Shrek Tretí / Shrek the Third, 2007 © DreamWorks Animation Shrek Tretí / Shrek the Third, 2007 © DreamWorks Animation

Jedným zo základných dôvodov obrovskej popularity animovaných filmov v poslednej dobe je implementácia rôznych gagov a odkazov na známe filmy, teda vecí, ktoré ocenia skôr dospelí diváci než deti, pre ktoré sú tieto animáky pôvodne určené. Práve touto parodickou stránkou príbehu sa najviac preslávil prvý diel Shreka a vďaka nej sa tento film štúdia Dreamworks z roku 2001 stal obrovským celosvetovým hitom a zlatou baňou pre majiteľov štúdia. Veľmi vtipný príbeh o večne naštvanom zelenom zlobrovi, ktorý musí absolvovať cestu za záchranou istej krásky, mal v sebe toľko zábavnosti, narážok a vtipných situácii, že sa niet prečo čudovať úspechu a kultovosti zeleného obra a jeho spoločníka Oslíka.

Logicky potom nasledoval druhý diel o tri roky neskôr, ktorý bol robený podľa tradície, že druhý diel rozširuje základné myšlienky jednotky, ale podáva to všetko v ohromujúcejšom balení, ktoré vráža diváka do sedadla. Dvojka sa podarila v mnohých ohľadoch, navyše priniesla k starým známym Shrekovi, Fione a Oslíkovi novú skvelú postavu Kocúra s najkrajším pohľadom na svete.

Shrek Tretí / Shrek the Third, 2007 © DreamWorks Animation

V dvojke sa ale takisto znovu ukázal fakt, že kvôli maximálnemu zážitku z filmu ho treba sledovať v pôvodnej anglickej verzii, pretože pôvodný dabing (najmä Eddie Murphy ako Oslík a Antnonio Banderas ako Kocúr) je niečo nesmierne originálne, čo výrazne zlepšuje zážitok zo sledovania filmu a z jednotlivých gagov. A keďže úspech dvojky bol znovu obrovský (celosvetovo zarobil Shrek 2 okolo jednej miliardy dolárov), čo chvíľu k nám príde tretí diel Shrek bez čísla v názve, ale s prídavkom Tretí.

Príbeh filmu pokračuje v stave, v akom skončila dvojka, keď „žabí“ kráľ Harold zomiera a na smrteľnej posteli chce zveriť osud svojho kráľovstvá do rúk Shreka a Fiony. Zelený obor to ale odmietne s vetou, že sa do tejto pozície nehodí. Načo mu umierajúci kráľ poradí, že v nástupníckej línii po Shrekovi nasleduje jeden mladík v ďalekej krajine a preto sa Shrek, Oslík a Kocúr vyberú na cestu, aby doviedli mladíka do Kráľovstva za siedmimi horami. Týmto mladíkom nie je nikto iný, ako slávny Artuš, ktorý ale ešte nemá ani potuchy o svojej slávnej budúcnosti a preto nebude také ľahké ho doviesť. Navyše sa počas Shrekovej neprítomnosti urazený princ Krasoň zmocní vlády v Kráľovstve za siedmimi horami a takisto nechá uväzniť Fionu. Shrek bude mať zase raz čo robiť…

Shrek Tretí / Shrek the Third, 2007 © DreamWorks Animation

Po úspechu oboch časti Shreka v kine a takisto aj na DVD naplánovali v štúdiu Dreamworks ďalšie dve pokračovania a pustili sa okamžite do výroby, lenže nastali menšie problémy. Režisér a tvorca prvých dvoch Shrekov Andrew Adamson sa išiel radšej venovať tvorbe ďalšieho dielu Narnie a pri filme zostal iba ako producent. Na jeho miesto sa posunul scenárista Chris Miller a navyše mu pomáhal výtvarník Raman Hui. Takisto sa zmenili aj scenáristi, ktorými sa stali Jeffrey Price a Peter S. Seaman, zodpovední napríklad za Grincha. Zvyšok týmu sa veľmi nezmenil, práveže sa rozrástol už pri predchádzajúcich projektoch štúdia (Madagascar a Za plotom), čiže aj animácia tretieho Shreka by mala byť už na vyššej úrovni, čomu vcelku zodpovedajú aj uverejnené zábery z filmu (aj keď na Pixar v realistickosti Dreamworks stále nemá).

Ako predstavitelia jednotlivých úloh (presnejšie do hlasov postavičiek) sa znovu predstavia stálice ako Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy a Antnonio Banderas a novú postavu Artuša nahovoril spevák Justin Timberlake. Tohto dabingu sa v našich končinách bohužiaľ nedočkáme, keďže u nás pôjde film so slovenským dabingom. Film mal už premiéru v USA a za prvý víkend získal pekný kasový úspech, ale aj rozporuplné recenzie. No snáď to nebude taký veľký prepadák ako to podľa informácii (a dosť zvláštneho traileru) vyzerá a náš milovaný zelená obor Shrek sa nezaradí medzi nevydarené animáky posledných mesiacov.