Too Old to Die Young © 2019 Amazon Prime Too Old to Die Young © 2019 Amazon Prime

Avizovaný seriál dánskeho režiséra Nicolasa Windinga Refna budil po jeho chladne prijatých posledných filmoch rozpačité očakávania. Bude to ďalšia pecka venovaná širšiemu publiku, akou bol v roku 2011 jeho svieži Drive? Alebo nás skôr zavedie cestou podivných výjavov a sexuálnych úchyliek aké panovali v Neon Demon (2016) či v násilie oslavujúcom Len Boh odpúšťa (Only God Forgives, 2013)?

Originálny názov
Too Old To Die Young

krimi, dráma, triler
2019 / 10 × 55 min. / MP 18
USA

Réžia
Nicolas Winding Refn
Scenár
Ed Brubaker, Nicolas Winding Refn, Halley Wegryn Gross
Odpoveď je niekde uprostred. Refn vložil svoj noirový príbeh o skorumpovanom polišovi čistiacemu podsvetie do vycibrených hypnotických obrazov podfarbených neónovými akcentami, ktoré podporil atmosférickou hudbou svojho dvorného skladateľa, nadaného Cliffa Martineza. Som však presvedčený, že napriek uhrančivému vizuálu sa z Refnovej seriálovej prvotiny nestane masovo vyhľadávaný hit. Na to je Too Old To Die Young až príliš umelecky rozťahané.

Tempo je najmä v úvodných zoznamovacích dieloch veľmi rozvláčne a diváka, ktorý nie je zvyknutý na dlhé expozície s nižšou kadenciou dialógov, môže ľahko odradiť. Upodozrievam Refna zo zámeru umučiť prvotnou nudou netrpezlivého diváka, ktorý nie je hoden hlbších myšlienkových či obrazových zážitkov, ktoré si režisér šetrí ako odmenu za sledovanie približne do polovice desaťdielneho eposu. Treba spomenúť, že sledujeme dve príbehové línie z opačných strán americko-mexických barikád, ktoré sa logicky v závere pretnú.

Americkú stranu predstavuje typicky rezervovaný a tichý hlavný hrdina. Podobný, aký bol šofér Ryana Goslinga v Drive. Martin (Miles Teller) nie je celkom rovný policajt, v skorumpovanom prostredí žije ako ryba vo vode. Narazí však na najväčšiu špinu L. A., zrovná si svoje morálne hodnoty a začne so svojou násilnou očistnou misiou.

Druhým hrdinom z mexického drogového kartelu je mladý metrosexuál Jesus (Augusto Aguilera), ktorý sa po svojej nebohej matke stane dedičom kokainového impéria. Výnosný biznis s anjelským práškom sa rozhodne riadiť spolu so svojou očarujúcou mladomanželkou Yaritzou (Cristina Rodlo) priamo z mesta anjelov. Tušený stret hlavných postáv prichádza s veľmi nečakanými zvratmi, udržuje diváka v napätí a rozhodne vám utkvie v pamäti.

Refn servíruje násilie vo vysoko štylizovanej podobe, svojimi obrazmi ho priam povyšuje na umenie. S narastajúcim počtom epizód sme čoraz častejšie poctení ďalšou úchylkou z bezodného mešca perverzít, v ktorých sa režisér doslova vyžíva. Po vzhliadnutí viacerých jeho diel sa divák začne v tomto zvrátenom svete orientovať a berie to už ako jeho tradičný rukopis.

Celková minutáž 12 hodín a 34 minút poskytla režisérovi veľkorysý priestor popretkávať dej množstvom osobných odkazov a vypointovaných dialógov, ktoré si často dávajú na čas. Čierny humor môže viacerým pripadať nemiestny, no Nicolas Winding Refn sa jednoducho odviazal. Kartel TV s insta followermi vládne. Sadistickí násilníci, satanistickí ezoterici, fašisti či rôzni pseudoumelci, všetci dostanú svoj zaslúžený prídel karmy.

V celom seriáli cítiť určitú dávku mystiky. Je umocnená samotnými názvami epizód, ktoré sú pomenované podľa tarotových kariet. Ženské médium, ktoré vyberá, kto má byť potrestaný, výborne stvárnila zasnená Jena Malone. Naopak, najotravnejšie pôsobí sociopatický otec William Baldwin, ktorý baží po svojej tínedžerskej dcére. Refn vyšperkoval svoje ihrisko prehnitého L. A. najrôznejšími bizarnými postavičkami, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani David Lynch v časoch svojej najlepšej tvorby.

Amazon Prime doprial Refnovi neobmedzený priestor s absolútnou tvorivou slobodou. Mám z toho pocit, akoby žiaden materiál neskončil na podlahe strižne, ale ostal rafinovane povkladaný do silného, očistného príbehu pomsty oslavujúceho násilie ako jediný spôsob spásy našej hriechom hynúcej spoločnosti. Komu tento jedinečný, pomaly sa odvíjajúci, no vysoko štylizovaný charakter nesedel v jeho doterajších filmoch, nebude z neho vo vytržení ani v tejto seriálovej novinke.

Po prvotnom nastavení sa na striedmejšie tempo som si Too Old To Die Young dosýta užil a ak by sme sa náhodou dožili druhej série (Amazon sa na ňu zatiaľ nechystá), bol by som prvý, kto si pustí jeho ďalšie vražedné vyčíňanie. K hlavnému slovu by sa mohli konečne dostať ženské hrdinky.