Bournovo ultimátum, The Bourne Ultimatum, 2007 © Universal Pictures International

Byť tajným agentom je veľmi tvrdý chlebík. Každý deň treba nasadzovať život (niekedy aj svoj vlastný), nenávidieť nepriateľa (znalci vedia, že starý skúsený špión nenávidí aj v noci, keď spí) a pritom platy v štátnej službe nie sú nijako závratné. Výnimkou nie je ani to, že namiesto tučnej výplaty a vyznamenania na neho ostatní agenti ušijú nejakú zákernú búdu (základným pravidlom je, že búda sa šije výhradne na elitných agentov). A práve to sa stalo Jasonovi Bournovi. Najprv síce stratil identitu, ale keď začal získavať prevahu, dal si jasné ultimátum: trikrát a dosť!

Originálny názov
The Bourne Ultimatum

akčný, triler
2007 / 111 min. / MP 12
USA

Réžia
Paul Greengrass
Scenár
Tony Gilroy, Scott Z. Burns, George Nolfi
Jason Bourne (Matt Damon) si stále nevie spomenúť kým bol pred „nehodou“. Keď o ňom a jednej tajnej operácii vyjde článok v britskom Guardiane, správne vytuší, že má veľkú šancu na úspech. Autor článku má evidentne informácie, ktoré by Jasonovi mohli odpovedať na základnú otázku – kto vlastne je. Lenže takéto zistenie by mohlo byť pre niektorých vysoko postavených ľudí v tajnej službe veľmi nepríjemné, a tak sa bude Jason musieť skutočne obracať. Okrem svojich neobyčajných schopností sa však určite nebude brániť ani podanej pomocnej ruke.

Filmovú sériu o agentovi Bournovi začal v roku 2002 Doug Liman. Výsledkom bol dobrý akčný film a veľmi dobré tržby, a preto pokračovanie na sebe nenechalo dlho čakať. Našťastie však už s novým režisérom – Paulom Greengrassom – a tak druhý diel dopadol ešte o poznanie lepšie. Medzitým stihol Greengrass natočiť pôsobivý Let číslo 93, aby sa vrátil a uzatvoril ságu o agentovi bez identity. Ten sa síce hneď dostal pomerne vysoko medzi najlepšie filmy na internetovej stránke IMDB, ale v poslednej dobe sa to darí podozrivo veľkému počtu filmov, takže to stráca výpovednú hodnotu.

Bournovo ultimátum je však naozaj výborným akčným filmom, a to najmä vďaka zaujímavej forme, strhujúcemu tempu a napätiu. Je to dynamická jazda od prvého do posledného záberu. Veľmi rýchle striedanie záberov, pôsobivá hudba a večne roztrasená ručná „dokumentárna“ kamera vytvárajú pôsobivú atmosféru a snažia sa priblížiť dianie z pohľadu hlavnej postavy. Tá je neustále v pohybe, uteká a chvíľky na vydýchnutie sú sakramentsky krátke. Takmer žiadne statické dlhšie zábery, stále sa niečo odohráva. Na druhej strane sa od diváka vyžaduje neustála pozornosť, aby sa pri rýchlom tempe nestratil. Pre základnú orientáciu v deji a postavách asi nie je nevyhnutná znalosť predchádzajúcich častí, ale bez nich vám môžu niektoré súvislosti unikať.

© Universal Pictures International

Akčné scény sú premyslené a natočené s bravúrou. Miestami možno jemne balansujú až za hranicou reálneho. Forma predsa len niekedy trochu zakrýva jemnú naivitu príbehu a najmä neomylnosť a supermanovské schopnosti Bourna, ktorý si hravo dokáže poradiť s niekoľkými protivníkmi naraz ako aj ľubovoľne dlhý čas si doslova pohrávať s celou tajnou službou.

Matt Damon síce nepatrí k hereckej špičke a v niektorých filmoch pôsobí trochu tuho, ale postava Bourna mu sadne ako uliata a režisér z neho dostane to, čo potrebuje. Ešte lepší výkon podal David Strathairn v úlohe zástupcu CIA Noaha Vosena, ktorý pôsobí maximálne prirodzene a presvedčivo.

Bournovo ultimátum je napínavý a dramatický film, z ktorého cítiť veľké nasadenie tvorcov. Je divácky príťažlivý, ale pritom nie úplne triviálny. S príbehom, ktorý nestráca logiku a nezamotáva sa v zbytočných dejových zvratoch. Jednoznačne najlepšia tohtoročná trojka a zrejme aj najlepší akčný film tohto roka. (Dúfam, že po týchto slovách ma vonku neprejde nejaký robot, ktorý sa zmenil na auto.)