/Aj keď mierne oneskorenie, ale predsa. Ako je u nás dobrým zvykom, prinášame vám stručný filmový výhľad slovenských kín na prvý polrok už rozbehnutého nového roka. Za nami je takmer prvá dvanástina roka 2007 a už sme mali šancu vzhliadnuť niekoľko kvalitných diel. Po veľmi dlhom čase sa hollywoodski tvorcovia rozhodli oprášiť takmer vymretý americký žáner western (Proposition), svetoznámy knižný bestseller dostal obdivuhodnú filmovú podobu (Parfum : Príbeh vraha), na počudovanie nemalý priestor dostala i ázijská kinematografia (kórejská tvorba Kim Ki-duka – Samaritánka, Luk) a na svoje si prišli aj tí najmenší (Noc v múzeu).

Taký bol zatiaľ január. Pred nami je však ešte dlhé obdobie (skončí sa zima, k slovu sa dostane jar, začne sa leto), tak si priblížme, čo nás v najbližších 5 mesiacoch čaká a dúfajme, že neminie. Lebo ako určite dobre viete, stanovené premiéry totiž veľmi často vypadávajú alebo sa presúvajú na iný termín (mnohokrát aj na druhý rok).

Ako tak pozerám do plánu premiér, napadá ma iba jedna vec. Kým minulý rok bol rokom animákov (13 animákov hovorí za všetko), tak sezóna 2007 sa bude bezpochyby niesť v komiksovo-blockbusterovom štýle (prevažne pokračovaní alebo ak chcete sequelov). Však len v prvých 6 mesiacoch príde na rad šesť trojkových pokračovaní. Ale poďme pekne po poriadku.

Február, ako už je tomu zvykom, býva plný filmov, ktoré figurovali na Zlatých glóbusov a ašpirujú na pozlatených oscarových plešivcov. Na začiatku mesiaca to bude dráma Malé deti (Little Children -1.2.) a roadmovie Malá Miss Sunshine (1.2.). To sú však iba menšie ryby vo veľkých oscarových vodách. Rozhodne viac vody pomútiť v technických kategóriách má šancu očakávaná historická krvavá jazda Mela Gibsona Apocalypto (15.2.) a glóbusový, hviezdami nabitý muzikál Dreamgirls s 8 nomináciami na konte (22.02.). Veľkú šancu v hereckej kategórií má Leonardo di Caprio so svojím výkonom vo veľmi kladne hodnotenej dobrodružnej dráma Krvavý diamant (8.2.).

/Istotne veľmi zaujímavé bude aj dielo Terryho Gilliama Krajina prílivu (Tideland – 08.02.), ktoré sľubuje skĺbenie drámy a fantasy, čo mi pripomína Burtonovú kvalitnú Veľkú rybu. Koncom mesiaca by sme sa mali stať tiež svedkami premiéry tretieho pokračovania hororovo-psychothrillerovej úspešnej série Saw (22.02.)

Samotný začiatok marca sa ponesie vo veľkom štýle. Do kín zavíta toľko očakávaná vojnová dráma Clinta Eastwooda, Vlajky našich otcov (01.03.), ktorá sa venuje krvavej bitke o ostrov Iwo Jima z pohľadu Američanov a komiksové spracovanie Ghost Rider (01.03) v hlavnej úlohe s Nicolasom Cageom alias nebezpečným motorkárom pracujúcim pre samotné podsvetie. Svoj veľký comeback v prvý marcový deň predvedie i pomaly, ale iste starnúci Silvester Stallone, ktorý sa na staré kolená rozhodol pokračovať v svojich najslávnejších filmových sériách, vďaka ktorým dodnes nosí punc akčného hrdinu. Po nevydarenom piatom pokračovaní Rockyho či samých prepadákoch (Formula!, Dostaňte Cartera), hádam, už nik nečakal, že by mohol „Sly“ výraznejšie zabodovať. Jeho definitívna filmovo-boxerská bodka Rocky Balboa ale na veľké prekvapenie žne v zahraničí nemalé úspechy a výborné kritiky. Silvester sa okrem úlohy hlavného hrdinu zhostil samozrejme réžie a záverečný šiesty diel slávnej boxerskej ságy zaručene priláka do kín masy ľudí.

