Do neba a do pekla s MŠK Žilina © 2023 Voyo Do neba a do pekla s MŠK Žilina © 2023 Voyo

Druhá séria slovenského Voyo Originálu divákom exkluzívne odhalí emóciami nabité zákulisie futbalového klubu MŠK Žilina, ktorý je sedemnásobným majstrom Slovenska a vychoval najviac súčasných slovenských reprezentantov.

Ako sa tvorí futbalová superstar? Aká cesta vedie od prvých kopačiek po miesto v svetových kluboch? Aká je cena za túžbu zažiariť na trávniku? Čo sa odohráva v šatni a v hlavách futbalistov po trpkých prehrách či zaslúžených víťazstvách? To sa už v januári 2024 dozvedia predplatitelia streamovacej platformy Voyo v športovej dokumentárnej sérii Do neba a do pekla: Generácia Žilina.

„Začiatkom tohto roka sme priniesli vôbec prvý čisto slovenský Voyo Originál Do neba a do pekla, ktorým sme otvorili novú kapitolu prémiového obsahu služby Voyo. Sme nesmierne radi, že diváci už v januári uvidia pokračovanie tejto športovej dokumentárnej série, ktorá sa stretla s veľkým úspechom nielen u futbalových fanúšikov. Kým prvá séria s FC Spartak Trnava bola najmä o láske ku klubu so storočnou tradíciou, tentoraz budeme v MŠK Žilina sledovať nielen hráčov A-mužstva a celý tím, ale aj to, aký boj vás čaká, keď sa vydáte na neľahkú cestu stať sa profesionálnym futbalistom,“ hovorí Silvia Majeská, programová riaditeľka skupiny Markíza a skupiny Nova.

Žlto-zelený klub má totiž unikátnu filozofiu. Od detstva sleduje známky, talent, rodinné zázemie, vychováva mladých futbalistov, monitoruje ich schopnosti, aby ich aj po mentálnej stránke pripravil na veľkú kariéru. Futbalová Žilina ako sedemnásobný majster Slovenska nie náhodou vychovala najviac súčasných slovenských reprezentantov, na predaji ktorých zarobila milióny eur. Na žilinskom trávniku „vyrástli“ Milan Škriniar, Martin Dúbravka, Peter Pekarík, Dávid Hancko, Róbert Boženík či Leo Sauer a aj ich príbehy bude mapovať dokumentárna séria.

MŠK Žilina sa venuje mládežníckemu futbalu minimálne s rovnakou vážnosťou ako tomu seniorskému. Aj preto má posledné roky jeden z najmladších kádrov na svete – vekový priemer A-mužstva len o čosi presahuje hranicu 21 rokov. Futbalový klub je plný talentovaných hráčov ako Dávid Ďuriš, Timotej Jambor, Ľubomír Belko, Matúš Rusnák a mnohí ďalší, ktorí si svojimi famóznymi výkonmi získavajú stále väčší rešpekt a popularitu. V novej sérii Do neba a do pekla uvidia diváci vďaka kamerám s exkluzívnym prístupom do zákulisia ich starosti, lásky, hádky, priateľstvá aj momenty, kedy to chcú zabaliť, no vždy sa vrátia k obrovskému drilu a odopieraniu. Zároveň budeme sledovať pozadie skautingu aj to, čo sa deje za kulisami futbalového biznisu, ako prebieha predaj hráčov a aká je filozofia hlavných protagonistov MŠK Žilina.

„Naša filozofia je vďaka dlhodobej systematickej práci, výsledkom a najmä úspešným odchovancom známa na futbalovej mape po celej Európe. Sme radi, že teraz budeme môcť priblížiť dennodenné fungovanie Šošonov, zákulisie a príbehy mladých talentov aj slovenským fanúšikom na Voyo,“ hovorí riaditeľ MŠK Žilina Karol Feranec.

Do neba a do pekla s MŠK Žilina © 2023 Voyo

„Druhá séria Do neba a do pekla bude zaujímavá pre kohokoľvek, kto miluje futbal. Pozrieme sa na celý ten proces, ako futbalista vzniká – od malého chlapca, ktorý často nemá ani na kopačky, cez obrovskú drinu, až po to, čo stálo za zrodom najväčších hviezd, aké slovenský futbal má. Všetky etapy budú mať v seriáli svoje zastúpenie so všetkou náročnosťou, ktorú prináša. Bude to úplne iné, nové a zatiaľ na Slovensku nevidené,“ opisuje režisér a producent Marek Prochác.

Filmári počas celej sezóny mapujú aj život mládežníkov v žilinskej futbalovej akadémii, osudy hráčov, ktorí sa usilujú o rovnováhu medzi športom, akademickými výsledkami a vzťahmi, ako aj pozadie mládežníckej Ligy majstrov. Diváci spoznajú aj príbehy talentov, ktoré pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, no napriek tomu sa chopili svojej šance so silou vôle, akú nemajú ani dospelí.

„Môžete čakať ešte viac zábavy a humoru. Pracovať s mladými, niekedy len násťročnými profi futbalistami je skvelá skúsenosť, nielen v ich ochote a nadšení, ale aj pre úplne novú optiku, akú do vnímania futbalu na Slovensku vnesú. V ich odkaze: ‚Makaj aj keď nemusíš, trénuj, aj keď máš odtrénované, vždy sprav o krok viac!‘ je obrovská sila. Chalani nás pustili bližšie ako ktokoľvek predtým a my z toho vyťažíme maximum. Tak, aby divák videl absolútne, často brutálne zákulisie tvorby futbalovej hviezdy,“ hovorí scenáristka a producentka Andrea Václavínek.