Shrek: Zvonec a koniec / Shrek Forever After, 2010 © DreamWorks Animation Shrek: Zvonec a koniec / Shrek Forever After, 2010 © DreamWorks Animation

Po podpriemernom treťom pokračovaní Shrek Tretí do kinosál prikvitlo trojrozmerné štvrté pokračovanie, ktoré sérii napravilo povesť. Môžeme iba hádať, že rozprávke pomohla radikálna redukcia schizofrenického tucta scenáristov na rozumný tandem. Takisto si tvorcovia uvedomili, že súčasná dejová línia už viac zákutí neskrýva a vyčerpala sa. Rodinná komédia sa preto magicky vrátila na začiatok príbehu, aby dokázala osudovosť lásky a priateľstva.

Originálny názov
Shrek Forever After

animovaný, rodinný, komédia
2010 / 92 min. / MP
USA

Réžia
Mike Mitchell
Scenár
Josh Klausner, Darren Lemke
Posledná kapitola rozprávky o Shrekovi svojim začiatkom nápadne pripomína „… a žili šťastne až kým nepomreli.“ Lenže to by nebol Shrek, ak by mu niečo nevoňalo. Dni príjemného, ale stereotypného rodinného života sa míňajú jeden za druhým a Shrek si uvedomí, že časy, keď si mohol v pokoji vychutnať bahenný kúpeľ a terorizovať ľudí sú dávno stratené. Zlobrova „kríza stredného veku“ a kvantum martini sa podpíšu pod zmluvu so zlovestným krpatým čarodejníkom Martinkom Klingáčikom.

Ten mu výmenou za deň zo Shrekovho detstva zariadi jednodňovú dovolenku vo svete, kde sa ľudia stále zlobrov obávajú. Shrekovi popri veselom tyranizovaní dedinčanov netrvá dlho, kým zistí, že niečo nie je v poriadku. Prešibaný Klingáčik si vzal deň, keď sa Shrek narodil, takže v tomto svete Fiona nikdy nebola zachránená a podradný čarodejník nosí korunu Kráľovstva za siedmymi horami. Shrekovi nezostáva nič iné, ako pokúsiť sa všetko napraviť.

Rovnako ako prví Shrekovi diváci, aj príbeh rozprávky o čosi povyrástol. O rafinovanom deji a nepredvídateľnom konci síce reč nie je, ale námet otca rodiny, ktorý si nie je vedomý bohatstva, ktoré v živote má, až kým oň nepríde, nie je pre detské filmy typický. Tomu sa trochu prispôsobil aj slovník, ktorého perlou je „meta-fyzický paradox“.

Shrek: Zvonec a koniec / Shrek Forever After, 2010 © DreamWorks Animation

Scenáristi sa šikovne vyhli slepej uličke, keď opäť stavili na putovanie hrdinu, zoznamovanie postáv a získanie si lásky. Tvorcovia sa rozhodli i ťažiť z tretieho rozmeru, čomu podmieňujú i akciu a iné akrobatické a tanečné kúsky. Našťastie to s nimi nepreháňajú a na uzde sa držali aj v prípade filmových či hudobných odkazov. Štvrtý Shrek tak konečne minimalizuje pocit, že sa dívate na jednu filmovú narážku za druhou so skrytými vtipmi, ktoré detskému divákovi museli zákonite unikať.

Samotný príbeh je rezký, zábavný a prináša i nové zaujímavé postavy. Tie staré pochádzajú síce z alternatívneho vesmíru, no stále sú sami sebou. Bojovná Fiona pod brnením po tajme túži po happyende a aj rozkysnutý Kocúr je schopný hrdinských činov. A aj Shrek sa o sebe naučí viac, ako len to, koľkými otvormi vie vydávať zvuky. Keď to zhrniem, Shrek: Zvonec a koniec je dôstojnou rozlúčkou so zeleným temperamentným hrdinom a v rodinnej kolekcii by nemal chýbať.

Shrek: Zvonec a koniec / Shrek Forever After, 2010 © DreamWorks Animation

Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec. Nie, nemusíte prepadať nostalgii a roniť slzičky za Kráľovstvom za siedmymi horami. Štúdio DreamWorks si už brúsi animované zúbky na rodičovské peňaženky a svojej zlatej húsky sa nevzdá tak ľahko. Na november budúceho roka je totiž naplánovaná premiéra spin-offu v hlavnej úlohe s Kocúrom v čižmách s podtitulom Príbeh zabijaka zlobrov. Okrem Antonia Banderasa svoj hlas už prisľúbila Salma Hayek a v súčasnosti veľmi žiadaný komik Zacharius Knight Galifianakis, takže sa určite máme na čo tešiť.