/Televízia už krátko po svojom vzniku ovplyvnila bežný život ľudí tak, ako nič iné na svete. S obrovským nadšením vtrhla do skoro všetkých domácností v civilizovanom svete a udomácnila sa v nich už viac ako na pol storočie. Aký bol vlastne život pred jej vznikom? Ako trávili naši starí rodičia svoj voľný čas? Mladí ľudia, odmalička pri nej vyrastajúci, si to už ani nevedia predstaviť. Vo väčšine bežných domácností je nemysliteľné trávenie večera inak ako sledovaním televízie. Ponúka predsa príjemný oddych a zábavu po náročnom pracovnom dni, ešte k tomu v útulnom domácom prostredí. Literatúra a návštevy rôznych kultúrnych podujatí (divadlo, kino) ustúpili do pozadia. Veď načo zabíjať svoj drahocenný čas čítaním kníh, keď si za omnoho kratší čas môžeme hocijaký príbeh pozrieť v televízii. To isté sa týka aj divadla a kina, tu sú ale dôvody skôr finančné. Dlhodobá sociálna situácia na Slovensku je žiaľ taká, že rodinná návšteva podobného podujatia zaťaží rodinný finančný rozpočet oveľa viac, ako by mala.

Deti, vyrastajúce v tomto prostredí, si do svojho ďalšieho života odnášajú rovnaký pohľad a názor na trávenie svojho voľného času. Čo iné sa ale dá čakať, keď im rodič namiesto čítania rozprávok či spoločnou hrou zapne televíziu v snahe mať od nich pokoj. Často ho ani nezaujíma, aký program v televízii ide, a tak je dieťa už od malička vystavené vplyvom škodlivého násilia, nezmyselných konfliktov a iných negatívnych vecí odohrávajúcich sa v amerických filmov a seriáloch, a to aj v animovaných. Ako taká (televízna) ochrana je len pred sexom, aj keď si myslím, že násilie je stokrát horšie ako sex. O zlom vplyve televízie na deti sa už napísalo mnoho kníh a článkov, skoro nič efektívne však proti tomu spoločnosť neurobila. V animovaných filmoch sa násilie, šikanovanie a výsmech objavujú úplne bežne a pravidelne.

/Vzdelávanie sa prostredníctvom televízie je však aktívna činnosť a nie iba pasívny oddych, a preto sa mu venujú skôr inteligentnejší ľudia, pre ktorých ale nie je problémom ani zobrať do ruky knihu a získať informácie z nej. Bežní ľudia si radšej pozrú nejaký slaboduchý americký film, domácu zábavnú šou, či nikdy nekončiacu argentínsku telenovelu.

A ako vidím budúcnosť televízie? Myslím, že svoju dôležitú úlohu v bežnom živote ľudí si zachová, zmení sa skôr iba jej štruktúra a obsah. Prevládať budú televízne stanice zamerané tematicky na jeden okruh televíznych divákov, ktoré aj tým pádom budú mať vyššiu kvalitu vysielaných programov a určitú prestíž (Discovery, CNN, HBO).

Vo vzdialenej futuristickej budúcnosti budú bežné a obľúbené najmä interaktívne televízie, ktorých vysielanie bude môcť divák jednoduchým spôsobom ovplyvňovať zo svojho domova. Filmy sa budú vyrábať vo viacerých verziách a ich dej sa tak bude odohrávať prevažne podľa želania divákov. Televízia a kinematografia teda budú viac ako kedykoľvek predtým (fiktívne) plniť naše sny a túžby.

(Text bol písaný ako esej pre VŠMU)