Shrek TretíJedným zo základných dôvodov obrovskej popularity animovaných filmov v poslednej dobe je implementácia rôznych gagov a odkazov na známe filmy, teda vecí, ktoré ocenia skôr dospelí diváci než deti, pre ktoré sú animáky pôvodne určené. Práve touto parodickou stránkou príbehu sa najviac preslávil prvý diel Shreka a vďaka nej sa tento film štúdia Dreamworks z roku 2001 stal obrovským celosvetovým hitom a zlatou baňou pre majiteľov štúdia. Veľmi vtipný príbeh o večne naštvanom zelenom zlobrovi, ktorý musí absolvovať cestu za záchranou istej krásky, mal v sebe toľko zábavnosti, narážok a vtipných situácii, že sa niet prečo čudovať úspechu a kultovosti zeleného obra a jeho spoločníka Oslíka.

Logicky potom nasledoval druhý diel o tri roky neskôr, ktorý bol robený podľa tradície, že druhý diel rozširuje základné myšlienky jednotky, ale podáva to všetko v ohromujúcejšom balení, ktoré vráža diváka do sedadla. Dvojka sa podarila v mnohých ohľadoch, navyše priniesla k starým známym Shrekovi, Fione a Oslíkovi novú skvelú postavu Kocúra s najkrajším pohľadom na svete. V dvojke sa ale takisto znovu ukázal fakt, že kvôli maximálnemu zážitku z filmu treba ho sledovať v pôvodnej anglickej verzii, pretože pôvodný dabing (najmä Eddie Murphy ako Oslík a Antnonio Banderas ako Kocúr) je niečo nesmierne originálne, čo výrazne zlepšuje zážitok zo sledovania filmu a z jednotlivých gagov. A keďže úspech dvojky bol znovu obrovský (celosvetovo zarobil Shrek 2 okolo jednej miliardy dolárov) čo chvíľu k nám príde tretí diel Shrek bez čísla v názve, ale s prídavkom Tretí.

Shrek Tretí Shrek Tretí

Príbeh filmu pokračuje v stave, v akom skončila dvojka, keď „žabí“ kráľ Harold zomiera a na smrteľnej posteli chce zveriť osud svojho kráľovstvá do rúk Shreka a Fiony. Zelený obor to ale odmietne s vetou, že sa do tejto pozície nehodí. Načo mu umierajúci kráľ poradí, že v nástupníckej línii po Shrekovi nasleduje jeden mladík v ďalekej krajine a preto sa Shrek, Oslík a Kocúr vyberú na cestu aby doviedli mladíka do Kráľovstva za siedmimi horami. Týmto mladíkom nie je nikto iný, ako slávny Artuš, ktorý ale ešte nemá ani potuchy o svojej slávnej budúcnosti a preto nebude také ľahké ho doviesť. Navyše sa počas Shrekovej neprítomnosti urazený princ Krasoň zmocní vlády v Kráľovstva za siedmimi horami a takisto nechá uväzniť Fionu. Shrek bude mať zase raz čo robiť…

Po úspechu oboch časti Shreka v kine a takisto aj na DVD naplánovali v štúdiu Dreamworks ďalšie dve pokračovania a pustili sa okamžite do výroby, lenže nastali menšie problémy. Režisér a tvorca prvých dvoch Shrekov Andrew Adamson sa išiel radšej venovať tvorbe ďalšieho dielu Narnie a pri filme zostal iba ako producent. Na jeho miesto sa posunul scenárista Chris Miller a navyše mu pomáhal výtvarník Raman Hui. Takisto sa zmenili aj scenáristi, ktorými sa stali Jeffrey Price a Peter S. Seaman, zodpovední napríklad za Grincha. Zvyšok týmu sa veľmi nezmenil, práveže sa rozrástol už pri predchádzajúcich projektoch štúdia (Madagascar a Za plotom), čiže aj animácia tretieho Shreka by mala byť už na vyššej úrovni, čomu vcelku zodpovedajú aj uverejnené zábery z filmu (aj keď na Pixar v realistickosti Dreamworks stále nemá).

Shrek Tretí Shrek Tretí

Ako predstavitelia jednotlivých úloh (presnejšie do hlasov postavičiek) sa znovu predstavia stálice ako Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy a Antnonio Banderas a novú postavu Artuša nahovoril spevák Justin Timberlake. tohto dabingu sa v našich končinách bohužiaľ nedočkáme, keďže u nás pôjde film so slovenským dabingom. Film mal už premiéru v USA a za prvý víkend získal pekný kasový úspech, ale aj rozporuplné recenzie. No snáď to nebude taký veľký prepadák ako to podľa informácii (a dosť zvláštneho traileru) vyzerá a náš milovaný zelená obor Shrek sa nezaradí medzi nevydarené animáky posledných mesiacov…