11 filmov – rovnaké číslo ako v minulom roku, vybrala do užšieho výberu Americká filmová akadémia na Oscara za najlepší animovaný film. Sú to filmy:

Clifford’s Really Big Movie
Karnevalová hra „Larry’s Amazing animals“ bola v meste a zvieratá v show povedali Cliffordovi o zvieracej súťaži s cenou doživotnej dodávky Tummy Yummies. Tak sa rozhodne odísť spolu s Cleo a T-Bone, pripojiť sa k predstaveniu, vyhrať súťaž a priniesť jedlo späť. Clifford je hviezdou show a Shackleford, ktorý je tiež hviezdou je žiarlivý. Clifford iba chce pomôcť a vyhrať súťaž – ale návrat domov k Emily Elizabeth po súťaži možno nebude taký ľahký ako si myslí,

The Legend of Buddha
Produkcia použila talenty s Indie, Singapuru a Filipín. „Legenda“ 90 minút trvajúci a prvý 2D animovaný film z Indie, zjednodušuje život a učenie Buddhu, princa, ktorý opustil svoje kráľovstvo a nádherný život aby našiel pravdu. Film zachytáva hudbu a zjednodušenú filozofiu Buddhovej strednej cesty, ktorá zaujme deti a dospelých.

Sky Blue
Sky blue zobrazuje miesta na Zemi v blízkej budúcnosti. Obrovské ekologické a celoplanetárne katastrofy, ktoré môžu vyhubiť ľudstvo. Sky blue je tiež ľúbostný príbeh. Je to ale aj sci-fi dobrodružný príbeh.

Disney’s Teacher’s Pet
Spot (Lane) je pes ktorý môže hovoriť a čítať. Prikradol sa do školy so svojim pánom Leonardom. Výchovné dobrodružstvá začínajú.

Ghost in the Shell 2: Innocence
Ghost in the Shell: Innocence je pokračovaním jedného z najlepších kyberpunkov Ghost in the Shell.Je to príbeh Batoua, ktorý hľadá dôvod prečo sa jedna kyber-ľahká deva zbláznila a zmasakrovalapolovicu jednotky rýchleho nasadenia. Príbeh je postavený na rade za sebou iducích scén plných vizuálnych efektov.

U nás na farme

Keď chamtivý bandita Alameda Slim začne spiadať plány, ako sa zmocniť mliečnej farmy Patch of Heaven, tri odhodlané kravy spoja svoje sily s karatekoňom Buckom a celou plejádou dalších zvieracích obyvateľov statku, aby spoločnými silami dokázali svoj domov zachrániť. V spolupráci s tajomným lovcom ľudí Ricom sa vydávajú na cestu skrze nehostinnou západnou krajinou, behom ktorej musia prekonať všetkých zloduchov i nástrahy divočiny a polapiť zákerného Slima, na ktorého hlavu bola vypísaná veľká odmena.

Rodinka úžasných
Bob Paar, známy ako Mr. Úžasný, býval jedným z najväčších svetových superhrdinov a zachraňovanie sveta bolo jeho denným chlebom. Svoj superoblek musel zavesiť na klinec pred pätnástimi rokmi. Teraz pracuje ako odhadca škôd pre poisťovňu a bojuje s nudou a rastúcim bruchom. So svojou manželkou (bývalou Elastiženou) a tromi deťmi sa pokúšajú žiť normálny život. Jeho chvíľa prichádza, keď ho tajomný kontakt vyšle na vzdialený ostrov s tajným poslaním. Tam zistí, že génius zla pripravuje voči svetu diabolskú pomstu.

Polárny expres
Vždy veril v Dedamráza, i keď sa mu za to cynický kamaráti posmievali. Jedného večera cez Vianoce mu pred domom zastaví vlak a rušňovodič ho pozve na jazdu na Severný pól. Chlapec so sebou berie prekvapených kamarátov a vydáva sa s nimi na výlet splnených detských snov. Tom Hanks miluje námet známej rovnomennej knížky a týmto filmom si spĺňa i svoj dávny detský sen. Technicky náročný film s monštróznym 150 miliónovým rozpočtom, vytvorený kompletne digitálnymi technológiami, bude viesť on sám – svojim hlasom a vizuálnou digitálnou verziou. Zahrá si totiž spomínaného rušňovodiča.

