Recenzia

You People /
Etalón trápnosti

Róbert Humeník / Recenzia /

You People je film, ktorý si tvorcovia evidentne natočili pre seba. Je odrazom ich pokriveného vnímania sveta a dôkazom o absolútnej neznalosti spoločenskej dynamiky a ozajstných životných strastí bežného jedinca. To by nevyhnutne úplne nevadilo, ak by bol titul aspoň vtipný.

Ono /
Hra s podobnosťou a podobenstvom

Róbert Humeník / Recenzia /

Žiadny horor nečakajte. Fínsky titul vsádza na dynamiku rodiny ovplyvnenej sociálnymi sieťami, vlastným sebaklamom a nevyhnutným vyústením psychicky nezdravého života. Akurát sa tvorcovia namiesto cesty vzťahovej drámy rozhodli kráčať osemprúdovou diaľnicou alegórie.

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths /
Surrealistické blúdenie medzi životom a smrťou

Anna Siedykh / Recenzia /

Nový film od Alejandra G. Iñárritu je osobné a metafyzické skúmanie ľudskej pamäti, identity a traumy. Určite to nie je oddychovka, vyžaduje veľa pozornosti a niekedy aj trpezlivosti. Rotten Tomatoes o ňom píšu ako o jednom z najambicióznejších a najvzrušujúcejších filmov roku 2022. Súhlasím. Iñárritu nikdy nerozprával príbehy jednoducho. Vždy však z nich vedel veľa…

Warriors of Future /
CGI sprcha z Ázie

Michal Klembara / Recenzia /

V niektorých častiach Ázie zažíva sci-fi menšiu renesanciu. Možno to súvisí aj s rastúcimi ambíciami viacerých krajín vo vesmírnom výskume. Určite v tom však vidieť stopy Netflixu, ktorý je najmä v Južnej Kórei veľmi aktívny a objednáva si u miestnych tvorcov už pravidelne seriály a filmy. Spomenúť môžeme napr. veľmi vydarený osemdielny The Silent Sea…

The Pale Blue Eye /
Podivuhodný prípad Edgara Allana Poea

Ivan Rokošný / Recenzia /

Nemôžem si pomôcť, Netflix už po niekoľkýkrát premárnil potenciál na filmový prelom a snímka opäť pôsobí akoby ušitá horúcou ihlou. The Pale Blue Eye malo dobre rozdané karty na to, aby sa z filmu stala kultová klasika. Temná atmosféra však funguje skôr ako pozlátko a pod povrchom sledujeme ľahko nadpriemernú detektívku so svetlými, ale aj poriadne hlúpymi momentmi.

Keď prehovorila /
Počiatky hnutia #MeToo

Róbert Humeník / Recenzia /

Kauza „#MeToo“ je všetkým, ktorí nežijú pod kameňom asi známa. Ide o hnutie, ktorého cieľom je odhaliť a spoločensky odsúdiť tých mocných mužov Hollywoodu, ktorí sa dopustili sexuálneho obťažovania – od verbálneho obťažovania, cez nevhodné dotyky až po znásilnenie. Prvým mužom, ktorý doplatil na ohavné zneužívanie postavenia bol Harvey Weinstein. Jednému z najmocnejších producentov továrne na…

White Noise /
Keby radšej ostalo ticho…

Ján Janočko / Recenzia /

Možno je White Noise tak nadčasový, že ho pochopím o dvadsať rokov. Možno som naňho intelektuálne nedorástol. Osobne však režiséra podozrievam, že ho nakrútil hlavne pre seba a úzky okruh ľudí, ktorí mu rozumejú.

Bones and All /
Vyznanie lásky outsiderom

Patrícia Polakovičová / Recenzia /

Aj to najkratšie zhrnutie tohto filmu napovedá, že nie je pre každého. Zlúčenina milostného príbehu s krvavým hororom nie je ľuďom celkom blízka, a tak sa Bones and All stal terčom kontroverzie. Niet sa čomu čudovať, veď potencionálne romantizovanie kanibalizmu je vo svojej podstate poburujúce.