Press

7. Zimný filmový festival 4 živly bude na tému Začiatok /

Press / Správy /

Zimný filmový festival 4 živly čaká od 23. – 25. februára v Banskej Štiavnici ročník s poradovým číslom sedem a ako tradične, organizátori pripravil pre svojich účastníkov a účastníčky pestrý program s hranými, dokumentárnymi i experimentálnymi filmami, ale aj množstvom sprievodných podujatí.

Slovensko prvýkrát súťaží v svetovej konkurencii v hollywoodskej filmovej výzve 100 Hour Film Race /

Press / Správy /

Slovenská kinematografia má v týchto dňoch príležitosť zaujať ďaleko za hranicami našej krajiny. Po prvýkrát v histórii sa tím slovenských filmárov prihlásil do medzinárodnej filmovej výzvy s názvom 100 Hour Film Race. Kinematografický závod s časom odštartoval vo štvrtok 7. decembra a deadline na odovzdanie svojich krátkych filmov mali súťažiaci včera, v pondelok 11. decembra.

Celovečerný dokument o Ľubomírovi Feldekovi /

Press / Správy /

V posledných rokoch si slovenskí dokumentaristi čoraz viac uvedomujú potrebu zaznamenať výrazné slovenské osobnosti. Vznikajú tak portréty ľudí, ktorí si zaslúžia pozornosť divákov, predovšetkým za svoju celoživotnú prácu. Tento rok naše kiná odpremiérovali napríklad film o Vladimírovi Mečiarovi. O hudobníkovi Mariánovi Vargovi dokonca nedávno vzniklo hneď niekoľko filmov, dokončuje sa portrét básnika Miroslava Válka. Invenčnosť a dôležitosť témy niektorých z nich dokazuje, že dokumentárny portrét nemusí byť vždy určený len pre televíziu. Takúto ambíciu má aj nový film o spisovateľovi Ľubomírovi Feldekovi, ktorý realizuje režisér Marek Janičík.

Websterovci: Nová rozprávková kniha a 3D animovaný seriál /

Press / Správy /

Bojíte sa pavúkov? Keď spoznáte rodinku Websterovcov, zaiste sa ich prestanete báť. Tvorcovia populárneho večerníčku a kníh Mimi a Líza vytvorili nový animovaný seriál, ktorý sa ako prvý na Slovensku robí 3D technológiou. Moderná pavúčia rodinka Websterovci rozveselí vaše deti nielen vo vysielaní RTVS, ale aj v knižnej podobe. Farebnú rozprávkovú knihu uvedieme už 21. novembra v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave.

„Je to poriadna vizuálna jazda!“ hovorí producent o novom slovenskom filme Dogg /

Press / Správy /

Po niekoľkoročnom úsilí uvidia diváci na jeseň nový slovenský film DOGG, netradičný je hneď v niekoľkých ohľadoch. Tvoria ho štyri rôzne poviedky, ktoré pracujú s emóciou strachu a úzkosti cez optiku štyroch rôznych režisérov. Jedinečné vizuálne spracovanie a filmový jazyk sa vymyká štandardu, ktorý sme doteraz mali možnosť vidieť v slovenských filmoch. Bonusom je účinkovanie dvoch slovenských raperov – Boy Wondera a Zverinu – v kontroverznej poviedke Grassvater. Distribučná premiéra je naplánovaná na štvrtok 9.11., kedy do slovenských kín uvedie psychotriler produkčná spoločnosť Azyl Production a distribučná spoločnosť Continental film.

Víťazné filmy z významných festivalov v programe MFF Bratislava /
Víťazi z Benátok, Cannes, Toronta a San Sebastianu uvedú v slovenskej premiére

Press / Správy /

V sekcii Cinema Now sa predstaví hneď niekoľko snímok, ktoré zarezonovali počas tohtoročnej festivalovej sezóny. Retro fantasy Podoba vody a čierna komédia Tri billboardy kúsok za Ebbingom zvíťazili na prestížnom benátskom festivale a právom tak patria medzi najočakávanejšie filmy roka a horúcich kandidátov na Oscara.

Jean-Marc Barr prevezme Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii /

Press / Správy /

Na 19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava zavíta jedna z najvýraznejších európskych hereckých osobností a osobitý režisér Jean-Marc Barr, ktorého celosvetovo preslávila jeho spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom na filmoch ako Európa, Dogville alebo Nymfomanka, a najmä film Luca Bessona Magická hlbočina. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – postapokalyptické sci-fi Grain.

Festival Pocity Film 2017 otvoria netradične – projekciou seriálu /

Press / Správy /

Ôsmy ročník prešovského filmového festivalu Pocity Film Festival začína už zajtra 10. októbra. Počas šiestich októbrových dní si budú môcť diváci vychutnať viacero skvostov svetovej kinematografie, ktoré sľubujú mimoriadne zážitky. Jedným z nich bude nepochybne satirický seriál Českej televízie s názvom Kosmo. Päť dielna miniséria je plná absurdného a nekorektného humoru z pera scenáristu Tomáša Baldýnského. Ten na seriáli…

POCITY FILM 2017 v znamení rodákov a výnimočných filmov /

Press / Správy /

V poradí ôsmy ročník prešovského filmového festivalu POCITY FILM 2017 sa uskutoční od 10. do 15. októbra v Prešove. Môžete sa tešiť na šesť dní plných filmových projekcií, od klasiky až po premiéry filmov za účasti hostí, workshopy, koncerty či snímky mladých tvorcov z Prešova a východného Slovenska.

Kinobus: 4 dni plezíru /

Press / Správy /

Tohoročné kinobusácke potulky Hornou Nitrou sú za nami. Ak Vám názov (nielen) filmového festivalu Kinobus nič nehovorí, je najvyšší čas to zmeniť. Festival už 14. rok mapuje a revitalizuje lokálne kultúrne domy a kiná, ktoré vníma ako centrá spoločenského života v obciach.