/Pre milovníkov akciou, dobrodružstvom a napätím nabitých blockbusterov bude skutočnou marcovou lahôdkou hitovka 300: Bitka u Termopylách (29.03), ktorá pochádza z pera Franka Millera (Sin City). Réžie monumentálnej bitky medzi Sparťanmi a Peržanmi sa ujal mladý ambiciózny režisér Zack Snyder, ktorý sa nám predviedol zatiaľ len svojím debutom – remakom kultového hororu Úsvit mŕtvych. Prvým významnejším (avšak nie úplne) animovaným filmom roka bude Arthur a Minimojovia (15.03.) z režisérskej dielne Luca Bessona, od ktorého sme už dlho nič poriadne nevideli.

Apríl rovnako ako marec začne vážnou vojnovou tematikou, za ktorou opäť stojí Clint Eastwood, ktorý nám japonsky nahovoreným a glóbusom oceneným Letters from Iwo Jima (05.04) vyrozpráva príbeh krvavého námorného konfliktu aj japonskými očami. V apríli bude mať premiéru aj výpravný koprodukčný film z obdobia pádu Rímskej ríše, ktorý sa len prednedávnom nakrúcal aj na Slovensku, konkrétne na Spiši. Film nesie názov The Last Legion (05.04.)

Veľké nádeje vkladám do ambiciózneho krimi thrilleru Davida Finchera, režiséra kultového thrilleru Sedem, Zodiac (12.4.). Film bude sledovať vraha, ktorý v 60. a 70. rokoch 20. storočia vyčíňal v uliciach San Francisca a nebol nikdy dolapený. Vynaliezavý mladý tvorca kultového diela Večný svit nepoškvrnenej mysle, Michael Gondry, nenechal na seba dlho čakať a opäť nám prináša originálny film s podobnou témou. V Náuke o snoch (12.4.) sa síce nevyberieme na dobrodružnú cestu do ľudských snov, spomienok a pamäte, ale priamo do chaotického mozgu výstredného mladíka. Znova sa teda staneme súčasťou spletitej koláže bizarných situácií, snov a predstáv.

/Najbláznivejší mesiac roka by sa mal tiež niesť v znamení jedného z najväčších šialencov kinematografie – Dr. Hannibala Lectora. V poradí už piaty film o inteligentnom psychiatrovi s obľubou v kanibalizme pochádza opäť z pera slávneho autora tejto postavy – Thomasa Harrisa a sleduje úplne začiatky nášho hlavného hrdinu. Hannibal: Zrodenie (12.4.) je v rukách prevažne európskeho tímu, v ktorom by sme márne hľadali o čosi zvučnejšie meno, čiže žiadny veľký zázrak neočakávam.

Konečne sme sa dopracovali k máju. Máj bude presne tak ako máj minuloročný (Da Vinciho kód, Mission : Impossible 3, X-Men 3) mesiacom nielen lásky, ale aj veľkých blockbusterov a komerčne úspešných megahitov. Bude ich celkovo dva a na naše potešenie k nám obidva dorazia v celosvetovej premiére. Však povedzme si úprimne, kto sa neteší na tretie pokračovanie Spidermana (03.05.). Všetci dobre vieme ako skončila dvojka a netrúfam si ani odhadovať, ako bude pokračovať trojka. Druhé pokračovanie totiž nastolilo Peterovi Parkerovi (Tobey Maguire) alias pavúčiemu mužovi laťku riadne vysoko. Sam Raimi sľubuje obrovskú zábavu. Do osudov našich troch hrdinov sa zapletie krásna očarujúca dcéra jedného policajta, Gwen Stacy (Bryce Dallas Howard – Osada) a hlavný záporák Sandman (Thomas Haden Church – Bokovka), zloduch na úteku z prísne stráženého väzenia, disponujúci možnosťou premeny svojho tela v prach. Ten spolu s Peterovým priateľom Harrym Osbornom (James Franco) ukujú zákerné plány na Spidermana/Petera Parkera. Trojka má teda po dvojke, čo sa týka obsahovej a technickej stránke, čo zúročiť a ukázať.

