The Kominsky Method © 2018 Netflix The Kominsky Method © 2018 Netflix

Chuck Lorre, otec megaúspešných seriálov Dva a pol chlapa či Teória veľkého tresku prichádza so seriálom, ktorý môže byť pre mnohých oveľa osobnejším, než jeho predchádzajúce kúsky. Novinka The Kominsky Method (v českom preklade Kominského metoda)si berie na paškál problémy starnúcich pánov a rozoberá ich bez ostychu, s dávkou humoru či irónie. Pri tematike starnutia sa očakáva dávka sentimentu, v tomto seriáli však absentuje. Nahrádza ju porcia miestami poriadne čierneho humoru, ktorá aj mladšiemu divákovi môže pripadať prehnaná.

Miniséria neponúka veľa pozitívnych tém. Už v úvode dej naberie spád s príchodom smrti jednej z postáv. Každá negatívna skúsenosť hlavných protagonistov však so sebou prinesie humorné momenty, a tak dej seriálu (ako to robíme mnohí z nás) oddiali riešenie problémov ľudí so starším dátumom narodenia.

V hlavných úlohách sa predstavili (a excelovali) Michael Douglas a Alan Arkin. Obom už stihli novinári pripísať nomináciu na Zlatý Glóbus, čím len pridali na atraktivite už beztak hviezdne obsadenému projektu – Douglas nakoniec túto nomináciu aj premenil a rovnako získal Zlatý Glóbus aj samotný seriál. Obaja páni nesú ťarchu celého deja, zvládajú ju však s veľkou rutinou a v mnohých scénach by im človek ich skutočný vek ani netipoval.

The Kominsky Method © 2018 Netflix

Hlavným mínusom v mojich očiach bolo príliš veľa klišé a akýsi nedostatok prekvapení. Pri potláčaní svojho tradičného seriálového rukopisu tak Chuck Lorre zabudol na túto drobnosť. Našťastie, nezabudol „umlčať“ smejúce sa publikum v pozadí. Seriálu by to vzalo ten potrebný pátos, ktorý mu tak svedčí.

Vyššia veková kategória hercov si priam pýtala originalitu v zápletkách. V klasickom tínedžerskom seriáli sa väčšinou neriešia napríklad problémy s prostatou, či to, že po desiatky rokov dlhom manželstve príde na pohreb zosnulej manželky Barbra Streisand ako chlap.

Do seriálu zavítajú aj iné viac či menej známe hollywoodske mená, aby sa aspoň v kratučkých sekvenciách ukázali v elitnej spoločnosti. Zvlášť zaujme veselá postavička večne vysmiateho urológa v podaní Dannyho DeVita.

Ak si na The Kominsky Method nájdete jeden večer, pokojne si ho môžete pustiť v jednom kuse. Prakticky ide o film rozdelený do ôsmich epizód so stabilnou kvalitou. Už tradične, keďže ide o produkciu z dielne Netflixu, má každá časť inú minutáž.

Tvrdiť, že podstatou celého úspechu nie je kvalitný scenár, by bolo čistým klamstvom. Pozornosť diváka totiž pútajú najmä svieže a úderné dialógy, po ktorých si poviete, že vo veku týchto dvoch pánov by ste chceli viesť podobné reči. A možno aj nie.

Obdobie, ktorého sa každý bojí, ukázali tvorcovia v humornom, drsnom, ale vo svojej podstate láskavom štýle. Už len samotná téma môže vyvolať údiv a pobúrenie, Chuck Lorre však neurobil ďalší sitkom do hlavného vysielacieho času. Na The Kominsky Method sa nebudeme pozerať každý týždeň niekoľko rokov (nielen kvôli veku hercov). Prinajhoršom hrozí ešte druhá séria.

Zaľúbenie v nej môžu nájsť diváci všetkých vekových kategórií. Boj s problémami, ktoré vek prináša, predsa nie je témou len jednej generácie. Tým starším prinesie seriál povzbudenie, že napríklad aj s močením v morzeovkovom štýle sa dá bojovať s gráciou. Tým mladším zase to, že aj starnutie môže byť naozaj cool.