(s povolením SFÚ) AIC.sk

Slovenská animácia v Ľubľane /

AIC.sk (s povolením SFÚ) / Správy /

Slovenský animovaný film, to nie je len Viktor Kubal. Aj toto sa budú môcť dozvedieť návštevníci významného medzinárodného festivalu animovaného filmu Animateka v Ľubľane. Po vlaňajšom ocenení slovenského filmu Martina Snopka a Ivany Laučíkovej Posledný autobus i krátkej snímky Kto je tam? Vandy Raýmanovej na tomto festivale, sa jeho organizátori rozhodli do programu aktuálneho deviateho ročníka zaradiť Fokus zameraný na slovenský animovaný film.

Cigán zabojuje o nomináciu na Oscara /

AIC.sk (s povolením SFÚ) / Správy /

K hlavným aktivitám Slovenskej filmovej a televíznej akadémie – v rámci prezentácie slovenskej kinematografie na medzinárodných fórach – patrí rozhodnutie o návrhu slovenského filmu na cenu Akadémie filmových umení a vied (ďalej len „AMPAS“) v kategórii cudzojazyčný film.

Prehliadka Kino na hranici /

AIC.sk (s povolením SFÚ) / Správy /

Už 13. ročník filmovej prehliadky Kino na hranici, ktorá sa koná na hraničnom mieste u našich západných susedov v Českom Těšíne a poľskom Cieszyne, sa tento rok uskutoční na prelome apríla a mája. V termíne od 28. apríla do 3. mája 2011 uvedie aj slovenské filmy, zastúpené vo viacerých programových sekciách.

Ocenenie pre Dušana Hanáka /

AIC.sk (s povolením SFÚ) / Správy /

Významnému slovenskému režisérovi Dušanovi Hanákovi bola na 22. ročníku festivalu Alpe Adria v talianskom Terste udelená cena Stredoeurópskej iniciatívy CEI Award. SEI a organizátori festivalu si cenou chceli uctiť životné dielo režiséra a jeho prísup k tvorbe, v ktorej sa vždy venuje potrebe vytvárania medziľudského dialógu a zložitému a kontroverznému vzťahu jednotlivca a moci.

Slovenská účasť na festivale Sundance 2011 /

AIC.sk (s povolením SFÚ) / Správy /

Oscarom ocenený režisér Kevin Macdonald (State of Play, Last King of Scotland, Touching the Void) dokončil svoj posledný film Life in a Day, dokumentárny film, ktorý zaznamenáva svet počas jedného dňa – 24. júla 2010, pričom využíva stopáž zo zhromaždeného materiálu z celého sveta v dĺžke 4.500 hodín z 192 krajín.

Slovenské filmy v oficiálnom programe Berlinale /

AIC.sk (s povolením SFÚ) / Správy /

61. ročník významného medzinárodného filmového festivalu Berlinale je pre Slovensko výnimočný účasťou dvoch slovenských filmov v oficiálnej programovej sekcii festivalu FORUM, ktorá oslavuje jubilejný 40. ročník. V minulosti bola slovenská kinematografia výrazne zastúpená na berlínskom festivale v rokoch 1989 a 1991.