Druhým očakávaným superhitom je záverečná časť trilógie Piráti z Karibiku (24.05.) s podtitulom Na konci sveta. Očakávania sú ohromné a kinosály bude preplnené dobrých pár dní. Tvorcovia na čele s producentom Jerrym Bruckheimerom sa rozhodli pre podobný záver dvojky ako v prípade trilógie Matrix, a ukončili dvojku v tom najväčšom napätí a očakávaní. Nemám pochýb o tom, že tretí Piráti budú tou najdobrodružnejšou a najdramatickejšou jazdou spomedzi všetkých dielov. A do tretice sa treba najviac tešiť na výborný výkon Johnnyho Deppa ako zženštilého, no autoritatívneho a rafinovaného kapitána Jacka Sparrowa, ktorý s výkonom v Truhlici mŕtveho muža opäť ašpiruje na svojho prvého Oscara.

/Z májových premiér nesmieme ešte zabudnúť na návrat českého, no v Amerike pôsobiaceho režiséra Miloša Formana (Prelet nad kukučím hniezdom, Amadeus) s historickou drámou Goyove prízraky (10.05.) v hlavnej úlohy s Natalie Portman a Javierom Bardemom. Kritikmi do nebies vychvaľovaná Kráľovná (10.05.) bude tiež pre mnohých veľkým lákadlom. Ponúka jedinečný náhľad do zákulisia kráľovskej rodiny v období po smrti toľko milovanej princeznej Diany. Hlavnú úlohu si strihla britská Helen Mirren a mnohí ju pasujú za istú držiteľku prestížneho Oscara. Opomenúť sa nedá ani záverečnou časťou Chan-wook Parkovej (často prezývaný aj ako „kórejsky Quentino Tarantino) trilógie o pomste – Pani Pomsta (Sympathy for Lady Vengeance 10.5.)

Jún, predznamenávajúci koniec školského roka a začiatok leta, bude v slovenských kinách podobne ako máj veľmi štedrý. Zelený obrík menom Shrek (14.06) pohladí naše animované srdcia už po tretí krát, rovnako do tretice sa stretneme s Dannym Oceanom (Ocean´s Thirteen – 21.06.) a jeho partičkou, tentoraz 13-člennou. Réžiu si zobral pod palec kto iný ako Steven Soderbergh. Po šiestom Rockym si nostalgicky zaspomíname aj na Ninja korytnačky v čisto animovanom diele Teenage Mutant Ninja Turtles (28.06.) Jún vyvrcholí a skončí absolútnym akčným comebackom Brucea Willisa ako Johna McClane-a a svetoznámej akčnej série Smrtonostná pasca (28.06.), ktorá z Brucea urobila hviezdu svetového formátu. Aj teraz mu vrásky na čele budú robiť teroristi, no už nepôjde o tých „klasických“. Scenár sa drží rozvoja vedy a techniky a žezla zla sa zmocnili tzv. „počítačoví teroristi“, ktorí si zaumienili úplný pád systému a spôsobujú nemalý chaos. Prvé trailery doslova vyrážajú dych.

Pevne dúfam, že som vám týmto článkom priblížil tie najočakávanejšie filmy, ktoré nám prinesie prvá polovica tohto roka. Výber je rôznorodý a na svoje by si mal prísť každý divák. Ja som si v kalendári najviac odškrtol májové premiéry a predpokladám, že tohtoročný máj sa stane v rámci kinosezóny 2007 komerčne najúspešnejším. Mne už nezostáva nič iné, iba ako vám popriať veľa príjemných, zábavných, ale i plnohodnotných zážitkov v útrobách kina či v pohodlí vašich domácností. Uvidíme sa v júni pri ďalšom výhľade na druhý polrok.