Noví Mutanti (New Mutants) © 2020 CinemArt Noví Mutanti (New Mutants) © 2020 CinemArt

Je smutné sledovať drasticky okresanú finálnu verziu projektu, ktorý sa prerábal tak dlho, že už nikto ani nedúfal v jeho kinodistribúciu. Navyše nová mutantia krv prišla do kín v dobe, kedy už naozaj nikoho nezaujíma. X-Meni stratili svoju atraktivitu u publika s odchodom ich najzaujímavejšieho hrdinu – Wolverina (Logan, 2017). Deadpool síce v dvojici filmov (2016 – 2018) ponúkol svieži nadhľad a agresívnu komiku, tento štýl sa však veľmi rýchlo okukal a s prechodom štúdia 20th Century Fox pod Disney zdá sa ostrieľanému žoldnierovi s vražedným humorom zazvonil umieráčik. Chystanej tímovke mladých bojovníkov X-Force detto.

Originálny názov
The New Mutants

akčný, horor, sci-fi
2020 / 94 min. / MP 15
USA

Réžia
Josh Boone
Scenár
Josh Boone, Knate Lee
Ani aktuálny počin veľký dôvod myšaciemu štúdiu nakrútiť ďalšie zoskupenie tínedžerov príliš nedáva. Navyše, v dôsledku všeobecného poklesu záujmu publika o filmy v kinosálach sa na Nových mutantov príliš nechodí a s čistým svedomím by som vás do multiplexu na nich ani neposlal. Ak máte napriek všetkému záujem vidieť mladých neriadených samorastov v odlišných hororových odtieňoch, úplne márny pokus to zas nie je. Režisér Josh Boone prirovnáva svoju snahu k atmosfére Nočnej mory v Elm Street (1984), na to je však až príliš family friendly.

Štyroch mladých mutantov drží doktorka Reyesová (Alice Braga) v nemocničnej budove na neznámej adrese za účelom ich psychiatrického pozorovania. Pre spoločnosť, ako aj pre samých seba, sú, zdá sa, príliš nebezpeční. Ich psychická a emočná stabilita je prinajmenšom diskutabilná. Čosi však už na prvý pohľad s ústavom nie je v poriadku. Izolačný priestor ako aj jednotlivé postavy spoznávame prostredníctvom Danielle Moonstar (Blu Hunt), podobne ako kedysi divákov voviedol medzi X-Menov (2000) Logan.

Noví mutanti však nedisponujú dostatočne zaujímavými charaktermi. Všetci zúčastnení nám už niekoho pripomínajú. Prítomnosť hviezdnej Maisie Williams známej ako Arya Stark z Hier o tróny s výsledným dojmom diela veľmi nepohla. Za zmienku stojí iba Anya Taylor-Joy, ktorá si svoju namyslenú blonďavú mrchu Illyanu veľmi užíva. Jej otvorené nepriateľstvo voči nižším triednym vrstvám ako aj problémy s autoritami sú zo začiatku iritujúce. Ako jediná z mladých hercov však podáva ako-tak zaujímavý výkon, na ktorý si s odstupom času pri zmienke filmu spomeniete. Komplex ústavu atmosférou veľmi pripomína budovu z nedávneho vyvrcholenia odlišnej superhrdinskej trilógie Glass (2019) M. Nighta Shyamalana. Podobností by pozorný divák našiel viacero.

Noví Mutanti (New Mutants) © 2020 CinemArt

Chválim striedmu dĺžku filmu. 95 minút z nedomysleného sveta mutantov nám bohato stačilo. Noví mutanti sú jednohubkou, po ktorej zamrzí jej premárnený potenciál. Snaha vydať sa inou, komornou a hororovejšou cestou sa síce počíta, avšak oveľa viac ako videné ma zaujíma, čo všetko z filmu zmizlo. Zákulisné informácie napovedajú, že sme mohli dostať o dosť odlišný film – nebyť kontraproduktívneho prístupu pohlavárov u Disneyho.

Josh Boone ako režisér, čiastočne zodpovedný aj za samotný scenár, na to má. Avšak, pri každom náznaku vybočenia z komfortnej zóny superhrdinského priemeru do temnejších vôd plných desivých bytostí, sa obratom vrátime do pôvodnej nezáživnej polohy. Baví ma predstava, ako by asi s podobnou látkou naložil nápaditejší Guillermo del Toro. Mohol to totiž byť zaujímavý projekt, ale vo výsledku je to len remeselne zvládnutá rutina o bande vydesených tínedžerov s nadprirodzenými schopnosťami, ktorá chcela byť niečím ambicióznejším.

Motivačné múdrosti, s ktorými Boone naprieč celým filmom operuje, sme videli mnohokrát a lepšie. Akčné scény ničím neohúria. Za jedno videnie čisto zo zvedavosti to možno stojí. Mňa osobne však mutanti už omrzeli.