Shrek 2
Najpopulárnejší animák posledných rokov! Shrek a jeho láska Fiona sa vrátia z medových týždňov a s nadšením púšťajú svojim kamarátom dovolenkové video. Ale veselica skončí, keď im príde oznam, že Fionini rodičia sa dozvedeli o svadbe a pozývajú novomanželský pár do svojho kráľovstva, nazvaného „Far Far Away“. Vtip je v tom, že Fionina mama a otecko si myslia, že ich dcérka, krásna princezná, sa vydala za nejakého krásneho a bohatého princa. Nehovoriac o tom, že netušia o jej kliatbe. Návšteva to teda bude veľká a Shrek sa na oslavnej hostine určite dobre napapká, no ako sa budú tváriť Fiononini rodičia…

Príbeh žraloka
Za každou malou rybkou hľadajte veľkú lož.
Oscar, malá ukecaná rybka, má ambíciu pohybovať sa v najvyšších spoločenských vrstvách. Lennymu, veľkému bielemu žralokovi, spôsobila citlivá povaha životný problém, ktorý drží vo veľkej tajnosti: je totiž vegetarián. Po tom, čo pravda vyjde najavo, stane sa Oscar následkom veľkej lži pochybným hrdinom. Napriek tomu sa práve vtedy Oscar a Lenny stanú dobrými priateľmi.
viac

The SpongeBob SquarePants Movie
SpongeBob SquarePants je optimistická, duchaplná špongia, ktorá sa narodila ako kuchynská špongia.Žije na dne mora v komunite Bikiny Bottom, SpongeBob pracuje v Krusty Krab jedálni. V tomto poslednom príbehu sa SpongeBob snyží obnoviť prelomenú vládu kráľa Neptúna.

Podľa pravidiel kategórie iba 3 filmy môžu byť nominované do užšieho výberu. Filmy v nominácii môžu byť nominované na Oskara aj v iných kategótiách, vrátane kategórie najlepší obrázok.
Nominácie na 77. ročník budú oznámené 25. januára a ceny budú udelené 27. februára v Kodak Theatre.

MÔJ TIP
Do trojice nominovaných by sa podľa môjho názoru mohli dostať: Príbeh žraloka, Shrek 2 a Rodinka úžasných.
______________________________________________________________

KOMENTÁR: ERIK KAPSDORFER
Z roka na rok to má Americká filmová akadémia s výberom víťaza tejto kategórie ťažšie. Každým rokom sa predovšetkým v amerických a japonských štúdiách rodí čoraz väčšie množstvo animákov a budúci rok bude ešte vyrovnanejší – stačí ak spomeniem tituly, ktoré sa v ňom majú objaviť: Madagascar, Chicken Little, Cars a koncom tohto roka Robots (a ktovie ešte aké kvalitné anime sa rodí v Japonsku). A kto sa podľa môjho názoru dostane medzi trojicu najlepších v tomto roku? Shrek 2 a Rodinka úžasných majú podľa mňa účasť vo finále istú. O posledné, tretie postupové miesto však bude tuhý boj. Príbeh žraloka nakoniec až taký úspešný film nebol avšak aj tak s ním môžeme rátať. V amerických kinách sa už nejaký ten deň premieta vianočne ladený Polárny expres, ktorý taktiež získava len priemerne, možno troška nadpriemerne hodnotenia (Rottentomatoes.com – 59%, IMDB.com – 69%). Prekvapiť tak môžu u nás neznáme, avšak veľmi kvalitné anime tituly – Ghost in the Shell 2: Innocence či Sky Blue, ktoré, dúfajme, sa do slovenských kín dostanú aspoň prostredníctvom Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK).