Hlubina Dominik

Doktor Živago /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Doktor Živago vyšiel v Taliansku v roku 1957 a okamžite sa stal bestsellerom. O čo viac sa románu darilo na Západe, o to zatracovanejší bol v Sovietskom zväze a v celom východnom bloku.

Kmeň /

Dominik Hlubina / Recenzia /

Do špeciálnej internátnej školy pre hluchonemých prichádza Sergej, ktorý si čoskoro uvedomí, že ak chce v tejto komunite „normálne“ žiť, nemá na výber a musí sa prispôsobiť hierarchii a pravidlám kmeňa.

Kalvária /

Dominik Hlubina / Recenzia /

Otec James počúva spoveď: „Prvýkrát som ochutnal semeno, keď som mal sedem rokov.“ Následne sa od neznámeho dozvie, že ho o týždeň zabije. Z pomsty za to, čo mu v detstve vykonal kňaz. A nebol to otec James.

Proces /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Orson Welles považoval svoju adaptáciu Procesu od Kafku za majstrovské dielo. „Hovorte si čo chcete, ale Proces je najväčším filmom, aký som kedy nakrútil.“

Opovrhnutie vs. Pohŕdanie /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Opovrhnutie, román Alberta Moraviu z prostredia filmového priemyslu, vyšiel v roku 1954. O deväť rokov neskôr mali diváci v kinách možnosť vidieť Lé Mépris (Pohŕdanie). Na režisérskej stoličke nesedel nikto iný ako Jean-Luc Godard, hviezda francúzskej novej vlny.

Na ceste /

Dominik Hlubina / Kniha vs. film /

Keď v roku 1957 vyšla kniha Na ceste, ihneď okolo seba vyvolala rozruch. O 55 rokov neskôr, na filmovom festivale v Cannes, bola uvedená jej filmová verzia – a nestalo sa absolútne nič.