Originálny názov: Prachy dělaj člověka

Žáner: Komédiálna dráma
Minutáž: 90 minút
Krajina pôvodu: ČR
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Jiří Chlumský, Jan Kulhavý
Scenár: Radek John
Kamera: Tomáš Juríček
Hudba: Djordje Erič
Hrajú: Tomáš Hanák, Michal Suchánek, Ondřej Vetchý, Zdeněk Podhůrský, Kateřina Průšová, Tomáš Krejčíř, Petra Pudová , Tomáš Löbl, Eva Aichmajerová, Marek Taclík, Marek Vašut, Anna Šišková

Novinár, spisovateľ a scenárista Radek John (Bony a klid, Tankový prapor, ale aj televízna relácia Na vlastní oči) má naozaj bujnú fantáziu, čo v tomto prípade nebolo na škodu veci. Na základe skutočných lúpeží v Čechách, pri ktorých bolo ukradnutých viac ako 170 miliónov korún, napísal scenár a ten sa stal podkladom k najnovšiemu českému hitu Prachy dělaj člověka.

Pri prvom lúpežnom prepadnutí pošty bolo odcudzených 28 miliónov a páchateľov nikdy nechytili. V druhom prípade išlo o obrnené vozidlo, prevážajúce 150 miliónov a zločincov sa taktiež nepodarilo vypátrať. To sú fakty. Radek John spojil tieto dve udalosti a napísal príbeh o svojráznej skupinke troch kamarátov – smoliarov, ktorí ich majú na svedomí. Ale poďme pekne od začiatku. Michal (Michal Suchánek), Tomáš (Tomáš Hanák) a Ondro (Ondřej Vetchý) sú nespokojní s komunistickým zriadením a rozhodnú sa emigrovať. Na to však potrebujú vyšší obnos peňazí, aby mali čím zaplatiť prevádzačovi. Vymyslia dokonalý plán a okradnú nič netušiacich kubánskych robotníkov o ich úspory.

Prachy dělaj člověka Prachy dělaj člověka

No Verejná bezpečnosť nikdy nespí, emigrácia sa nepodarí a osudy našich (anti)hrdinov sa na určitý čas prerušia. Následne sa dej presúva do súčasnej (rok 2002) Prahy. Po 15 rokoch sa tu opäť stretávajú starí známi, Tomáš (mozog skupiny) dostane nápad ako rýchlo zbohatnúť a oddychová zábava v štýle Dannyho jedenástky môže začať…

„Chceli sme skrátka natočiť film s veľkým F.“ Takto sa k snímku vyjadril jeho producent Jan Nejedlý, ktorý má na svedomí napríklad Snowboarďákov a Expertov. Áno, na filme je poznať, že to mali tvorcovia skutočne v úmysle, ale pár výbuchov áut a niekoľko záberov z exotických krajín ešte neznamená veľkoleposť. Samotný vznik tohto diela sprevádzalo niekoľko nešťastných udalostí (problémy s financiami, výmena režiséra, niekoľkonásobné prepisovanie scenára), no nakoniec vznikla zábavná kriminálna komédia, na ktorej je okrem príbehu najzaujímavejšie herecké obsadenie. Typovo presvedčivé ústredné trio Suchánek – Hanák – Vetchý je vynikajúce a vidieť, že John napísal tieto postavy vyslovene pre nich. Príbeh mal teda veľký potenciál a herci predvádzajú svoje umenie na výbornú. To by boli pozitíva.

Jiří Chlumský (Konečná stanica) je predovšetkým televízny režisér a na filme to je (bohužiaľ) poznať. Samozrejme, že v televíznom filme nevidíme napríklad ozajstné explózie automobilov. V tomto prípade však ide skôr o spracovanie ako také. Dej sa miestami vlečie (stretnutie kamarátov po 15 rokoch a následná príprava akcie, utrácanie peňazí na Srí Lanke) a niekedy naopak, príbeh napreduje možno až príliš rýchlo (lúpežné prepadnutia). Chlumský skrátka nedokázal nájsť v dejových líniách určitú rovnováhu a film tak skáče od lepších momentov k horším.

Prachy dělaj člověka Prachy dělaj člověka

Nudné chvíle naviac okoreňujú nezáživné dialógy. Komické situácie a „hlášky“ prichádzajú len veľmi zriedka, čo je veľká škoda. Snímok v podstate stojí len na troch hlavných predstaviteľoch, ktorí zachraňujú príbeh ako sa len dá, ale to pochopiteľne nestačí. Okrem toho, miestami chaotická kamera a rýchly strih filmu podľa mňa skôr škodia ako pomáhajú. Vizuálna stránka napodobňuje hollywoodsku produkciu, ale je to veľmi nepodarená napodobenina.

Asi v polovici filmu som sa začal obávať, ako to celé skončí. Moje obavy sa bohužiaľ potvrdili, resp. dopadlo to ešte horšie a nebyť takéhoto konca, kľudne by som k môjmu hodnoteniu pridal aj 10%. Takto ostáva snímok Prachy dělaj člověka priemernou nenáročnou záležitosťou s nadpriemernými hereckými výkonmi, ktorú si najlepšie vychutnáte v televízii. Ak však máte zbytočných 170 korún, neváhajte a choďte do kina. Už len kvôli Suchánkovi, Hanákovi a Vetchému.

/