Mission: Impossible - Fallout (2018) © Paramount Pictures Mission: Impossible – Fallout (2018) © Paramount Pictures

Tom Cruise svojou nezlomnou vervou priviedol adrenalínom napumpované nesplniteľné misie až k poradovému číslu šesť. Z pozície producenta si drží svoju najsilnejšiu značku na piedestáli.

Druhá trilógia Mission: Impossible je svojím rukopisom oveľa konzistentnejšia ako prvá trojica filmov. Dokonca po prvýkrát nadväzuje príbeh na predošlý diel a vrátil sa aj režísér. Christopher McQuarrie si s Tomom očividne sadol, pracovali spolu už na Jackovi Reacherovi (2012).

Originálny názov
Mission: Impossible - Fallout

akčný, špionážny
2018 / 147 min. / MP 12
USA

Réžia
Christopher McQuarrie
Scenár
Christopher McQuarrie
Pokračujeme teda v dejovej linke s tajomným Syndikátom a jeho slizkým šéfom Solomonom Laneom (Sean Harris). Vlády si ho pohadzovali na vypočúvaniach dva roky. Zvyšky jeho organizácie sa však transformovali do novej hrozby, Apoštolov. Tí by radi za pomoci troch plutóniových hlavíc vyhladili vybrané svetové metropoly a nastolili nový svetový poriadok. Ethan Hunt (Tom Cruise) sa navyše bude musieť vyrovnať okrem klasickej nedôvery nariadených aj s čriepkami minulosti, a to všetko v strhujúcom tempe.

Na krk mu bude dýchať dozorný orgán v podobe mladého agenta Walkera (Henry Cavill), ktorý pracuje pre CIA ako zabijak. Karty zamieša aj ostrieľaná femme fatale Isla (Rebecca Ferguson), ktorá má so Solomonom vlastné plány. Záujmu diváka neujde ani priekupníčka Biela vdova (Vanessa Kirby), ktorá je dcérou jednej zo záporných postáv z prvého filmu (1996).

Šiesta nesplniteľná misia zošliapla plyn úplne na podlahu a zamierila do o niečo temnejších vôd. Vytratil sa tým síce humor, ale jeden dych berúci kaskadérsky kúsok v podaní hlavného hrdinu strieda druhý. Jazda na motorke v protismere na víťaznom oblúku, krkolomný zoskok z lietadla cez búrku nad Parížom či skákanie po budovách Londýna – to je len zlomok eskapád, ktoré si pre nás Tom Cruise pripravil.

Šialené kúsky vygradujú v najhustejšom vrtuľníkovom finále strieborného plátna. Úžas je o to silnejší s vedomím, že Tom svoje kaskadérske scény robí stále výhradne sám. Nakrúcanie musel síce kvôli zraneniu členka prerušiť, ale pozornému oku neujde daný záber, ktorý stál jednoznačne za to. Scény majú neuveriteľný spád, a tak si vôbec neuvedomíte, že film sa rozprestiera na obšírnej ploche 147 minúy.

Mission: Impossible – Fallout (2018) © Paramount Pictures

Hutnú atmosféru umocňuje hudba, pod ktorú sa podpísal skladateľ Lorne Balfe. Jeho tóny miestami veľmi nápadne pripomínajú tvorbu Hansa Zimmera, konkrétne Temného rytiera, avšak scéne prepadu policajného konvoja to len naháňa body navyše.

Starý známy IMF tím v podaní Tom Cruise, Ving RhamesSimon Pegg doručil úžasnú jazdu s klasickými prvkami v nevídanom tempe, ktoré robí tento diel jedným z najlepších v sérii. Netreba sa báť ani označenia najlepšieho akčného filmu sezóny. Zaobišiel sa bez prehnaných digitálnych efektov a ponúka starosvetskú akčnú nálož, na akú sme boli zvyknutí v žánrovo vydarených 90. rokoch.

Bude zaujímavé sledovať, kam sa séria uberie nabudúce. Jedno je isté, Tom Cruise ani vo svojich 56 rokoch nepoľavuje. Rozdal si to na férovku so Supermanom a obstál na výbornú. Vo finále na skalnatom brale som ani nedýchal. Christopher McQuarrie navrátil do série klasické špionážne prvky a nebolo by od veci, ak by spolu skúsili ešte jeden diel. Posledné nemožné misie Ethana Hunta v mnohom predčili samotné bondovky a v tomto trende by ešte nejakú dobu mohli zotrvať.