Kniha vs. film

Babie leto /
vs. Jesoskero nilaj

Juraj Kovalčík / Kniha vs. film /

Pri prevrhnutých kontajneroch tancujú čajočky, chlapci cvičia na riedkom trávniku kung-fu. Najmenšie cigánčatá, celkom nahé, si v dýchavičnom vetre púšťajú na špagátoch namiesto šarkana šušlajúce igelitové tašky.

Doktor Živago /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Doktor Živago vyšiel v Taliansku v roku 1957 a okamžite sa stal bestsellerom. O čo viac sa románu darilo na Západe, o to zatracovanejší bol v Sovietskom zväze a v celom východnom bloku.

Proces /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Orson Welles považoval svoju adaptáciu Procesu od Kafku za majstrovské dielo. „Hovorte si čo chcete, ale Proces je najväčším filmom, aký som kedy nakrútil.“

Opovrhnutie vs. Pohŕdanie /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Opovrhnutie, román Alberta Moraviu z prostredia filmového priemyslu, vyšiel v roku 1954. O deväť rokov neskôr mali diváci v kinách možnosť vidieť Lé Mépris (Pohŕdanie). Na režisérskej stoličke nesedel nikto iný ako Jean-Luc Godard, hviezda francúzskej novej vlny.

Na ceste /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Keď v roku 1957 vyšla kniha Na ceste, ihneď okolo seba vyvolala rozruch. O 55 rokov neskôr, na filmovom festivale v Cannes, bola uvedená jej filmová verzia – a nestalo sa absolútne nič.

Enderova hra /

Michal Klembara / Kniha vs. film /

Základným rozdielom medzi knihou a filmom Enderova hra sme sa venovali už v recenzii filmu. V tomto článku sa pozrieme viac na samotný román. Orson Scott Card príbeh Endera Wiginna publikoval v roku 1977 najprv ako poviedku. O osem rokov neskôr vydal jej prapracovanú a rozšírenú verziu, ktorá získala prestížne ceny Hugo a Nebula pre najlepší román roka.

Zelená míľa /

Erika Štefanovová / Kniha vs. film /

Stephen Edwin King. Toto meno amerického pôvodu patrí jednému z najžiadanejších a najproduktívnejších autorov súčasnosti. Všetky diela od literárneho majstra, za ktorého je považovaný posledných 20 rokov, sa priebežne dostávajú do povedomia aj cez okuliare filmového umenia. Jeho impozantná hororová tvorba…

Útek do divočiny /

Erika Štefanovová / Kniha vs. film /

Režisérskej stoličky sa pred 17-timi rokmi zhostil herec, dnes už oscarového mena, Sean Penn. Hoci zoznam jeho režijnej filmografie je plný úspešných filmov (Vyvrheľ, Križovatka smrti, Prísaha, 11´09“01, Peter Gabriel, Útek do divočiny) nezabúdajme, že je v prvom rade herec….

O myšiach a ľuďoch /

Literatúra v 20. storočí bola obohatená o vynikajúceho predstaviteľa Johna Steinbecka pochádzajúceho z kalifornského mestečka Salinas z finančne nie príliš zabezpečenej rodiny. To bol podnet, prečo začal písať v mladom veku. Medzi jeho nezabudnuteľné skvosty sa zaraďujú diela ako Ovocie hnevu…

Búrlivé výšiny /

Hoci sa Emily Jane Bronteyová (1818 – 1848) narodila vo viktoriánskej ére v 19. storočí, nestotožňovala sa s názormi doby a odmietala jej tradície a zvyky. Búrila sa proti anglickej vrchnosti a jej konvenciám. Ako protest napísala rok pred svojou smrťou jediný román, ktorý…