Universal Pictures

Jason Bourne (Matt Damon) si užíva pokoja so svojou priateľkou Marie (Franka Potente). Avšak jedného dňa jeho kľud naruší ruská mafia, ktorá ho očividne nemá v láske. Zhodou okolností sa Bourne zapletie do veľmi nepríjemných záležitostí a zistí, že nebyť kamarát s tajnými službami sa veru nevypláca…

Originálny názov
The Bourne Supremacy

akčný, triler
2004 / 108 min. / MP 12
USA / Nemecko

Réžia
Paul Greengrass
Scenár
Tony Gilroy
Na plátne spoznáme opäť známe postavy ako napríklad Bournovho bývalého šéfa (Brian Cox) či psychologičku Nicky (Julia Stiles), ale aj nových ľudí, napríklad agentku Pamelu Landyovú (Joan Allen) a ruského ostreľovača (Karl Urban).

Tento film je okrem iného aj vynikajúce herecké predstavenie. Nenájdete jedného herca, ktorý by svoju rolu odflákol. Aj samotný Matt Damon v hlavnej role povyrástol. Zrejme sa mu už zapáčilo hrať v akčných filmoch. Scenár tiež poukazuje na to, že Jason Bourne sa vo veľkej miere riadi vlastným rozumom a citmi, nie výcvikom nemilosrdného zabijaka. Je síce hrdina v pravom slova zmysle a znesie toho veľa, ale to zrejme všetci hrdinovia akčných filmov.

Ja sama by som ešte mierne pozmenila koniec, ale ani terajší mu veľmi neublížil. Po technickej stránke nemám Bournovmu mýtu čo zazlievať. Iste, drobné chybičky sa nájdu všade, ale ako celok to vyznieva prepracovane.

Universal Pictures

Inak konečne výborný film! Tento film sa na nič nehrá a dokonale vypĺňa svoj žáner (akčný thriller). Hoci Bournov mýtus je vlastne pokračovaním filmu Agent bez minulosti, dovolím si tvrdiť, že ho prekonáva. Možno k tomu dopomohla zmena na režisérskej stoličke. Tentoraz je režisérom Paul Greengrass a podarilo sa mu posunúť Bournea na ešte vyššiu úroveň.