov. Uskutoční sa od 20. do 26. marca 2019.