Recenzie

Špina /
Nie, nemôžu si za to samy

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Tereza Nvotová Špinou debutuje, je to jej absolventský film na FAMU a absolvovať dlometrážnym filmom je dosť výnimočná vec, o to viac, že rotuje na festivalovom okruhu a šiel do kinodistribúcie v Čechách aj na Slovensku. Naša kinematografia je bohatšia o výrazný talent. A o film, ktorý otvára nástojčivé témy, obvykle ignorované alebo zamlčiavané, čo obetiam sexuálneho násilia pridáva okrem utŕženej rany aj urážku. Nie, nemôžu si za to samy.

Heydrich: Muž so železným srdcom /

Michal Klembara / Recenzie /

Táto historická dráma prichádza do kín v správnom čase. Dejiny sa opäť relativizujú a ako pomaly umierajú poslední pamätníci, už o zločinoch minulosti nemá kto rozprávať. Škoda filmu Antropoid, ktorý zaiste odradí od tejto novinky mnoho divákov.

Múmia /
Toto zmŕtvychvstanie nevyšlo

Petra Adamková / Recenzie /

Toho, čo vo filme skrátka nefunguje je ohromujúco veľa. Človeku sa až cnie za Múmiou z roku 1999. Dobrodružná komédia, ktorá divákov ohúrila digitálnymi efektmi a získala si ich vyšperkovaným scenárom s B-éčkovým fílingom.

Olli Mäki /
Film o šťastí a o tom, ako ho nájsť

Michal Klembara / Recenzie /

Športové drámy majú jednu veľkú výhodu. Je v nich všetko, čo od silného filmu očakávame, ale bez negatívneho kontextu. Nemusí sa v nich umrieť, ani sa po nikom nestrieľa a aj tak prinášajú napätie a vzrúšo. Navyše, pozrieť a patrične užiť si ich môžete aj bez toho, aby ste holdovali športu, či už tomu konkrétnemu, alebo…

Regression /
Diabol neexistuje

Tomáš Farkaš / Recenzie /

Čo by sme sa mali pýtať pri výbere filmu, ktorý si chceme pozrieť? Skutočne je najdôležitejšia technická stránka, prípadne splnenie toho, čo od filmu chceme ako od „produktu“? Možno občas zabúdame na to, že film je stále forma umenia – a jedným z jeho primárnych efektov by podľa mňa malo byť reflektovanie reality a nastavovanie zrkadla spoločnosti. Regression takéto zrkadlo definitívne ponúka.

Votrelec: Covenant /
Pokračovanie Promethea

Michal Klembara / Recenzie /

Scenár filmu nie je práve originálny, recykluje, čo sa dá a zanecháva príliš veľa otázok. Na druhej strane, pridáva zopár plusových bodov svojmu priamemu predchodcovi, snímke Prometheus, a napriek všetkým chybám a nejasnostiam, ktoré príbeh zatiaľ vzbudzuje, nejde o zlý film.