Slovenská televízia včera na svojom prvom kanáli uviedla prvú časť novej série televíznych filmov Filmoviedky. Počas minulej sezóny vysielala 10 dielnu sériu Nesmrteľní. Vtedy išlo o samostatné 70 minútové snímky, ktoré boli inšpirované známymi klasickými dielami svetovej aj slovenskej literatúry. Akási modernejšia obdoba klasických inscenácii (i keď toto označenie nie je úplne správne). U divákov mal tento cyklus pomerne veľký úspech a aktuálny projekt sa Nesmrteľným v mnohom podobá.

Tentokrát však ide o pôvodné originálne námety zo súčasnosti a jednotlivé časti sú o niečo dlhšie, čo podporuje ich filmový charakter. Tvorba televíznych filmov u nás dlhodobo absentovala a je teda dobré, že sa aspoň verejnoprávna televízia pokúša vyplniť medzeru v našej audiovizuálnej tvorbe medzi televíznymi seriálmi a kinofilmami. Každý TV film z tejto série má svojho vlastného režiséra a scenáristu, a tak by mali byť dostatočne rôznorodé. Filmoviedky sú financované štátom na základe zmluvy o podpore pôvodnej tvorby v STV.

Prvý z filmov pripadol na režisérku Marianu Čengel-Solčanskú, ktorá k nemu napísala aj scenár. Nedávno sme v kinách od nej mohli vidieť snímku Legenda o lietajúcom Cypriánovi. V minulosti dokázala zaujať aj svojou študentskou krátkometrážnou tvorbou. V Obhliadke sa úspešne pokúsila pozrieť na problematické vzťahy a sociálnu situáciu neštandardnej rodiny na vidieku. Tvorí ju starý otec (Ivan Palúch), jeho nevesta (Gabriela Dolná) a už dospelý vnuk (Juraj Igonda). Situácia je viac ako napätá, jednotlivé generácie si nerozumejú a trápi ich veľký nedostatok peňazí.

Dej má celkom zaujímavú štruktúru. Začína to ako príbeh o záchrannej službe. Sme svedkami jej výjazdu do malej dedinky k starému pánovi, ktorého postihol infarkt. Ako sa však zakrátko ukáže, celá situácia je podozrivá a lekári si všímajú aj to, čo pred nimi osadenstvo domu chcelo skryť. Postupne však vidíme celý priebeh udalostí, ktoré viedli k smrti starého otca, očami všetkých zainteresovaných postáv (rovnako majú byť urobené všetky Filmoviedky). Vyskladá sa tak pred nami obraz skutočnosti. Z každého tohto samostatného rozprávania však idú veľmi podobné pocity. Ťaživá atmosféra, najprv z dennej reality, potom z toho, čo sa stalo, je doplnená veľmi dobrým psychologickým vykreslením postáv. Dívak sa vďaka tomu vie do príbehu veľmi dobre ponoriť.

Veľkú zásluhu na tom majú samozrejme herci Ivan Palúch, Gabriela Dolná a Lucia Gažiová, ale i ostatní v menších úlohách ich vhodne dopĺňali. Mariana Čengel-Solčanská opäť dokázala, že je ako režisérka veľmi zručná. Narozdiel od svojich iných mladých kolegov nemá našťastie ambíciu dávať povedzme umelecké vsuvky tam, kde sa naozaj nehodia. Tentokrát navyše napísala aj na slovenské televízne pomery viac ako dobrý scenár, ktorý je v civilnom podaní hercov uveriteľný a ich dialógy a konanie prirodzené. K dobrému dojmu prispel veľkou mierou aj kameraman Ján Ďuriš.

Nezaobišlo sa to však bez nedostatkov, i keď už spomenutým tvorcom to za vinu pripisovať nemôžeme. Obhliadke by rozhodne neuškodil o trochu väčší rozpočet, možno lepšia technika. Z tvorčieho hľadiska však pre mňa ostáva ako jediný zásadný nedostatok hudba vo filme. Počas tichších, pokojnejších pasáži doslova vadí. Na tomto sa rozhodne malo popracovať viac.

Je až prekvapujúce, že sa pri takomto projekte stretlo toľko pozitívnych faktorov. 80 minút strávených sledovaním tohto filmu určite nebolo stratených. Mnoho divákov si k tomu na STV asi nenašlo cestu, ale treba povedať, že takéto dielo by v komerčnom prostredí asi nevzniklo, aj keby sa naše ostatné stanice odhodlali do tvorby televíznych filmov. Ak ste Obhliadku včera nezachytili, určite budú reprízy. Ďalšie dve filmoviedky sú do programu zaradené na najbližšie pondelky vždy večer na Jednotke.