Smrtonosná pasca / Die Hard, 1988 Smrtonosná pasca / Die Hard, 1988

Vynikajúci film, vynikajúca hudba. Ak by sa ma niekto spýtal, aký soundtrack považujem za najnetradičnejší, nedokázal by som pochopiteľne označiť len jeden. Existuje veľa netypických, ale jedným z nich je podľa môjho skromného názoru určite aj Die Hard, ktorému patrí popredné miesto. Nič podobné som (zatiaľ) v žiadnom inom filme nepočul.

Smrtonosná pasca je nielen originálne spracovaný a natočený námet akčného príbehu, ale aj nemenej originálna hudobná kompozícia z pera dnes už legendárneho skladateľa filmovej hudby, vynikajúceho Michaela Kamena. Osobne považujem Die Hard za jeho najlepšie dielo, i keď nedocenené. Možno patrím k menšine, ale nemôžem si pomôcť – mne sa to naozaj páči. Táto hudba neobsahuje žiaden výrazný motív. Ako som už povedal, je to veľmi netypický soundtrack (nijaký veľkolepý orchester, iba zopár nástrojov, z ktorých som mal viaceré problém vôbec identifikovať), ale nazdávam sa, že bez tejto hudby by som si film nevedel vychutnať na 100%. Neviem si v ňom totiž ani len predstaviť akýkoľvek iný druh hudby.

Podobný prípad predstavuje napríklad Conan the Barbarian, film, v ktorom hrá hudba jednu z najdôležitejších rolí a v každej jednej scéne funguje priam dokonale. Pri Die hard by mohol niekto namietať, že hudba, ktorá perfektne dolaďuje film ešte nemusí byť príjemná na počúvanie. Je to pravda a mnoho soundtrackov ju potvrdzuje. Osobne však počúvam Die Hard často a rád. Samozrejme, človek musí mať aj patričnú náladu – musí byť v určitom rozpoložení. Preto, že nevlastním tento kultový film na DVD, rád si naň aspoň zaspomínam prostredníctvom hudby. Jedna skutočnosť je nepopierateľná. Michael Kamen predstavuje v oblasti filmovej brandže obrovskú stratu. Odišiel, ale jeho hudba žije ďalej.

Die Hard považujem za jeden z najlepších a najoriginálnejších soundtrackov vôbec. Len jednej veci sa obávam. Som nesmierne zvedavý, kto a akú hudbu teraz skomponuje do pripravovaného snímku Live Free or Die Hard. Nech to však bude ktokoľvek, pochybujem, že dosiahne kvalitu predchádzajúcich filmov o Johnovi McClaneovi. Die hard je skutočne výnimočný soundtrack, ktorý rozhodne stojí za vypočutie.