BurliveVysinyHoci sa Emily Jane Bronteyová (1818 – 1848) narodila vo viktoriánskej ére v 19. storočí, nestotožňovala sa s názormi doby a odmietala jej tradície a zvyky. Búrila sa proti anglickej vrchnosti a jej konvenciám. Ako protest napísala rok pred svojou smrťou jediný román, ktorý vo vtedajšom konzervatívnom Anglicku vyvolal zmiešané reakcie. Búrlivé výšiny sú kritikmi považované za geniálne dielo, ktoré sa zapísalo medzi klasiku anglickej literatúry. Jej najstaršou sestrou bola nemenej známa Charlotte Bronteyová (Jane Eyrová, Shirle), ktorá takisto figurovala vo svetovej literatúre na sklonku realizmu.

Vzhľadom na dej knihy, odohrávajúci sa v 19. storočí, je celý film zasadený do viktoriánskeho dobového štýlu. Obrovské pompézne zámky, nepriaznivé veterné podmienky a temný vizuál nás za sprievodu mystickej klavírnej hudby sprevádzajú od prvých minút až do konca.

Režisér Peter Kosminsky vykreslil Búrlivé výšiny tak, ako aj ich autorka. Naplnil ich mysterióznosťou a tajuplnosťou, v akých sa odohráva sled osudov troch generácií. Medzi chladnými múrmi sa pestovali vzťahy Earnshovcov, Lintonovcov a Heathcliffovcov, plné krutosti, vzdoru, pomstychtivosti, bezočivosti striedajúce lásku až za hrob, nehraničiacu vášeň, priateľstvo a vernosť.

v

Prílišná urýchlenosť dejových línií znemožňuje lepšie zahĺbenie do jednotlivých postáv, a tak bližšie spoznať ich charakter. Vo filme mi chýba viac motívov z detstva, ktoré boli v knihe detailne rozpísané. Zrod priateľstva čiernej ovce celého koreňa – Heathcliffa s nevlastnou sestrou Katarínou, by si zaslúžil viac priestoru.

Ralph Fiennes sa štylizoval do role krutého, bezcitného najdúcha, ktorý je každým odsudzovaný a nenávidený. Bolesť z nenaplnenej lásky v ňom vyvoláva obrovský žiaľ, lebo jeho vyvolená Catherine (Juliette Binoche) patrí vznešenému Edgarovi Lintonovi. Ich dcéra Catherine je vernou podobou svojej matky, ktorá Heathcliffovi pripomína jeho minulosť a prenasleduje ho až pokým nezahynie.

Osudy oboch rodín sa opäť spájajú a mladý Linton sa zaľúbi do sesternice. Jeho milostné listy ju pohltia láskou, no nikdy sa za neho nevydá. Vo filme sa však ich životy spoja manželských zväzkom, a aj to iba z dedičskej chamtivosti.

Romantickým dušiam skôr odporúčam ponoriť sa do neobyčajného príbehu, ktorý tak dokonale napísala vynikajúca anglická predstaviteľka. Prečítate si príbeh, ktorý vám s citom prerozpráva gazdiná Ellen ako svedok všetkých osudov postáv.

Originálny názov:Wuthering Heights
Rok: 1992
Réžia: Peter Kosminsky
Scenár: Anne Devlin
Kamera: Mike Southon
Hudba: Ryuichi Sakamoto
Hrajú: Juliette Binoche, Ralph Fiennes, Janet McTeer, Sophie Ward, Jeremy Northam