Scandi © 2023 Film Europe Scandi © 2023 Film Europe

Už tento týždeň odštartuje jubilejný desiaty ročník obľúbenej prehliadky súčasných severských filmov Scandi. Konať sa bude v 40 kinách v 31 slovenských mestách a potrvá až do 31. januára. Scandi uvedie 10 premiérových titulov a 3 špeciálne uvedenia. Prehliadku otvorí očakávaná historická dráma a dánsky kandidát bojujúci o nomináciu na Oscara snímka Bastard s Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe. Bratislavské Kino Film Europe, srdce festivalu, predstaví bohatý sprievodný program. Do Bratislavy navyše osobne zavíta držiteľ Oscara a dvoch Zlatých paliem z Cannes – dánsky režisér Bille August, ktorý v Cinema City v Eurovei uvedie svoj film Bozk.

V rámci jubilejného desiateho ročníka Scandi privítame v Bratislave výnimočného hosťa. Projekcie filmu Bozk v Cinema City Eurovea, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 25. 1. o 18:00, sa osobne zúčastní režisér Bille August. Bille August patrí k najoceňovanejším a svojou tvorbou najrozmanitejším dánskym filmárom. Je jedným z deviatich režisérov, ktorým sa za celú históriu filmového festivalu v Cannes podarilo získať dvakrát Zlatú palmu. Pýšiť sa môže aj Oscarom za najlepší cudzojazyčný film (Pelle Dobyvateľ, 1987) a Zlatým glóbusom. Do Bratislavy príde osobne uviesť svoju novinku, romantickú historickú drámu Bozk, príbeh o mužovi, ktorý sa zapletie do siete sľubov, klamstiev a morálnych záväzkov na pozadí schyľujúcej sa prvej svetovej vojny. Film je voľnou adaptáciou knihy Netrpezlivosť srdca od Stefana Zweiga. Po filme na divákov čaká Q&A s režisérom (diskusia bude prebiehať v angličtine s tlmočením do slovenčiny). Sprievodné podujatie pripravujeme v spolupráci s Veľvyslanectvom Dánska vo Viedni.

Druhým zo sprievodných podujatí bude v piatok 26. 1. o 18:00 obľúbené Cestovateľské kino, tentokrát venované kráľovstvu sychravého počasia a silného vetra – Nórsku. O tom, aké to je putovať touto úžasnou krajinou plnou fjordov, porozpráva vášnivá cestovateľka Katarína Lacková, vyštudovaná tlmočníčka a prekladateľka jazykov nemčina a švédčina, ktorá sa popri štúdiu zamilovala do krás Škandinávie. Po prednáške sa diváci môžu tešiť na premietanie nórskeho filmu Piesne Zeme od režisérky Margreth Olin, ktorá vytvorila ohromujúce filmové dielo o živote, smrti, prírode a obyčajnej prítomnosti na svete. Na pozadí veľkolepej existenciálnej cesty, ktorej ľudským rozmerom sú rodičia režisérky, sa skrývajú prapôvodné sily zeme.

Sobota 27. 1. bude v Kine Film Europe patriť ŠVÉDSKEMU DŇU, ktorý pripravujeme v spolupráci s Veľvyslanectvom Švédska vo Viedni. Počas dňa sa premietne až päť švédskych snímok, dve live stream diskusie s významnými švédskymi režisérmi a nebude chýbať ani malá ochutnávka švédskych špecialít. Na svoje si prídu aj milovníci literatúry. V čase od 15:00 – 20:00 budú môcť navštíviť predajný stánok kníhkupectva Artforum, ktorý ponúkne bohatý výber škandinávskej literatúry.

Počas ŠVÉDSKEHO DŇA čaká na divákov týchto päť projekcií:

15:00 – Spoločne 99 + live stream Q&A Lucas Moodyson
Po premietaní čiernej komédie sa diváci môžu tešiť na diskusiu s obľúbeným švédskym režisérom Lukasom Moodyssonom, ktorý sa pripojí online.

15:30 – Muž na streche

18:00 – Muž menom Ove

18:30 – Raz to bude všetko tvoje + live stream Q&A Andreas Öhman
Po projekcii hravej a úprimnej dramédie, v ktorej nie je núdza o excentrické postavy a bizarný humor, na divákov čaká Q&A s režisérom Andreasom Öhmanom, ktorý sa pripojí online.

20:30 – Galéria Boha

V nedeľu 28. 1. o 18:00 čaká na divákov v Kine Film Europe komediálna road movie z tohto i onoho sveta od islandského režiséra Hilmara Oddssona. Vo filme Na ceste s mamou, chce Jon splniť želanie svojej umierajúcej matky a pochovať ju vo vzdialenej dedine, kde sa narodila. Keď umrie, naloží ju na zadné sedadlo svojho auta a vydá sa s ňou na cestu do odľahlej islandskej dediny. Po projekcii filmu bude nasledovať live stream Q&A s režisérom Hilmarom Oddssonom.

Pondelok 29. 1. bude patriť Večeru škandinávskej literatúry a filmu, ktorý sme zorganizovali v spolupráci s kníhkupectvom Panta Rhei. Všetkých vášnivých čitateľov mrazivých príbehov a fanúšikov severského filmu pozývame o 17:00 do kníhkupectva Panta Rhei v bratislavskom Auparku. Hosťami podujatia budú Dominik Hronec – kreatívny riaditeľ Film Europe, Ľubo Šulko – brandový špecialista Panta Rhei. Diskusiu bude moderovať Dado Nagy.

Utorok 30. 1. o 18:00 zavŕši sprievodné podujatia Scandi projekcia strhujúcej drámy Nikolaja Arcela Bastard s Madsom Mikkelsenom v Kine Film Europe. Po projekcii bude nasledovať Okrúhly stôl Michala Havrana. Diskusia, v rámci ktorej Michal Havran spolu so svojimi hosťami prehĺbi tematické aspekty diela, prebehne priamo v premietacej kinosále.

Program Scandi v kinách po celom Slovensku: https://scandifest.sk/kina

Scandi prinesie divákom zážitok aj online. S kódom SCANDI2024 budú môcť sledovať sedem dní zadarmo stovky festivalových a európskych filmov, vrátane všetkých filmov z posledných 9 ročníkov Scandi. Do 31. januára stačí kliknúť na odkaz a aktivovať si voucher: https://edisonline.sk/voucher/SCANDI2024

Podujatie Scandi finančne podporil Audiovizuálny fond.

O Film Europe, usporiadateľovi festivalu
 
Film Europe je distribučnou spoločnosťou založenou Ivanom Hroncom v roku 2010, ktorá vyberá, nakupuje a predstavuje divákom kvalitné, oceňované, európske a festivalové filmy, naprieč Slovenskou a Českou republikou. Spoločnosť každoročne organizuje tematické filmové prehliadky – SCANDI, prehliadka súčasných škandinávskych filmov; Crème de la Crème, výber najlepších francúzskych filmov a Be2Can, festival ocenených filmov z Berlinale, Benátok a Cannes. Film Europe prevádzkuje aj dve kiná – butikové kino Edison Filmhub v Prahe a Kino Film Europe v Bratislave. Aktuálne buduje nové butikové kino Edison Filmhub v Bratislave. Okrem filmových aktivít spoločnosť prevádzkuje kultúrno-vzdelávacie centrum v Starej škole v Kokave nad Rimavicou. Cieľ dávať filmom aktuálny a zrozumiteľný kontext buduje Fim Europe naprieč všetkými platformami, vrátane TV kanálov Film Europe a Film Europe+ a online videotékou Edisonline.