Votrelec

Pavol Tomčík
Kult

/Na začiatku ich bolo sedem. Pre niekoho šťastné číslo, pre posádku lode Nostromo to však znamenalo stretnutie s niečím čo doteraz nikdy nevideli. Smrť visí na vlásku. Votrelec.

Keď sa prakticky neznámy štyridsiatnik Ridley Scott púšťal do natáčania sci-fi hororu o desivom mimozemskom tvorovi zrejme netušil akú slávu a voľnosť mu to prinesie do ďalšieho života. Tento Angličan milujúci svet reklamy mal za sebou už vojnovú drámu z čias napoleonských vojen Súperi (1977), no vtedy ho poznal len málokto.

Keď dva roky po Súperoch dostal šancu zrežírovať temné sci-fi Votrelec nezaváhal. A urobil dobre. Premyslený príbeh boja dobra proti zlu sa mu vydaril preniesť na filmové plátno na 101%. 26 rokov po vydaní má tento film v sebe všetko čo v dnešnej dobe chýba skoro všetkým hororom. Nie to ešte sci-fi príbehom. Neprekonateľná atmosféra neustupuje ani po dorastaní ďalšej generácie, ktorá sa k filmu skôr či neskôr dostáva.

Čo však mladší fandovia možno nevedia je to, že Ridley môže vlastne ďakovať Bohu, že sa k filmu dostal, pretože pôvodným režisérom mal byť Walter Hill. Režisér, ktorý u bežného diváka nevyvolá žiadnu reakciu. Na konte má však film, ktorý ma kedysi celkom zaujal. Pištoľník John Smith alias Bruce Willis z filmu Posledný zostáva bol tou postavou, ktorá mi utkvela v pamäti. Nejde však o žiadnu prevratnú vec. Vychádza mi z toho, že by Walter pre temné sci-fi asi nebol tým pravým. To sa však už nikdy nedozvieme.

/ /

Ku kvalite isto napomohli aj veci, ktoré postupne vyšli z tieňa zákulisia o tom, že veľká časť natočených záberov bola riešená improvizáciou. Je to istotne veľkým plusom, divák si nevedomky užije príbeh ešte viac. Najväčšou omieľanou pikoškou je zrejme tá, ktorá hovorí o tom, že počas scény pri ktorej votrelec vychádza z Kaneovho hrudníka herci ani len netušili, čo sa ide stať a tak výkriky sú naozaj viac ako reálne. Hlavne Veronica Cartwrightová si užila svoje, keďže krv, ktorá na ňu vystrekla ju vydesila na smrť. Režisér si tak mohol spokojne mädliť ruky.

Keď sme už spomínali Veronicu, treba dodať, že to mala byť práve ona, ktorá mala zaujať pozíciu hlavnej hrdinky dôstojníčky Ripleyovej, nakoniec túto postavu získala dnes už svetoznáma Sigourney Weaverová. Zmocnila sa jej výborne a tak dala jednoznačne zabudnúť na to, že pôvodne sa uvažovalo o tom, že Ripleyová by mala byť muž.

/ /

Muž či žena, jedno je isté. Votrelec je jedným z diel, ktoré veľmi ovplyvnili žáner sci-fi horor. Tento film niekomu naštartoval hereckú či režisérsku kariéru, inému spríjemnil večer, no a niektorým pomohol k tomu, aby sa ich priateľky pritúlili trochu bližšie. Svedčí to o jednom. Nech sa pozeráte na to z ktorejkoľvek strany vidíte len dokonalú skladačku, ktorá sa len tak ľahko rokmi nerozpadne.

Originálny názov: Alien
Rok: 1979
Réžia: Ridley Scott
Scenár: Dan O´Bannon
Hudba: Jerry Goldsmith
Hrajú: Sigourney Weaver (Ripleyová)
Tom Skerritt (Dallas)
Veronica Cartwrightová (Lambertová)
Harry Dean Stanton (Brett)