Originálny názov: Into the Wild

Žáner: Dráma
Minutáž: 148 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP15

Réžia: Sean Penn
Scenár: Sean Penn
Kamera: Eric Gautier
Hudba: Michael Brook, Kaki King
Hrajú: Emile Hirsch, Vince Vaughn, William Hurt, Catherine Keener, Kristen Stewart, Marcia Gay Harden, Haley Ramm, Jena Malone, Hal Holbrook, Merritt Wever, Bart the Bear

OMysiachRežisérskej stoličky sa pred 17-timi rokmi zhostil herec, dnes už oscarového mena, Sean Penn. Hoci zoznam jeho režijnej filmografie je plný úspešných filmov (Vyvrheľ, Križovatka smrti, Prísaha, 11´09“01, Peter Gabriel, Útek do divočiny) nezabúdajme, že je v prvom rade herec.

Ak by ste si chceli spomenúť na niektorý jeho slabý herecký výkon, verte tomu, že by ste hľadali ihlu v kope sena. Práve preto nemôžu ani jeho režisérske kúsky zaostávať, skôr sú jasným dôkazom jeho nevyčerpateľnej dávky kreativity a perfekcionizmu. Sean Penn sa pri režírovaní tohto filmového kúsku nechal inšpirovať skutočnou tragickou odyseou z 90tych rokov od novodobého Jacka Londona.

Je ním Jon Krakauer, autor románu Útek do divočiny, ktorý ako jeden z mála ľudí získal možnosť zmapovať osudné chvíle posledných dvoch rokov Chrisa McCandlessa, a získať tak prístup k odhaleniu pravdy, ktorá vyviera z viacerých prameňov. Ako veľký milovník kníh sa snažil stotožniť s ich autormi a myslením. Stal sa stúpencom výrazných literárnych osobností akými sú J. London, M. Twain, L. N. Tolstoj či Thoreau. Snažil sa napodobniť ich asketický život plný nekompromisného odriekania, sebatrýzne, morálnej prísnosti a hľadania absolútnej slobody ďaleko od civilizácie. Svojím tvrdohlavým idealizmom, obdivuhodnou odvahou a búrlivou povahou tak vynikal zo sféry modernej spoločnosti a existencie. Ďalším dôležitým prameňom je jeho rodinné zázemie, ktoré mu strpčovalo život a poskytovalo mu len násilie a strach.

Nedá sa povedať, že film je nakrútený totožne s knihou. Knižná publikácia vytvára komplex odhalených faktov a informácií, ktoré sa skrývajú na jeho pozadí. Odhaľujú príčinu abnormálneho konania a zmýšľania hlavného hrdinu. Nazvala by som ju povinným doplnkom, v ktorom sa dočítate o živote všetkých ľudí, ktorí prišli do kontaktu s Chrisom. Jon Krakauer sa dôkladne venuje aj opisu miest, prírodným úkazom a vnútrozemiu studenej Aljašky, ktorú ako horolezec veľmi dobre poznal.

UtekDoDivociny2 UtekDoDivociny2

Pár mesiacov po smrti Chrisa McCandlessa v 1993 sa Jon Krakauer podieľal na publikácii rozsiahleho článku v zámorskom časopise Outside, ktorý bol zároveň výzvou ku všetkým, ktorí ho poznali a dopomohli tak ku objasneniu jeho putovania.

Gro filmu tvorí retrospektíva v podaní hlavnej postavy, syna filmového producenta, Emila Hirscha. Tento mladý dievčenský idol (prezývaný nový DiCaprio) sa svojej prvej vážnej roly zhostil zodpovedne, čo mu prinieslo veľký úspech. Film taktiež ponúka pohľad na prierez prírodných scenérií, skrášlené momentmi mozaiky, ktoré sa stali novým domovom Chrisa McCandlessa. Aj v 21. storočí bol nútený prispôsobiť sa tým najpôvodnejším ľudským podmienkam. Sean Penn si môže víťazne vydýchnuť, že si podal ruku práve s kameramanom Ericom Gautierom.

Song „Guaranteed“, ktorý zaznel vo filme, je dielom speváka a gitaristu Eddieho Veddera. V rámci tohtoročného udeľovania cien Zlatý glóbus za filmovú pieseň porazil aj írsko-český pár z filmu Once. V čase skladania hudby sa jeho mladší brat ocitol v podobnej životnej situácii ako Chris McCandless. Putoval do Afriky, no už dva mesiace nebola o ňom podaná žiadna správa.

UtekDoDivociny2 UtekDoDivociny2

„Sloboda a jednoduchá krása sú príliš dobré na to, aby som si ich nechal ujsť“.

„Nebyť v živote silným, ale cítiť sa silným“.

Obhajujete radikálne konanie Alexandra Supetrampa, alebo ho skôr považujete za nezrelého a príliš sebavedomého adolescenta, ktorý zomrel pre svoju hlúposť, naivitu a domýšľavosť? Zmieriť sa so skutočnosťou nie je stále tým správnym riešením, preto nikdy nie je neskoro zvoliť si svoju vlastnú životnú cestu.