Americké televízne stanice AXN a AXN SCI-FI vysielajú od roku 2003 aj v Strednej Európe. Vo svojej programovej štruktúre sa špecializujú na najobľúbenejšie filmové žánre – akčné, dobrodružné a sci-fi seriály, a v menšej miere aj filmy. Zamerané sú teda prevažne na mladých divákov. Za oboma stanicami stojí známa filmová spoločnosť Sony Pictures Entertainment.

Najznámejšie seriály vysielané na AXN máte možnosť vidieť aj na iných, slovenských či českých staniciach (Dr. House, Lost, CSI: New York), preto sa radšej budeme venovať tým ostatným, rovnako dobrým.

Lekárske záhady je napínavým seriálom z lekárskeho prostredia, kde sympatický tím lekárov -špecialistov bojuje proti času a rieši záhadnú, smrteľnú chorobu v New Yorku. V seriáli Cosbyho prípady sa obľúbený černošský komik Bill Cosby tentoraz predstavuje v netradičnej úlohe súdneho experta, ktorý sa nehodlá vzdať svojej práce, hoci mu už patrí zaslúžený dôchodok.

Ako už názov seriálu Strážkyne zákona naznačuje, v jeho popredí je päť ctižiadostivých ženských detektívoch pôsobiacich v San Francisku, ktoré odvážne bojujú proti nelegálnym veciam. Detektívnu zápletku má aj seriál Povolanie: detektív o záletnom a chaotickom detektívovi s neobvyklými, ale účinnými vyšetrovacími metódami. V Myšlienkach zločinca sa elitný tím FBI agentov pokúša preniknúť do mysle nebezpečných zločincov a predísť tak k prípadným ďalším zločinom, ktoré plánujú.

Vrahovi na stope je skôr kriminálno-detektívnou reality show ako seriálom. Dva tímy civilistov sa v nej spolupráci s detektívom Tommym Le Noirom podieľajú na vyriešení konkrétneho skutočného prípadu, pričom na to majú len 48 hodín času. K dispozícii majú všetky policajné záznamy. Vyhráva tím, ktorý dospel k najpravdivejšiemu záveru. Kriminálnu zápletku majú aj ďalšie seriály vysielané na AXN – Otvorené prípady, Vodné krysy, Policajný okrsok či Pacovo mužstvob.

Diablov sluha je prvým seriálom s nadprirodzeným obsahom, ktorý si spomenieme. Zápletka v ňom je naozaj zapeklitá – mladík Sam dostane ako darček k narodeninám šokujúce poznanie, že jeho rodičia ho ešte pred narodením zapredali diablovi… a preto, ak sa z toho chce „dostať“ mu nezostáva nič iné, ako bojovať proti rôznym démonom. Populárna Jennifer Love Hewittová sa v seriáli Posol stratených duší stáva nedobrovoľnou prostredníčkou medzi svetom živých a mŕtvych. Má totiž zvláštnu schopnosť priťahovať k sebe duchov mŕtvych ľudí, ktorí počas života nestihli niečo dôležité povedať svojim blízkym.

Nebojácny „McGyver“ alias Richard Dean Anderson je hlavnou postavou seriálového pokračovania známeho sci-fi filmu Hviezdna brána s rovnakým názvom. Stále bojuje proti rôznym zločincom a postupuje nebezpečné dobrodružstvá, tentokrát ale vo vesmíre.

AXN SCI–FI prináša na televízne obrazovky to najlepšie zo žánru sci-fi.

Motív seriálu Mutant X v mnohom pripomína slávnych X-menov: mutant Zack vie prechádzať cez hmotné predmety, čo by radi využili rôzni ľudia a organizácie z podsvetia zločinu, a preto musí byť chránený. Čo ak sú tým však ohrození ďalší mutanti?

Mŕtva zóna vznikla podľa knihy majstra hororového žánru Stephena Kinga, ktorého netreba určite nikomu predstavovať. Väčšina jeho filmov sú divácky veľmi úspešné a kvalitne nakrútené, seriál Mŕtva zóna by preto v tomto smere nemala byť výnimkou. Tvorcovia sľubujú napätie a romancu v spojení s paranomálnymi javmi.

Hviezdne hádky sú skutočnou lahôdkou pre fanúšikov animovaných seriálov typu Futurama. Ide o komediálny sci-fi seriál, ktorý je paródiou na rôzne vesmírne dobrodružstvá. Päť hlavných postáv v ňom žije na vesmírnej lodi Jupiter 42, z ktorej nestranne pozorujú vojnu medzi Čiernymi klaunami a Konfederáciou.

Animovaný je aj seriál Blood+ nadväzujúci na príbeh Blood: Posledný upír, populárne japonské anime. Pubertiačka Saya v ňom bojuje proti chiropteranským upírom, ktorí sužujú krajinu.

Problematikou a cestovaním do paralelných svetov sa zaoberajú seriály Cesta do neznáma a Charlie Jade. Ubrániť ľudstvo pred dobyvačnými mimozemšťanmi má za úlohu Atlantická národná aliancia v seriáli Zem – posledný konflikt. Mimozemšťanov, hoci trochu nenápadnejších, máte možnosť vidieť aj v napínavých a mysterióznych Krajných medziach.

Na AXN SCI-FI sa vysielajú aj kultové seriály Star Trek: Nová generácia a Enterprise. Vydajte sa spolu s nimi objavovať nové cudzie svety a zažite dobrodružstvá s tým súvisiace…