Barry © 2018, HBO Barry © 2018, HBO

Bill Hader je jedna z najvýraznejších osobností, ktoré za posledné roky priviedol na svetlo šoubiznisu americký zábavný program Saturday Night Live. Komik, ktorý sa výraznou mimikou a schopnosťou napodobniť desiatky slávnych osobností zapísal do pamäti miliónom fanúšikov, dostal priestor vo vlastnom seriáli. Jeho zápletka je bizarná, jej výsledkom však čoskoro bude už tretia séria seriálu.

Barry je vďaka svojej hlavnej postave čiernočierna komédia. Bývalý príslušník armády, mariňák Barry, si po návrate z misie privyrába zabíjaním zlých chlapov. Jedna zákazka ho privedie z Clevelandu do Los Angeles. Zabiť tu má chlapa, ktorý chodí na herecký kurz. Ocitne sa na ňom aj Barry a na javisku zistí, že zabíjanie ľudí zrejme nebude vecou, ktorá ho má napĺňať. Skúsi to teda s herectvom, no presedlať z povolania nájomného vraha priamo na divadelné dosky je, ako iste tušíte, pomerne náročné.

Nápad a hlavná dejová línia vyznievajú tak, že Barry je uletenou komédiou, ktorá príliš nebude dávať zmysel, ale jej účelom je najmä pobaviť. Ak k seriálu pristupujete s takýmito očakávaniami, budete sklamaní. Barry je úplne iný typ seriálu. Hlavná postava so sebou nesie ťažobu svojej minulosti, na ktorú nie je úplne hrdá. Čím ďalej sa v počte epizód dostávate, tým viac na vás pôsobí temná stránka sériového nájomného vraha.

Nie žeby tu chýbal humor, to ani zďaleka. Hlavným motívom seriálu však nie je očakávaná zábava z vraždenia a hrania zároveň, ale skôr nemožnosť katarzie pre hlavného hrdinu. Barry je svojská postava a aj svojský seriál. Deprimovaný bývalý vojak je totiž stvárnený skvelým komikom, viac zábavne však skôr pôsobí jeho okolie, vrátane postáv.

Je to paradoxné, ale v tomto prípade je mimoriadne zaujímavé sledovať psychológiu hlavnej postavy. To je, samozrejme, zaujímavé často, v tomto prípade však ide o komediálny seriál. Na jednej strane si na svoje prídu fanúšikovia seriálov ako Dexter, na druhej strane môže mať divák občas pocit, že ani tvorcovia sa nevedeli jasnejšie vyhraniť, či robia zábavný seriál alebo krimi. Aj toto má niekedy za následok, že všetku pozornosť na seba potom strháva niektorá z vedľajších postáv. Azda najlepšie to ide holohlavému šéfovi čečenskej mafie.

Barry symbolizuje zábavu, ale aj strach. Pochopenie publika si získava svojou snahou o zabojovanie na hereckom nebi, strach však vyvolávajú jeho vraždy, prichádzajúce v niektorých prípadoch až desivo nečakane. Seriál HBO na čele s Billom Haderom tak priniesol niečo netradičné a v mnohých ohľadoch zaujímavé. Svojich divákov si Barry našiel, veď potvrdená je už tretia sezóna, ktorú by mali začať vysielať ešte tento rok.

Seriál zaujal najmä príbehom a hoci sa v úvodných epizódach akosi okúňal a jeho tempo nenapredovalo príliš razantne, ku koncu 1. série sa už Barry jasne vyprofiloval a dostal potrebné „grády“. Čím viac sa tvorcovia vo väčšine dielov snažia o autenticitu vnútorného prežívania jednotlivých postáv, o to viac zabolia momenty, v ktorých hodia za hlavu logiku a „rozšupnú“ sa nápadmi hodiacimi sa niekam do komédií o superhrdinoch. Z krátkodobého hľadiska to možno dáva seriálu akýsi osviežujúci efekt, z hľadiska dlhodobého však seriál nefunguje kompaktne.

Zápletka, s ktorou sa scenáristi hrajú je nápaditá, dáva však pred seba veľký výkričník. Barryho útek pred spravodlivosťou, minulosťou či životu nebezpečnou súčasnosťou totiž nemôže byť nekonečný. Naťahovať seriál do x-tej série preto môže mať zničujúce následky (hoci sme to v podobných prípadoch videli už miliónkrát) a skôr či neskôr sa stane, že diváci pre príliš veľkú uletenosť či možno vyčerpanie tvorcov začnú ubúdať.

Príbeh o vrahovi s poetickou dušou by zniesol aj viac zábavy, ak je však zámerom HBO krimi dráma s dávkou zábavy v pozadí, niet káblovej službe čo vyčítať. Nájomný zabijak Barry síce nesadne úplne každému, je to však malý drahokam medzi platenými seriálmi, ktorý si napriek niekoľkým drobným chybám zaslúži šancu. Musí si však dávať pozor, aby ho skôr, ako čečenská či bolívijská mafia nezabila prekombinovanosť, ktorá sa (nielen v podsvetí) neopúšťa.