Parazit (Gisaengchung) © 2019 ASFK Parazit (Gisaengchung) © 2019 ASFK

Podobný rebríček najlepších filmov roka sme naposledy urobili pred siedmimi rokmi. Ponuka filmov je však z roka na rok aj vďaka pribúdajúcim streamingovým službám väčšia a je tak stále ťažšie sa v nej zorientovať. Neraz tak mnohým divákom uniknú aj tie naozaj výborné tituly. Veríme, že aj toto by mohla byť cesta ako sa v tom celom nestratiť.

Náš rebríček najlepších filmov roka 2019 bol zostavený hlasovaním deviatich redaktorov nášho magazínu CinemaView.sk. Vyberať mohli zo všetkých filmov, ktoré mali v minulom kalendárnom roku premiéru v slovenských kinách alebo na u nás dostupných streamingových službách. Ako je vidieť aj na výsledkoch, máme rovnako radi komerčnejšie tituly ako aj tie artové.

Päť najlepších filmov za rok 2019:

Parazit (Gisaengchung) © 2019 ASFK

1. Parazit

Rafinovaná hra so žánrami od sociálnej drámy cez bláznivú komédiu až po krvavý horor. Príbeh plný šokujúcich zvratov. Postavy, do ktorých sa vcítite a držíte im palce, aj keď robia mrzké veci. Parazit predvádza lekciu zo scenáristického a režisérskeho umenia a zaslúžene žne úspech medzi divákmi aj kritikmi. Aj keby nepremenil ani jednu oscarovú nomináciu, bude ešte dlho rezonovať a provokovať.

Juraj Kovalčík

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/parazit/

Vtedy v Hollywoode (Once Upon a Time in Hollywood) © 2019 ITA Film

2. Vtedy v Hollywoode

Tarantinov posledný film zrejme nesadne každému. Príbeh o veľkom kamarátstve upadajúcej hereckej hviezdy a poctivého kaskadéra zasadil režisér do roku 1969. Na pozadí konca jednej hollywoodskej éry sa vzmáha malá sekta okolo Charlieho Mansona, ktorá čoskoro začne terorizovať obyvateľov Los Angeles. Medzitým sa Rick Dalton musí rozhodnúť, ako naloží so svojou kariérou, ale aj s oddaným kamarátom Cliffom Boothom. Mimoriadny soundtrack, očarujúce Los Angeles, príjemný humor, natiahnuté „tarantinovské“rozprávanie a ako čerešnička na torte skvelé herecké výkony.

Ján Janočko

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/vtedy-v-hollywoode/

The Two Popes © 2019 Netflix

3. The Two Popes

The Two Popes je vynikajúcim konverzačným filmom, ktorí si užije každý bez ohľadu na vyznanie. Opiera sa o verejne známe skutočnosti, no ponúka pohľad na možné pozadie najprv voľby Benedicta XVI., potom jeho nečakaného odstúpenia a zvolenie Františka za hlavu cirkvi. Tým, čo vatikánsku politiku nesledujú, naznačuje scenár živý obraz rôznych mocenských záujmov, ťarchu nelichotivých škvŕn na povesti, úprimný záujem o dobro iných, aj obraz vykorenenej cirkvi v súčasnom svete. To všetko v premyslených dialógoch v podaní dvoch skvelých hercov, Anthonyho Hopkinsa a Jonathana Prycea, takže sa rôznymi témami i náladami filmu presúvate s úžasnou ľahkosťou.

Petra K. Adamková

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/the-two-popes/

Joker © 2019 Continental Film

4. Joker

Spomínate si na iný komixový film, ktorý by mal taký sociálny dopad a zároveň bol ukážkou toho, akým smerom by sa mal tento žáner uberať? Presne toto je nová podoba Jokera, ktorý sa stal miláčikom kritickej obce. Jeho najväčšou výhodou je fakt, že ak by ste vymenili postavu Jokera za akúkoľvek inú postavu komika túžiaceho po pozornosti, film by nestratil ani kúsok zo svojej sily. Mimochodom, ak si pozriete náš najobľúbenejší film roka Parazit, zistíte, že sú to prakticky identické filmy, a to aj napriek tomu, že vznikli v diametrálne odlišných kultúrach.

Michal Horváth

Joker: https://www.cinemaview.sk/recenzie/joker/

Favoritka (The Favourite) © 2019 CinemArt SK

5. Favoritka

Brilantne nakrútená vzťahová dráma je jednou z najoriginálnejších snímok, ktoré v roku 2019 prišli do slovenských kín. Film stojí na fantastických hereckých výkonoch i výprave. Režisér nezostáva nič dlžný svojej povesti a snímka balansuje na hranici tragikomického šialenstva na anglickom dvore v začiatkoch 18. storočia. Atmosféru dotvára pre režiséra typická ‚kubrickovská‘ kamera, ktorá diváka pohlcuje širokouhlými a dlhosekvenčnými zábermi. Trápno-smiešne tragédie hlavných postáv s modrou krvou a nepredvídateľný príbeh robia z Favoritky dvojhodinový epos, ktorý nestihne nudiť. Už dávno neboli bolesť a zúfalstvo tak neotrelo a vtipne podané.

Ivan Rokošný

Recenzia: https://www.cinemaview.sk/recenzie/favoritka/

Ďalšie filmy

Nasledujúce snímky získali body od viacerých redaktorov a určite teda stoja za pozornosť, uvádzame ich však bez poradia:

The Irishman, La Mans ´66, Green Book a Dolemite is My Name.