Šmajda Michal

My dvaja a magor /

Michal Šmajda / Recenzia /

Carl a Molly len nedávno uzavreli zväzok manželský. Príjemné chvíľky ešte ani poriadne nezačali a už sa na ich vzťah zosypala celá rada problémov na čele s Carlovym najlepším priateľom, ktorý úplne naruší chod ich spoločnej domácnosti.

Krvavý diamant /

Michal Šmajda / Recenzia /

Leonardo DiCaprio alias arogantný pašerák cenných diamantov a Djimon Hounsou ako jednoduchý otec, ktorý prišiel o všetko čo mal – o svoju rodinu. Každý z nich je úplne iný a každý z nich má rozličné ciele a hodnoty. Ich túžby môže splniť iba jedna (100 karátová) vec, za ktorou sa však musia vydať spoločne…

Čo nás čaká v prvom polroku 2007? /

Michal Šmajda / Téma /

Aj keď mierne oneskorenie, ale predsa. Ako je u nás dobrým zvykom, prinášame vám stručný filmový výhľad slovenských kín na prvý polrok už rozbehnutého nového roka. Za nami je takmer prvá dvanástina roka 2007 a už sme mali šancu vzhliadnuť niekoľko kvalitných diel.

Oscarové nominácie /

Michal Šmajda / Správy /

Kocky sú hodené, karty rozdané – filmovou rečou povedané – nominácie na najvzácnejšie filmové ocenenie, zlatého plešivého rytiera boli dnes oficiálne vyhlásené. Veľa prekvapení sa neudialo a oscarové nominácie sa viac menej ako stále pridržiavajú tých glóbusových.

Noc v múzeu /

Michal Šmajda / Recenzia /

V amerických kinách zaznamenala obdivuhodný komerčný úspech. Však čo nevidieť jej zárobok prekročí hranicu 200 miliónov. Inak tomu nebude ani u nás na Slovensku. Milé deti, milí rodičia, hor sa do kina na odviazanú rodinnú porciu zábavy. Tí ostatní len na vlastné riziko. Prečo? Čítajte ďalej.

Deja Vu /

Michal Šmajda / Recenzia /

Denzel Washington sa na úvod kinosezóny 2007 vydáva vďaka výdobytku modernej techniky do minulosti, aby zabránil veľkému nešťastiu – teroristickému útoku na trajekt plný ľudí. Réžiu mal na starosti žánrovo skúsený Tony Scott a všetko sa to dialo pod záštitou veľkého Jerryho Bruckheimera. A výsledok? Čítajte ďalej.

Flags of Our Fathers /

Michal Šmajda / Preview /

Filmový veterán C. Eastwood sa po krátkom čase vracia a v talóne má hneď dva sľubné seriózne filmy, nevídane na tú istú tému. Tou témou je bitka Japonska a Ameriky o ostrov Iwo Jima a každý film sleduje krvavý konflikt z pohľadu inej strany. My vám prinášame zopár informácií o filme, ktorý sleduje udalosť americkými očami.

Volver /

Michal Šmajda / Recenzia /

S menším oneskorením, ale predsa. Žijúca legenda európskeho filmu, Pedro Almodóvar, sa po dvoch rokoch vracia a to s témou, ktorá je jemu i jeho fanúšikom najbližšia. Klasický almodóvarský štýl, hudba A. Iglesiasa, obľúbená herečka C. Maura, temperamentná a krásna P. Cruz. Jeden z vrcholných európskych filmov tohto roka.

Paul Giamatti /

Michal Šmajda / Profil /

O vyše polroka prekročí hranicu 40 rokov a za sebou má iba pár zrelých úloh. Bezpochyby ho poznáte z trpkej komédie Bokovka, boxerskej drámy Druhá šanca či z najčerstvejšej Shyamalanovej Dámy vo vode. Aj napriek tomu, že na filmovej scéne pôsobí takmer 15 rokov, do povedomia širšej verejnosti sa dostal až v posledných rokoch.

Morgan Freeman /

Michal Šmajda / Profil /

Vzhľadom na to akú má popularitu, má na konte podozrivo málo významných filmov a úloh. Neoplýva teda len hereckým umením, ale podiel na jeho sláve má bezpochyby príťažlivý vzhľad, búrlivá povaha či kontroverzné situácie, vyplývajúce z jeho lásky k nerestiam akými sú alkohol či cigarety…

Na druhej strane /

Michal Šmajda / Recenzia /

Film, ktorý sa len pár dní po svojej premiére umiestnil v prvej 50-ke najlepších filmov na imdb.com. Strhujúce dielo o dvoch mužoch, ktorí sa dostávajú na tú druhú – opačnú stranu svojho oboru. Kriminálnik sa stáva policajtom, policajt kriminálnikom. Je len otázkou času, kedy sa ich cesty prekrížia…

Mlčanie jahniat /

Michal Šmajda / Kult /

V našej rubrike, v ktorej sa vraciame k dielam tzv. zlatého fondu svetovej kinematografie, jednoznačne nesmie chýbať lahôdka a absolútna dominanta subžánru psychothriller – Mlčanie jahniat. Nie je to až tak dlho, kedy tento film ohúril divákov po celom svete a americkú filmovú akadémiu oslovil natoľko…