MP 12

Čierny panter /
Marvel Cinematic Universe #18

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Spomedzi marvelovskej produkcie Čierny panter patrí k nadpriemeru, no s výnimkou zamerania na čierneho superhrdinu a jeho „africký“ domovský svet neinovuje nič podstatné v recepte na komiksový film a zaradí sa do série predkrmov pred hlavnými avengerskými chodmi, tento rok zastúpenými Nekonečnou vojnou.

Dovidenia tam hore /
Všetci moji padlí

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Občas vedia slovenskí distribútori pripraviť príjemné prekvapenie. Napríklad nasadiť v silnom týždni s Čiernym panterom alebo Podobou vody excentrický francúzsky film bez špeciálneho mediálneho výtlaku. Dovidenia tam hore sa bráni vtesnávaniu do žánrových škatuliek a hrá s diváckymi očakávaniami dosť frivolnú partiu.

Zmenšovanie /
Dlhý film o malom živote

Petra Adamková / Recenzie /

Keď je planéta pre ľudstvo primalá, môžete sa spoľahnúť, že nórski vedci už 50 rokov pracujú na nejakom utopickom riešení. Vykľulo sa z toho humánne zmenšenie človeka, ktorý po párhodinovej procedúre zaberie len zlomok z miesta aj zdrojov, ktoré aktuálne normálny veľký človek potrebuje a spotrebuje.

S láskou Vincent /
Oslava génia. Kunsthistorici, do radu!

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Na Oscara za najlepší animovaný film je tento rok nominovaný aj titul, ktorý nie je ani tak animovaný ako maľovaný („prvý plne maľovaný celovečerný animovaný film“). Režisérska dvojica uprednostila pred animátormi s osobným štýlom „čistých [olejo]maliarov“. Už z množstva spolupracovníkov, pracovných hodín či namaľovaných frejmov sa zakrúti hlava.

Borg/McEnroe /
Stret tenisových legiend

Michal Klembara / Recenzie /

Veľmi veľa vecí je naozaj dobre zvládnutých a napriek tomu to akosi nefunguje. Snímka je monotónna, čo v prípade športového filmu tak trochu prekvapí. Chýba tomu dynamika, napätie, a tak aj psychicky vypäté scény ako diváci sledujeme s riadnym odstupom. Borg/McEnroe jednoducho nevtiahne.

Najtemnejšia hodina /
Óda na Churchilla

Michal Klembara / Recenzie /

Napísať, že Najtemnejšia hodina nie je dobrý film, sa samozrejme nedá. S čistým svedomím však môžem napísať, že je zbytočný. Necítim sa po jeho pozretí obohatený v žiadnom smere. Neprináša ani nový pohľad na danú tému. Koncepčne to nevyzerá zle. Snímka zachytáva niekoľko dní či týždňov od vymenovania Winstona Churchilla za premiéra Spojeného kráľovstva až po operáciu…

Mária Terézia /

Michal Klembara / Televízia /

Takú širokú koprodukčnú spoluprácu v stredoeurópskom priestore sme za minimálne posledných 25 rokov nemali. Štyri verejnoprávne televízie – slovenská, česká, rakúska a maďarská – spoločne nakrútili dvojdielny televízny film Mária Terézia. Ambiciózny projekt hneď v niekoľkých ohľadoch vyvolal pomerne zmiešané reakcie, ale už len to, že vznikol je viac ako pozitívne.

Geostorm /
Film o tom, ako svet zachraňuje Gerard Butler

Ján Janočko / Recenzie /

Hollywood nás do kina láka na starú dobrú katastrofickú seansu, pričom v hre je veľká časť ľudstva a osud nás, obyvateľov modrej planéty, stojí na pár vyvolených jedincoch. Samozrejme, sú to Američania, samozrejme, motá sa okolo toho ich prezident a, samozrejme, nakoniec to ľudstvo (napriek stratám) prežije. Ak ste ochotní myknúť nad predchádzajúcimi vetami plecami, tak Geostorm stojí za vašu pozornosť.

Hotel Úsvit /
Dá sa aj inak žiť?

Juraj Kovalčík / Recenzie /

Hotel Úsvit by so svojím drobnohľadom, trpezlivým vyberaním pozoruhodných momentov v živote bezvýznamných ľudí a ich zasadením do zdevastovaného postsocialistického bezútešna mohol fungovať ako perfektná výpoveď o stave spoločnosti. Že tisíce žijú v podobnom postavení aj v hlavnom meste či iných komparatívne bohatých regiónoch, sa snáď zhodneme. Film tak aj funguje, ale ako výpoveď prerušená v dvoch tretinách vety.