Press

Slovensko má zastúpenie aj v Medzinárodnej súťaži hraných filmov AFF Košice 2017 /

Press / Nezaradené /

O hlavné ceny 25. ročníka Art Film Festu sa budú v Košiciach uchádzať aj dva filmy s majoritnou slovenskou účasťou. Svoj absolventský film Špina uvedie slovenská filmárka Tereza Nvotová a o Modrého anjela sa bude v hlavnej súťaži uchádzať aj snímka Out, ktorá vznikla v slovensko-maďarsko-francúzsko-českej koprodukcii a nedávno súťažila aj vo festivalovom Cannes. Obidva filmy uvidia diváci v slovenskej premiére, zatiaľ ich mali možnosť vidieť len diváci v zahraničí.

ART FILM FEST ocení Vášáryovú, Vetchého, Trančíka a Hřebejka. Špeciálnu cenu dostane aj Jiří Bartoška /

Press / Správy /

Najnovšie diela medzinárodne rešpektovaných režisérov a talentovaných autorských tvorcov, aktuálne trendy svetovej kinematografie, ale aj významné tituly filmovej histórie, slovenský výber a bohatý sprievodný program. To všetko ponúkne 25. ročník najdiváckejšieho filmového festivalu na Slovensku – ART FILM FEST, ktorý sa uskutoční od 16. do 24. júna v Košiciach.

Oslávte prázdniny v ríši fantázie /

Press / Správy /

Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, ako osláviť záver školského roka, desiate narodeniny Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sú tou správnou voľbou. Od 29. júna do 2. júla zablúdite do ríše fantázie tých najlepších animovaných filmov. Náladou rozprávkového sveta ožije Stanica Žilina-Záriečie, nádherné priestory Bábkového divadla, kníhkupectvo Artforum a premietať bude aj Telka v meste na Hlinkovom námestí v Žiline.

Hviezdy nezávislej scény prichádzajú do Žiliny na Game Days /

Press / Správy /

V dňoch 30. 6. – 1. 7. sa v rámci Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča uskutoční štvrtý ročník podujatia Game Days s cieľom otvoriť dialóg a premostiť svety digitálnych hier a animovaného filmu. Za úlohu si kladie zoznámiť nielen širokú verejnosť s problematikou tvorby počítačových a konzolových hier prostredníctvom odborných prednášok a prezentácií zahraničných vývojárskych štúdií. V rámci Game Days sa zároveň premietne niekoľko dokumentárnych filmov s hernou tematikou.

Spoznajte silu animovaného dokumentu /

Press / Správy /

Pod animovaným filmom si často predstavujeme naratívny príbeh alebo experimentálne umelecké dielo. Na Fest Anču príde tento rok britský režisér Paul Bush, ktorý nám ukáže, že animovaný film môže mať aj dokumentárny charakter.

Slovak Short Cinema 2016 /

Press / Správy /

Občianske združenie Publikum.sk bude aj v roku 2016 pokračovať v projekte Slovak Short Cinema, ktorého cieľom je propagovať krátke slovenské filmy najmä v krajinách východnej Európy.

Slovenský filmový ústav exkluzívne zapožičia 35-mm filmy na festival v Bytči /

Press / Správy /

Prvý ročník festivalu Hviezdne noci sa vo svojej filmovej sekcii sústredil na zobrazenie legendy o Jánošíkovi v slovenskom filme. Tento rok festival preskúma pre slovenskú kinematografiu nemenej dôležitý fenomén. Jedným z najfrekventovanejších námetov príznačných pre kinematografiu tejto krajiny je Slovenské národné povstanie. V sekcii „Film a história“ sa návštevníci budú môcť pozrieť na samopaly slovenských partizánov.

Anča Award získal španielsky film Tri muchy na mieru /

Press / Správy /

Medzinárodný festival animácie Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 3. júla 2016 slávnostným odovzdávaním cien v Novej Synagóge. Hlavná cena ANČA AWARD bola udelená španielskemu filmu Tri muchy na mieru (Tres moscas a medida) od Maríe Álvarez a Elisy Morais.

Začína leto, prázdniny aj Fest Anča! /

Press / Správy /

Tie najčerstvejšie, ale aj archívne animované filmy pre dospelých i pre deti, svetovo uznávaní hostia, fokus na Balkán, najnovšie trendy v digitálnych hrách či jedinečné workshopy a originálne spojenia hudby s animáciou. V stredu sa v Žiline začína 9. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča.