AnimeShow 2009V bratislavskom DK Dúbravka sa 13. a 14. marca 2009 opäť konal medzinárodný festival AnimeSHOW 2009, pričom išlo o jeho druhý ročník. Zameraný je najmä na japonskú kultúru a všetky témy a veci s ňou súvisiace.

V niekoľkých prednáškových sálach súbežne po celý čas prebiehali odborné prednášky zamerané na rôzne zaujímavé témy (anime, manga, hry, komiksy, scifi a fantasy). Mohli ste na nich dozvedieť napr. viac informácií o japonských hororoch, cenzúre v anime a mange, výrobe origami, kimonách, živote gejše, neznáme fakty o Babylone 5, Harrym Potterovi, Narnii… Fanúšikov nového filmového trháku Watchmen určite potešila prednáška o komikse, ktorý bol predlohou k filmovému scenáru. Väčšina prednášok sa tešila veľkému záujmu návštevníkov.

Organizátori nezabudli ani na fanúšikov literatúry – festival svojou návštevou poctil samotný Andrzej Sapkowski, autor svetoznámej knižnej ságy o Zaklínačovi, ktorý sa okrem prednášky zúčastnil aj na autogramiáde. Taktiež sa konal aj krst slovenského vydania knihy City of Ember, ktorá je predlohou k novému rovnomernému sci-fi filmu režiséra Gila Kenana.

V hlavnej kinosále sa počas trvania celej akcie konal filmový „maratón“ tvorený premietaním divácky úspešných celovečerných filmov (žáner sci-fi alebo fantasy) ako sú Max Payne, Hellboy 2, Underworld 3 či Deň keď sa zastavila Zem. V menšej kinosále sa premietali populárne anime seriály ako sú Naruto, Kuroshitsuji, Mukoh Hadan, Shigurui. Organizátorom sa ale žiaľ pokazilo veľké plátno, a preto sa seriály premietali iba na provizórnom oveľa menšom plátne, čo spôsobilo problémy s čítaním titulkov divákom sediacim v druhej polovičke sály.

Okrem prednášok a premietania filmov sa konali aj rôzne súťaže, najpopulárnejšou nielen medzi súťažiacimi bola určite Cosplay (t.j. kostým verne napodobňujúci postavy z mangy, anime a videohier), ktorá festival naozaj veľmi obohatila – medzi bežne oblečenými návštevníkmi ste takto mali šancu stretnúť chodiaci denník z Death Note, Kakashiho z Naruta, alebo plne vyzbrojených Samurajov, prípadne upíra Edwarda zo Súmraku. Tí odvážnejší si zaspievali známe populárne pesničky z hry SingStar v rámci súťaže Karaoke, alebo zaskákali na podložkách – tanečná PC hra Dance Dance Revolution pochádzajúca z Ázie, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite aj v Európe a Ázii.

V rámci festivalu Animeshow sa konal aj I. ročník výstavy a festivalu GAME EXPO 2009, zameraného najmä na počítačové a stolové hry ako aj L.A.R.P. (Live action role-playing game – na Slovensku je známa najmä hra Gangy Prešporku). Návštevníci sa mohli dozvedieť o nových pripravovaných PC hrách a rovno si aj tieto hry zahrať na najnovších konzolách (PS 3, Xbox 360, Wii). Nezabudlo sa ani na priaznivcov klasických kartových hier ako je Magic: The Gathering, World of Warcraft, či obľúbených stolových hier Osadníci, Carcassone a Bang alebo Go, čo je japonská obdoba šachu. Nielen tieto hry, ale aj nové komixy, knihy a postavičky zo známych filmov mali možnosť si návštevníci priamo na festivale kúpiť.

Účasť na AnimeSHOW sa teda vďaka bohatému a zaujímavému programu určite oplatila a už teraz sa tešíme, čo nového vymyslia organizátori v ďalšom ročníku.