Studio Légende

Opäť stretávame starého známeho komisára Pierra Niemansa v podaní Jeana Rena. Za parťáka tentoraz dostáva mladého kapitána Reda (Benoît Magimel) a po čase sa k ním pridáva taktiež expertka Maria (Camille Natta). Spolu vyšetrujú záhadné vraždy ľudí z navzájom odlišných svetov. Obete majú veľa spoločného s dvanástimi apoštolmi z Nového zákona.

Originálny názov
Les rivières pourpres 2 - Les anges de l'apocalypse

akčný, krimi, triler
2004 / 97 min. / MP 15
Francúzsko / Taliansko / Veľká Británia

Réžia
Olivier Dahan
Scenár
Luc Besson
Dvojka sa od jednotky líši mnohým. Od zmeny prostredia až po zmenu režiséra. Stal sa ním pomerne neznámy Olivier Dahan. S vlastným scenárom prišiel Luc Besson a režisér až priveľmi kopíruje jeho filmy. Bohužiaľ, ani to sa mu nedarí. Akčné scény sú nudné a dej filmu vôbec nemá spád. Jednotlivé scény sú za sebou v dosť hlúpom poradí.

Čo ma už na začiatku zaujalo, je námet. Je originálny a veľmi pútavý. Filmu dodal určitú mystiku a tajomno. Objavujú sa prvky nadpozemského a duchovného sveta a samozrejme apokalypsy. Kňazi a hlavne mnísi majú v sebe niečo z čiernych jazdcov z Pána prsteňov a z dementorov z Harryho Pottera. Zdá sa, že majú nadľudské schopnosti a protivník ich nemôže zdolať.

Výrazným plusom filmu je herecké obsadenie. Anglický herec Christopher Lee stvárnil postavu nemeckého šľachtica Heimerricha a jeho výkon nie je určite sklamaním. O Jeanovi Renovi ani nehovorím. Videli ste ho už niekedy hrať zle? Naopak Benoîta Magimela v roli Niemensovho parťáka ľahko zatieni jeho predchodca z prvého dielu v podaní Vincenta Cassela. Postava v jeho prevedení bola výraznejšia a zaujímavejšia. Vizuálne efekty sú slušné. Hlavne scéna v kláštore, keď komisár Niemans presvecuje priestor.

Studio Légende

Purpurové rieky 2: Anjeli Apokalypsy aj napriek niektorým nedostatkom dokazujú, že aj európska kinematografia nám má ešte čo povedať. Škoda len, že s touto trilógiou to pomaly, ale isto ide z kopca (áno, čítate správne, chystá sa aj tretí diel). Ak to takto pôjde ďalej, na trojku sa nám nebude chcieť ani pozerať. Ak ste milovníkmi prvého dielu, určite sa budete celkom fajn baviť, aj keď, otvorene si to priznajme, prvý diel bol o triedu lepší. Možno sa vám to teraz nezdá, ale tento film nie je až taký zlý. Rozhodne si ho pozrite aspoň na DVD či VHS kazete.