Baláž Michal

Nabiť a zabiť /

Michal Baláž / Recenzia /

Raz za čas sa medzi premnoženými zástupcami žánru akčných filmov objaví kúsok, ktorý nad ostatné prečnieva viditeľne prepracovanejším príbehom, silnejším dejom a istým zameraním celého filmu. Takýmto filmom, svetlou výnimkou v americkom strednom prúde, je film Lucky Number Slevin – po slovensky Nabiť a Zabiť…

RoboCop /

Michal Baláž / Kult /

Píše sa rok 1908. Francúzsky spisovateľ vedecko-fantastickej literatúry Jean de la Hire predstavil svetu akčného hrdinu menom „Le Nyctalope“ v próze „L´Homme Qui Peut Vivra dans l´Eau“ („Muž, ktorý dokáže žiť vo vode“). Jednalo sa o pravdepodobne vôbec prvého cyborga (cybernetic organism – čiastočne stroj, čiastočne živý organizmus) v dejinách.

Projekt 100 je späť /

Michal Baláž / Téma /

100, 2×14, 9, 3×12, 2006, 36, 29. Čo majú tieto čísla spoločné? Tak pekne po poriadku: (postupne si ich odškrtávajte, či to sedí) Od 14. 9. do 14. 12. 2006 sa v 36 filmových kluboch a kinách v 29 mestách koná 12. ročník nekomerčnej putovnej prehliadky klubových filmov Projekt 100, ktorá vznikla (a svoje pomenovanie dostala) v roku 1995…

Gondryho šialený svet /

Michal Baláž / Správy /

Existujú jedinci prislúchajúci k ľudskému pokoleniu, ktorí sa od ostatných súkmeňovcov toho istého druhu líšia mozgovou aktivitou plodiacou prapodivné iluzívne obrazce, a ak je jedinec dostatočne zručný a šikovný, dokáže tie vízie pretaviť do hmotnej podoby a prezentovať širokej verejnosti, ktorá potom zaujme k jeho dielu určitý postoj.

Anderson vs. Dahlova predloha /

Michal Baláž / Správy /

Veľa ľudí ho obdivuje, zhruba také isté množstvo zatracuje, ťukajúc si pri tom na čelo. Mnohí jeho filmy vynášajú do neba ako najgeniálnejšie kúsky súčasnej kinematografie, iní zasa nechápavo krútia hlavou pýtajúc sa sami seba „Čo tým chcel autor povedať?“. Wesley Wales Anderson.

Emy majú mamy . . . a kto má Emmy? /

Michal Baláž / Téma /

V nedeľu 27. 8. sa netradične o pár týždňov skôr než po minulé roky (kvôli začiatku futbalovej sezóny) odovzdávali 58. výročné ceny EMMY, najprestížnejšie americké ceny v oblasti televíznej zábavy. V Shrine Auditorium v Los Angeles to riadne vrelo, prišlo mnoho celebrít, mnoho uznávaných televíznych osobností a akadémia medzi ne rozdelila…

Pixar /

Michal Baláž / Téma /

Vyše dvadsať rokov pôsobí na svetovej scéne kolos medzi animovanými filmami, spoločnosť, ktorá priniesla renesanciu v animácii, pozdvihla celovečerné animáky na úroveň hraných celovečerných filmov, ba dokonca ich v niektorých oblastiach aj prekonala a navyše patrí tejto spoločnosti neodškriepiteľné uznanie, lebo dokázala, že rozprávky sú nielen pre deti. Pixar.

Jonze & Kaufman Today! /

Michal Baláž / Správy /

Kto videl filmy „Being John Malkovich“ a „Adaptation“ nepochybuje o kvalitách tandemu „Jonze“/“Kaufman“, o ich bezbrehej tvorivosti a občas absurdne uletenej schopnosti imaginácie a mystifikácie.

Simply the Cage /

Michal Baláž / Správy /

V poslednej dobe sa mi čím ďalej tým viac zdá, že Nicolas Cage patrí k jedným z najobsadzovanejších hercov súčasnosti. Navyše je tak často a veľa obsadzovaný kontinuálne vyše 20 rokov.

Cameron nespí, Cameron točí /

Michal Baláž / Správy /

Keď na 70. ročníku odovzdávania Oscarov v roku 1998 prišiel po jedenásty krát na pódium James Cameron a prevzal si (okrem iných) zlatú sošku za najlepšiu réžiu za film Titanic, miesto ďakovnej reči predniesol len jednu vetu: „Som kráľ sveta!“.