Originálny názov: Doubt

Žáner: dráma
Minutáž: 104 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: John Patrick Shanley
Scenár: John Patrick Shanley
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams, Viola Davis, Paulie Litt, Alice Drummond

PochybnostiPochybovali ste už niekedy? Alebo pochybujete stále? Druhý režijný počin Johna Patrica Shanleyho je film The Doubt – Pochybnosti, ktorý bez pochýb patrí k filmom vydareným. Príbeh je spoločensky aktuálny, hoci sa odohráva v roku 1964 v USA. Shanley vo filme nastolil otázkou morálky, viery, autority a predsudkov. Balansovanie medzi osobným presvedčením a faktami je niekedy veľmi ťažké a bez pochýb to proste nejde, alebo žeby áno?

Zárukou kvality pre tento film nie je len výborný príbeh, ale aj skvelé herecké obsadenie. Meryl Streep (Smrť jej pristane) by predsa nevzala úlohu v zlom filme. V Pochybnostiach si zahrala staršiu striktnú mníšku Sestru Aloysius Beauvier, ktorá vzorne, ale hlavne prísne dohliada ako riaditeľka na chod cirkevnej školy sv. Mikuláša. Do farnosti prichádza sympatický, asi 50 ročný kňaz otec Brendan Flynn (Philip Seymour Hoffman). Prináša so sebou aj nové, modernejšie spôsoby kázne a osobnejší prístup k svojim „ovečkám“. Všetci sú z jeho dobroty a pochopenia okúzlení, najmä mladá a naivná sestra James (Amy Adams). Sestra Aloysius (Meryl Streep) však taká nadšená nie je a vyčkáva na šancu odhaliť pravú tvár otca Flynna (Philip Seymour Hoffman).

Pochybnosti Pochybnosti

Napätie, ktorého sa divákom dostane požehnane nás doslova pohltí a nebudeme si istí. Repliky sú nasýtené pochybnosťami i argumentmi. Komu teda veriť? Setre Aloysius alebo otcovi Flynovi. Medzi nimi stojí mladučká mníška James, ktorá sa vďaka svojej neskúsenosti a naivite prikláňa raz na jednu a raz na druhú stranu.

Vinný alebo nevinný. Odpoveď na otázku nám ponúkne film Pochybnosti. Existujú podozrenia, strach o zdravie dieťaťa. V hre je reputácia kňaza a budúcnosť mladého černošského chlapca, ktorý je medzi svojimi rovesníkmi outsiderom. 104minút napätia, pochybností a tvrdení. Aby nakoniec nastalo jedno nečakané odhalenie.

Osobný súboj sestry Aloysiusy a kňaza má priam metaforický charakter. Tradícia viery, konzervatívnosť a opatrnosť stoja proti novým možnostiam kázania v kostole, novému prístupu k človeku. V tomto boji je naozaj ťažké byť si istý, kto má pravdu a kto klamem, veď ide o dobro dieťaťa.

Pochybnosti Pochybnosti

Práca s kamerou a samotný scenár sú veľmi kvalitné a prepracované. Dobré prestrihy navodzujú filmu atmosféru neistoty, čo v nás len podporuje zvedavosť i pochybnosti. Meryl Streep a Philip Seymour Hoffman rozohrali na plátne herecký koncert, vďaka ktorému sa oplatí navštíviť slovenské kiná. Nezmeškajte film s peknými myšlienkami a jednou veľkou otázkou. Pochybnosti sú ďalšou z filmových lahôdok tohto roku. Tak teda dobrú chuť.

/