The Spy © 2019 Netflix The Spy © 2019 Netflix

Nie je to tak dávno, čo vyvolal veľké ohlasy film Bohemian Rhapsody, ktorý popisoval život speváckej legendy z kapely Queen, Freddieho Mercuryho. Pôvodne mal hlavnú úlohu namiesto Ramiho Maleka hrať Sacha Baron Cohen. Pre niektorých ľudí však bolo neprijateľné, aby sa do vážnej postavy vžil komik, ktorého mnoho ľudí označuje za kontroverzného. Predstaviteľ postáv ako Ali G, Borat, Bruno či diktátor Aladeen však na dramatické postavy nezanevrel a pustil sa do nového príbehu.

Originálny názov
The Spy

historický, dráma
2019 / 6 × 55 min. / MP 15
Francúzsko

Réžia
Gideon Raff
Scenár
Gideon Raff, Max Perry
Už nejaký ten týždeň je na streamovacej službe Netflix dostupná francúzska miniséria o izraelskom špiónovi Elimovi Cohenovi. V hlavnej úlohe vystupuje jeho skoromenovec Sacha Baron Cohen.

Už prvé sekundy seriálu naznačia, že nepôjde o žiadnu spŕšku gagov a bezmedznej zábavy, ale naopak, že divák bude svedkom hlbokého príbehu s nie práve šťastným koncom. Ako režisér a scenárista za The Spy (v českom preklade Agent) stojí izraelský televízny tvorca Gideon Raff známy najmä vďaka úspešnému seriálu Prisoners of War, ktorý sa dočkala aj amerického remaku pod názvom Homeland.

Eli Cohen je vzorom a svetovou osobnosťou medzi špiónmi. Jeho hviezda zažiarila v čase izraelsko-arabských konfliktov. Ostatne, svedčí o tom fakt, že v Izraeli je do dnes národným hrdinom a Sýria ani po rokoch nechce vydať jeho telo rodine. Spravodajské informácie, ktoré získal, výrazne pomohli jeho domovine v Šesťdňovej vojne (jún 1967). Dokázal sa infiltrovať tak hlboko, že sa stal až poradcom sýrskeho ministra obrany.

Pozadie konfliktu a mnoho ďalších historických detailov zostáva divákovi, ktorý je v téme nezorientovaný, zahalených. Šesťdielny príbeh sa nesústredí na opis konfliktu, či politickú situáciu. Diváka hodí do deja, plávať sa v ňom však dá jednoducho. Nečakajte teda ťažké vojnové boje, či historicky presný opis udalostí. The Spy ponúka niečo iné, avšak prinajmenšom podobne atraktívne.

Miniséria si na mušku berie vývoj hlavného hrdinu. Počas menej ako šiestich hodín sledujeme prerod muža, ktorý bol kvôli svojmu pôvodu nedocenený, na špičkového špióna. V prvej línii stojí Cohen a vedľajšie postavy zosobňujú jeho náročný osobný boj. Snaha dokázať, že pre svoju novú vlasť vie byť užitočným občanom, často prebíja všetko ostatné, na čom hlavnej postave záleží. Služba vlasti je v ostrom vnútornom boji so službou rodine.

The Spy © 2019 Netflix

Rodina však postupom času ustupuje a pri náročných misiách u nepriateľa je na ňu stále menej času. Starostlivá manželka sa snaží svojho partnera podporovať, hoci si niekedy sama nie je istá, či mu môže ešte veriť. A Eli Cohen si v mnohých okamihoch nie je istý, či už nie je Kamalom Aminom Sabetom, svojou falošnou identitou. Z človeka, ktorý azda ani neočakával, že by mohol niekedy žiť neobyčajný život a nemá o svojej práci dostatok informácií, sa postupom času stáva chladnokrvný profesionál, ktorý je schopný pre svoju vlasť obetovať všetko.

Do toho celého nás zručnou kamerou, atraktívnym prostredím a emóciami nabitým príbehom sprevádza všadeprítomná nostalgia. Niekedy je príjemná, inokedy mrazivá až desivá. Nosným stĺpom príbehu sú silné konverzácie na úrovni vrcholových politikov, obchodníkov, ale aj rodiny. Miešajú sa v nich city, skryté odkazy, ale aj vychytralosť, ktorá niektorých stojí peniaze, iných emocionálne straty a niekedy aj život. A ak hovoríme o konverzáciách, myslím aj na tie neverbálne. Posielanie správ morzeovkou posúva dej v okamihoch najväčšieho napätia, aby ho zároveň na malý moment odľahčilo napríklad komentovaním futbalu.

Za zmienku osobitne stojí herecký výkon jednotlivých postáv, menovite potom hlavného hrdinu. Vyzerá ako Borat, ale ani zďaleka ním nie je. Cohenov Cohen je uveriteľný, má v sebe vlastnosti dobré aj zlé, naznačené jemne aj priamo, presne tak, aby divákovi dotvorili obraz o izraelskom špiónovi. Vnútorný boj nie je cítiť len v dialógoch, ale aj hercovou mimikou. Je tak jasné, že Cohen sa do postavy vžil tak, aby jej dodal vážnosť aj atraktivitu zároveň.

Hoci vieme, ako príbeh Eliho Cohena skončí, tvorcovia ponúkajú mimoriadne zaujímavý pohľad na jeho vývoj. Pridávajú len minimum detailov navyše, to však stačí na to, aby sme pochopili, kto bol svetovo preslávený muž. A možno to ani nemá byť príbeh Eliho Cohena. Možno ide len o snahu ukázať každého človeka, ktorý dennodenne bojuje svoj vnútorný boj. Niekedy za vlasť, inokedy za rodinu a inokedy sám so sebou.