Special Ops: Lioness (2023) © Paramount+ Special Ops: Lioness (2023) © Paramount+

O Taylorovi Sheridenovi sme tu písali už viackrát. Z priemerného herca sa takmer cez noc stal úspešným scenáristom, režisérom a producentom. A to vďaka úspechu akčného thrilleru Sicario, čo neskôr potvrdil kriminálnou drámou Wind River. Dnes sa venuje najmä seriálovej tvorbe a má veľkú zmluvu s Paramount+. Takmer všetky originály od tejto služby na SkyShowtime u nás sú od neho. Ide o westernové soap opery (Yellowstone a jeho prequely), či kriminálky (Mayor of Kingstown, Tulsa King).

Originálny názov
Special Ops: Lioness

akčný, dráma, triler
2023 / 8 × 45 min. / MP 15
USA

Tvorca
John Hillcoat, Anthony Byrne, Paul Cameron
Scenár
Taylor Sheridan, Tom Brady
Jeho najnovší počin nás vracia do žánru, v ktorom je rozhodne doma, a to je akčný thriller. Osemdielny seriál Special Ops: Lioness by sa mohol napriek zmiešaným reakciám dočkať ďalšej série, potenciál na to má.

Remeselne je Sheridenovi ťažké niečo vytknúť. Na produkcii a výprave sa nešetrilo, príbeh je napínavý, hlavné aj vedľajšie postavy dobre napísané a prihodil aj zopár väčších mien, ktoré seriál dokázali posunúť o level vyššie. Darí sa to najmä Zoe Saldana v hlavnej úlohe agentky CIA a veliteľky misie Joe. V zaujímavej polohe sa tu objavuje aj Nicol Kidman, ktorú som v ničom nevidel už veľmi dlho.

Problémom seriálu je však jeho neoriginalita. V mnohom to kĺže po známych klišé a stokrát videných nápadoch. Je tu aj taká povrchná kritika prepájania bezpečnostných záujmov s ekonomickými, či rovno s ropným biznisom. Opäť teda dielo, ktoré subtílne podporuje v skutočnosti často neodôvodnený zlý imidž USA v mnohých častiach sveta. Američania sú pritom pomerne otvorení, ak ich vojenské operácie majú ekonomické dôvody, viď aktuálne útoky v Jemene.

Special Ops: Lioness (2023) © Paramount+

Ale ak sa pozeráme na Lioness ako na zábavu, je to všetko takmer v poriadku. Kvalitný scenár, umná réžia, napätie, herecké výkony a zaujímavé akčné scény, ktoré sa snažia o istý realizmus, prinášajú dielo, pri ktorom sa nudiť rozhodne nebudete a radi si zapnete ďalší diel.

V amerických médiách sa objavila kritika, i keď zrejme napísaná na základe prvého dielu, že je to hlúpa propaganda americkej armády. Prvý diel asi môže sám o sebe vyvolať podobné pocity, ale je to neférové označenie. Ak už niekomu robí Sheriden službu, tak je to CIA. Tá je tu vykreslená ako rozhodná agentúra, poučená zlyhaniami pred 11. septembrom, ktorá robí správne veci, aj keď sa to politikom nepáči.

Special Ops: Lioness je v rámci aktuálnej seriálovej ponuky streamingových služieb stávkou na istotu. Kvalitná robota, síce o vážnych témach, ale nenáročné podaná. Ak máte radi akčné alebo spy thrillery, nemáte dôvod váhať. Vďaka pohľadu na náročný rodinný život hlavnej hrdinky či do sveta bohatej, ale neslobodnej arabskej princeznej, by to mohlo osloviť aj omnoho širšie publikum. Pritom aj tieto časti deja sú nakrútené vkusne a nevypadáva kvôli nim seriál zo svojho tempa a štýlu.