Sony Pictures

Žáner science-fiction nemá práve zlé obdobie. Do kín prichádzajú pravidelne nové snímky a na mnohé z nich sa tak skoro nezabudne. Thriller Život je trochu nenápadným filmom, ktorý už na prvý pohľad nevyzerá práve originálne, avšak ten, kto sa naňho vybral do kina, určite nebol sklamaný.

Nie je to však titul, ku ktorému sa budeme vracať. Pozitív by sme na ňom pritom našli viac ako tých slabých stránok. Vizuál je namakaný, a pritom nie prepálený, vyzerá to všetko uveriteľne, čo je pri snímkach, ktoré sa odohrávajú v blízkej budúcnosti, dôležité. Fantázia sa musí krotiť. Plejáda skúsených a výborných hercov na čele s Jakeom Gyllenhaalom a Rebeccou Ferguson v ničom nezaostáva a k tomu sa pridáva umná réžia Švéda Daniela Espinosu, ktorý naposledy kormidloval historickú snímku Dieťa 44 s Tomom Hardym.

Originálny názov
Life

sci-fi
2017 / 104 min. / MP 15
USA

Réžia
Daniel Espinosa
Scenár
Rhett Reese, Paul Wernick
V čom je teda problém? Jednoznačne v scenári. Spískala ho dvojica Rhett Rees a Paul Wernick, ktorá spolu napísala filmy Zombieland, G.I. Joe: Retaliation a Deadpool. Zábavné akčné snímky písať asi vedia, ale tu to chcelo o niečo serióznejší prístup.

Prvá polovica filmu je ešte pomerne v poriadku. Pôsobí inteligentne, veci, ktoré sa dejú, dávajú zmysel, ale čoskoro už začína byť jasné, že autori nevedia, čo od toho vlastne chcú. Má to byť thriller, horor, či dráma? Potenciál, ktorý sa núka, sa tak nevyužije naplno v žiadnom smere.

A pritom tematika filmu je pri vzrastajúcom záujme sveta o výskum Marsu aktuálna, i keď nie príliš originálna. Dej sa odohráva na vesmírnej stanici ISS. Medzinárodná posádka astronautov a vedcov sa pripravuje na zachytenie kapsule, ktorá vezie vzorku života z Marsu. Priamo na stanici ju majú dôkladne preskúmať, aby nedošlo ku kontaminácii Zeme. Vo vzorke nájdu jednobunkový organizmus, ktorý sa im podarí vďaka teplu a cukru oživiť.

To, čo najprv vyzerá ako najvýznamnejší vedecký objav v histórii, sa razom mení na boj o holý život. Neznáma forma života rastie príliš rýchlo a stáva sa nesmierne agresívnym a inteligentným predátorom, ktorý nepohrdne ani ľudskou korisťou. Nie že by mal na izolovanom mieste práve na výber.

Sony Pictures


Už počas pozerania filmu všelikomu napadne, že ide o mix Gravitácie a Votrelca. Nedá sa tomu diviť. K tej Gravitácii sa to však predsa len približuje viac, i keď ten zápas o prežitie je tu o niečo slabší. Ako horor, či survival film to tak funguje len veľmi krátko.

Z kina sme však nedochádzali so zlým pocit. Snímka je to príjemná, pekne urobená, herci sú veľmi fajn, i keď mnohí z nich majú veľmi málo priestoru, ale nebudem prezrádzať, ktorý z nich umrie ako prvý ;).

Život sa nás zrejme pokúša v nadväznosti na tradíciu klasických sci-fi filmov varovať pred neuváženým prieskumom vesmíru a potencionálne nebezpečnými objavmi. V zásade to nie je nič, čo by sme už nevideli a, na druhej strane, postavy príbehu urobia pre zabezpečenie celého výskumu a hlavne výskumnej vzorky naozaj všetko, čo bolo mysliteľné.

Všetko zlyhalo, ale to len preto, že to tak scenáristi chceli.