Originálny názov: Mission: Impossible – Ghost Protocol
Žáner:akčný, dobrodružný, triler
Minutáž: 133 minút
Krajina: USA
Rok: 2011
Prístupnosť: MP 15
Réžia: Brad Bird
Scenár: Josh Appelbaum, André Nemec
Kamera: Robert Elswit
Hudba: Michael Giacchino
Hrajú: Tom Cruise, Paula Patton, Simon Pegg, Jeremy Renner, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov, Samuli Edelmann, Ivan Shvedoff, Anil Kapoor a ďalší
Tom Cruise je i na prahu 50-ky nezastaviteľný. Napriek pribúdajúcim vráskam, značne nahnutej popularite a kolísajúcej kvalite jednotlivých dielov, dokázal ako producent udržať svoju špiónsku sériu stále pestrú a atraktívnu. Ethan Hunt tak mení okrem účesov a režisérov i celkové smerovanie série. Komerčný úspech je však v tomto prípade veľmi nevypočítateľný. Svedčia o tom vysoké tržby nevydareného druhého dielu oproti vlažnejším zárobkom výbornej adrenalínovej trojky. Úlohy obohatiť rozmanitosť napínavých príbehov tímu IMF sa tento krát ujal Brad Bird. Tvorca pixarovskej Rodinky Úžasných týmto počinom definitívne opustil sféru animovaného filmu.
Dej nás zavedie do Moskvy, kde je počas Huntovej tajnej operácie spáchaný bombový útok na Kremeľ. Nepotešení ruskí predstavitelia hovoria o priamom vojnovom konflikte, čo vrhá na agentúru IMF veľmi zlé svetlo. Americký prezident okamžite vyhlasuje Ghost Protocol, čím sa oficiálne od agentov dištancuje. Krátko po úhybnom manévri americkej vlády je odstránený agentúrny šéf v podaní Toma Wilkinsona. Ethan Hunt je odhodlaný spolu so svojimi novými vernými kolegami očistiť svoje meno a lapiť skutočného vinníka.
Po neštandardne dynamickej trojke vracia režisér Bird na scénu špionážnu atmosféru prvého filmu či starších bondoviek. Stretáme sa s klasickými prvkami ako sprisahanie, nespravodlivo obvinení agenti, infiltrácia do extrémne zabezpečených priestorov, zmiznuté spisy či nukleárna katastrofa. Avšak všetko vo vyváženej kombinácii s modernými technológiami a originálnymi postupmi. Režisér veľmi zdarne pracuje s dávkovaním akcie i humoru. Nie každá akcia totiž vychádza hrdinom podľa plánu, ako to otrocky býva v bondovských príbehoch, čo vytvára priestor množstvu úsmevných situácií. V tomto duchu sa nesie viacero vydarených scén ako úvodný útek z väzenia či šplhanie po dubajskom mrakodrape Burj Khalifa.
Mimochodom, nebol by Tom Tomom, ak by kaskadérske kúsky na najvyššej budove sveta nepredvádzal sám bez jediného záskoku trénovaného dabléra. Všetka česť profesionálnemu prístupu hlavnej hviezdy večera. Slová chvály patria i zvyšku hereckej posádky. IT špecialistovi Benjimu v podaní britského komika Simona Pegga, príťažlivej Paule Patton, ktorá do bodky splnila úlohu ženského prvku či Jeremimu Rennerovi ako tajomnému analytikovi Brandtovi. Chémia v tíme IMF zapracovala na výbornú. Horšie to už bolo s hlavnou zápornou postavou Hendricksa v nevýraznom podaní Michaela Nyqvista. Dostal príliš krátky priestor bez možnosti širšej realizácie. Oveľa viac záberov bolo venovaných stovežatej Prahe, ktorá predstavovala ulice Moskvy i Budapešti.
Kameňom úrazu štvrtej nesplniteľnej misie je nerovnomerné rozloženie scén. Vrchol napätia film dosiahne asi pol hodinu pred záverom a postupne začne tempo stagnovať. Pri akčných blokbasteroch takéhoto kalibru sa nejedná o celkom bežný postup a v očakávaní veľkolepého finále, ktoré ešte predčí doterajší dej, tento jav mierne zamrzí.
O hudobnú zložku sa postaral Michael Giacchino, oscarom ocenený skladateľ, ktorého melódie zazneli v pixarovkách Hore, Ratatouille či seriálovom veľhite Nezvestní. Letmá prerábka klasickej úvodnej témy presne definuje smer akou sa tento diel Mission Impossible vydal. Návrat k špionážnym koreňom, ale o to modernejším spôsobom.
Ak sa rozhodnete zájsť na tento film do kina, urobíte aj napriek drobným nedostatkom dobre. Brad Bird priniesol na ploche 133 minút solídnu akčnú jazdu s viac ako jednou nezabudnuteľnou scénou. Prechod k hranému filmu rozhodne nedopadol nemožne.