Smrtonosná pasca 4.0 / Die Hard 4.0 / Live Free or Die Hard, 2007 © 2010 Twentieth Century Fox Film Corporation Smrtonosná pasca 4.0 / Die Hard 4.0 / Live Free or Die Hard, 2007 © 2010 Twentieth Century Fox Film Corporation

Vianoce, to je čas pokoja, radosti, vianočného stromčeka, darčekov a Johna McClanea (Bruce Willis). Tomuto typickému vianočnému hrdinovi v prvých dvoch dieloch filmu Smrtonosná pasca Dedo Mráz nadelil poriadnu dávku napätia a akcie, ale ako to už cez Vianoce chodí, všetko napokon dobre dopadlo. Inak tomu nebolo ani v treťom letnom dieli a inak tomu nebude ani v ďalšom, opäť letnom pokračovaní.

Od poslednej časti uplynulo už pätnásť rokov, mladšie ročníky môžu byť preto trochu zaskočené. Vedzte, že išlo o časy, kedy bol Bruce Willis na vrchole svojej slávy a nadupané akčné filmy sa tešili zo svojho zlatého obdobia. Trojdielna séria filmov Smrtonosná pasca patrila jednoznačne k tomu výraznejšiemu, čo filmový svet tých čias ponúkal. Odvtedy sa ju producenti pokúšali oživiť už viackrát, no Willis vytrvalo odolával. Medzitým popularita akčných filmov upadala a nový dych začala naberať až v poslednom období. Ťažko povedať, či v dobe rôznych nových trendov, ktorých ukážkou sú Miami Vice či Mission Impossible III starý hrdina, akým je McClane, ešte zaberie.

Rovnako nie je jednoduché odhadnúť, aký typ filmu nám tvorcovia naservírujú. Ani scenárista (Mark Bomback), ani režisér (Len Wiseman) totiž nepatria práve medzi najskúsenejších. Navyše, Len Wiseman plne autorsky stojí za nemastnou-neslanou sériou Underworld. Ak však Smrtonosná pasca 4.0 bude pokračovať v trende z predchádzajúcich dielov, mala by byť podstatne lepšia.

Smrtonosná pasca 4.0 / Die Hard 4.0 / Live Free or Die Hard, 2007 © 2010 Twentieth Century Fox Film Corporation

Potešujúce je aj to, že sa opäť dočkáme uvoľňujúceho prvku z predchádzajúceho dielu – čudáckej a uvravenej druhej hlavnej postavy, ktorá by mala vnášať do príbehu hlavne humor. Hlavne dialógy medzi McClaneom a hackerom Mattom Fosterom (Justin Long) majú určite dobrý potenciál. Treba iba dúfať, že režisér v tomto prípade do scenára nezasahoval a neupravil ho podľa vzoru trápnych a hlúpych rozhovorov z Underworld: Evolution, ktoré som dlhú dobu považoval za výplod amerických školákov vo veku 10 rokov.

Tvorcovia už vopred avizovali jednu zmenu, totiž rozvinutejší príbeh. Ako plynul čas, John McClane zostarol, strávil kopu času medzi anonymnými alkoholikmi, rozviedol sa so svojou milovanou ženou (ktorej sa už asi nechcelo byť zachraňovanou), dokonca odovzdal policajný odznak. V niečom predsa len pokročil spolu s dobou a zabáva sa odchytávaním nebezpečných počítačových hackerov.

Keď odvádza jedného takého mladého pojašenca Matta Fostera do väzenia, zažijú spolu moderný teroristický útok – skupina hackerov zaútočí na dôležitú počítačovú infraštruktúru, pričom ju postupne vypínajú. Začnú svetelnými križovatkami, pokračujú bankovým systémom a neplánujú prestať. Zdá sa, že ich nik nedokáže zastaviť. Nepočítali však s jedným bývalým policajt zo starej školy a jeho novým známym, počítačovým maníkom, ktorí im už prídu na korienok. Ide len o to, aby to stihli skôr, než sa celý národ položí na kolená. A času nie je nazvyš – bez ich pomoci sa tak stane do troch dní.

Smrtonosná pasca 4.0 / Die Hard 4.0 / Live Free or Die Hard, 2007 © 2010 Twentieth Century Fox Film Corporation

Dôležitým bodom je často aj obsadenie vedľajších postáv. Tajným snom neschopných ale úspešných speváčok býva uchytiť sa vo filme a ako sa to väčšinou stáva, dotiahnu to rovnako ďaleko, čiže do poriadnych sra… srandovných filmov typu Crossroads, či Múzeum voskových figurín. Objaviť sa na filmovom plátne na chvíľu vedľa Brucea Willisa bolo lákavé hneď pre niekoľko takýchto mladých slečien.

Povrávalo sa, že sa o rolu dcéry McCleana uchádzajú Britney Spears a Paris Hilton, zatiaľ čo Jessica Simpson sa ukázala priamo na kástingu. Šťastie jej, našťastie, neprialo. V tejto úlohe tak napokon uvidíme Mary Elizabeth Winstead. Hlavného zloducha si zahrá Jeffrey Wright, ktorého sme v poslednej dobe mohli vidieť napríklad vo filmoch Casino Royale, Dáma vo vode a Syriana, čo znie prinajmenšom sľubne.

Klebety sa šíria rýchlo a istú dobu sa povrávalo, že film bude určený pre trinásťročné deti napchávajúce sa pukancami a coca-colou. Nám, priaznivcom pravej akcie a tvrdých chlapov bez zábran, zostáva vidieť za odmietnutím takej „hviezdy“ akou Jessica Simpson nepochybne je, úmysel autorov nepriniesť do kín iba ďalší vymaľovaný trhák plný veľkých výstrihov, lacných výbuchov a nezáživného deja. Naopak, už len samotný Bruce Willis, fakt, že si scenár vyberal veľmi dlho a starostlivo, no a nepochybne aj povesť filmu, nám vlievajú do sŕdc nádej na právu fajnšmekerskú lahôdku.

Svetová premiéra: 27. 6. 2007
Premiéra v SR: 28. 6. 2007