Už dnes odštartuje jubilejný desiaty ročník Be2Can, prehliadka výrazných filmov z troch najväčších filmových festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes, odohrá sa v 37 slovenských kinách v 29 slovenských mestách a potrvá až do 18. októbra. Be2Can uvedie 9 premiérových titulov a 3 reprízy. Otváracím filmom, ktorý Be2Can 2023 zdieľa s Medzinárodným filmovým festivalom v Cannes, je Jeanne du Barry – Kráľova milenka (2023) v hlavných úlohách s Johnnym DeppomMaïwenn, ktorá sa zhostila aj réžie. Srdce festivalu, bratislavské Kino Film Europe, predstaví sprievodný program, ktorý bude zahŕňať diskusie významných hostí k vybraným filmom. Diváci navyše získajú vďaka Be2Can 7-dňový prístup do videotéky Edisonline zadarmo.

Svoje prvé desaťročie, v ktorom Be2Can ponúklo slovenským divákom nahliadnutie do aktuálneho diania na svetových filmových festivaloch, oslávi Be2Can sprievodnými podujatiami v hlavnom festivalovom kine – Kino Film Europe, ktoré sa nachádza v historickej budove Pistoriho paláca, na Štefánikovej ulici v Bratislave.

Prvým zo sprievodných podujatí, 12. 10. o 18:30, bude lektorský úvod uznávanej slovenskej filmovej dramaturgičky, scenáristky, publicistky a obľúbenej pedagogičky – profesorky Zuzany Gindl-Tatárovej k najnovšiemu filmu bratov Dardennovcov. Tori a Lokita prináša ostro realistický príbeh dvoch maloletých utečencov, ktorí sa v súčasnom svete belgického podsvetia môžu spoľahnúť iba na seba navzájom. Po premietaní sa diváci môžu tešiť na masterclass profesorky Gindl-Tatárovej venovaný režisérom a analýze filmu.

Piatok 13. 10. prinesie historickú drámu Golda – Železná lady Izraela, po ktorej bude nasledovať Okrúhly stôl Michala Havrana. Spolu so svojimi hosťami nahliadne do histórie, kedy pred päťdesiatimi rokmi, v deň najväčšieho izraelského sviatku a počas mesiaca ramadánu, začala jomkipurská vojna. Hosťami diskusie budú historik a vydavateľ Tomáš Hyrja, politológ Tomáš Kriššák a Tomáš Stern, lekár a bývalý predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave, autor knihy Fragmenty židovstva.

Ďalší Okrúhly stôl Michala Havrana sa uskutoční v utorok 17. 10. a patriť bude halucinogénnemu debutu talianskeho režiséra Giacoma Abbruzzeseho. O 18:00 čaká divákov projekcia vizuálne pôsobivej snímky Disco Boy, plnej poézie a napätia, ktorej témy rozvinie následná debata. Hosťom okrúhleho stola bude komunikačný poradca, moderátor relácie Bezpečne SK a občiansky aktivista najmä v oblasti ochrany ľudských práv, životného prostredia a obrany občianskych organizácií Juraj Rizman.

Program Be2Can v kinách po celom Slovensku:
https://be2can.sk/kina

Be2Can prinesie divákom zážitok aj online. S kódom BE2CAN2023 budú môcť sledovať stovky festivalových a európskych filmov, vrátane všetkých Be2Can filmov za posledných 9 rokov, sedem dní zadarmo. Do 15. októbra stačí kliknúť na odkaz a aktivovať si voucher: https://edisonline.sk/voucher/BE2CAN2023.

Uvedené filmy na prehliadke + trailer:

Be2Can 2023
Jeanne du Barry – Kráľova milenka
Starý dub
Disco BoySaint Omer
Hudba
Mohli by sme byť aj mŕtvi
Ako mať sex
Len rieka tečie
Všetka tá krása a zabíjanie
Hviezdy napoludnie
Golda – Železná lady Izraela
Tori a Lokita

O Film Europe, usporiadateľovi festivalu

Film Europe je distribučnou spoločnosťou založenou Ivanom Hroncom v roku 2010, ktorá vyberá, nakupuje a predstavuje divákom kvalitné, oceňované, európske a festivalové filmy, naprieč Českou a Slovenskou republikou. Film Europe organizuje filmové prehliadky ako SCANDI, festival severských filmov, Crème de la Crème, výber najlepších francúzskych filmov a Be2Can, festival toho najvýraznejšieho z Benátok, Berlinale a Cannes. Prevádzkuje butikové kino Edison Filmhub v Prahe a Kino Film Europe v Bratislave. Cieľ dávať filmom aktuálny a zrozumiteľný kontext buduje Fim Europe naprieč všetkými platformami, vrátane TV kanálov Film Europe a Film Europe+ a online videotéky Edisonline.