Novanská Nina

Reportáž: Comics Salón a IstroCon /

Nina Novanská / Téma /

Reportáž z festivalov Comics Salón (comics, anime, japonská kultúru a hry) a IstroCon 2009 (scifi, fantasy a horor) mojimi očami, ktoré sa v bratislavskom Istropolise konali v dňoch 11. až 13. septembra.

AnimeShow 2009 /

Nina Novanská / Téma /

V bratislavskom DK Dúbravka sa 13. a 14. marca 2009 opäť konal medzinárodný festival AnimeSHOW 2009, pričom išlo o jeho druhý ročník. Zameraný je najmä na japonskú kultúru a všetky témy a veci s ňou súvisiace.

Fantázia a akcia na AXN /

Nina Novanská / Televízia /

Americké televízne stanice AXN a AXN SCI-FI vysielajú od roku 2003 aj v Strednej Európe. Vo svojej programovej štruktúre sa špecializujú na najobľúbenejšie filmové žánre – akčné, dobrodružné a sci-fi seriály, a v menšej miere aj filmy. Zamerané sú teda prevažne na mladých divákov.

Vplyv televízie na bežný život ľudí /

Nina Novanská / Téma /

Televízia už krátko po svojom vzniku ovplyvnila bežný život ľudí tak, ako nič iné na svete. S obrovským nadšením vtrhla do skoro všetkých domácností v civilizovanom svete a udomácnila sa v nich už viac ako na pol storočie. Aký bol vlastne život pred jej vznikom?

Rím, otvorené mesto /

Nina Novanská / Kult /

Rím, otvorené mesto (1945) je prvým dielom voľnej filmovej trilógie uznávaného talianskeho režiséra Roberta Rosseliniho, ktorý žil v rokoch 1906-1977. Zvyšnými sú filmy Paisa (1946) a Nemecko v roku nula (1947). Hlavnou témou tejto trilógie je život jednoduchých chudobných ľudí počas druhej svetovej vojny…

Reportáž: MFF Piešťany 2006 /

Nina Novanská / Téma /

Pilotný ročník filmového festivalu Cinematik priniesol 25 prevažne novších filmov, medzi inými hollywoodsky horor Silent Hill a bollywoodsky Aatma – smrť chodí o polnoci. Aj keď scenár k Aatme vyzerá byť napísaný akoby pod vplyvom drog, upútal ma oveľa viac ako trápny Silent Hill.

Slovensko po americky /

Nina Novanská / Téma /

Hostel – americký horor odohrávajúci sa na Slovensku nám dáva neopakovateľnú možnosť vidieť našu domovinu, a najmä hlavné mesto, okom amerických filmárov. Pohľad je to viac ako interesantný, len aby Vám z neho neprišlo zle.

Produkcia filmových muzikálov na Slovensku /

Nina Novanská / Téma /

Produkcia filmových muzikálov na Slovensku je nulová, platí to ale aj o iných filmových žánroch (komédia, filmy pre teenagerov). Tých pár filmov, ktoré sa ročne nakrútia, sú skoro vždy rôzne psychologické drámy (napr. Ticho). Muzikál ako filmový žáner má nevýhodu aj v tom, že je oveľa náročnejší a zložitejší na prípravu aj nakrúcanie.

Blíži sa už 7. ročník MFF v Bratislave /

Nina Novanská / Správy /

Milovníci kvalitných filmov sa už teraz môžu tešiť na blížiaci sa 7. ročník Medzinárodného filmového festivalu, ktorý sa bude konať v Bratislave v dňoch 2. 12. až 10. 12. 2005. 140 snímkov z celého sveta sa bude premietať v siedmich kinosálach v multiplexe Palace Cinemas v Auparku.

Jeden svet 2005 /

Nina Novanská / Téma /

V dňoch 9.11. až 13. 11. 2005 sa v Bratislave uskutočnil už 6. ročník medzinárodného filmového festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet. Jeho hlavným organizátorom je občianske združenie Človek v ohrození. Festival ponúkol 53 filmov rozdelených do 10 kategórií: Dozvedieť sa viac, Na večné časy, AIDS – Globálna výzva, Zaostrené na Irak, Bohatý sever – chudobný juh, Ženy dnes…