DreamWorks

Príbeh žraloka je príbeh, ktorý si berie inšpiráciu v slávnych mafiánskych filmoch uplynulých desaťročí. Hlavnou postavou je ukecaná rybička Oskar, ktorý pracuje ako čistič pograffitovaných veľrýb vo veľrybej čističke. Práca je to nie práve najziskovejšia a Oskara neuspokojuje. Vynáša mu málo peňazí a Oskar sa topí v stále rastúcich dlhoch, ktoré nie je schopný platiť, takže jedného dňa si ho k sebe zavolá jeho BIG BOSS dvojzubec Sykese, ktorému dlží pomerne veľký balík podmorských peňazí a ktorý musí splatiť do 24 hodín. Ešteže Sykese má tajnú lásku Angie, ktorá Oskara tajne miluje a ktorá mu daruje dar od svojej babičky – hodnotnú perlu, ktorá pokryje všetky Oskarove dlhy.

To som však zabudol povedať, že Oskar je ryba, ktorá túži po bohatstve, sláve, živote na vrchu útesu, medzi vyššou spoločnosťou, preto na druhý deň namiesto toho, aby šiel s peniazmi za svojím šéfom, zamieri na dostihy morských koníkov a na výhru jedného z nich staví všetky Angieine peniaze. Tip však nevychádza, Oskar o peniaze prichádza a ešte k tomu stretáva Sykesa, ktorý sa dozvedá, čo vyviedol. Chudák Oskar je vydaný do rúk dvoch elektricky-vodivých medúz (aj vám pripomínajú dvojičky z druhého Matrixu?), ktoré ho majú ďaleko za útesom zlikvidovať.

Originálny názov
Shark Tale

animovaný, komédia
2004 / 90 min.
USA

Réžia
Bibo Bergeron, Vicky Jenson, Rob Letterman
Scenár
Michael J. Wilson, Rob Letterman
O niekoľko metrov vyššie, pár kilometrov ďalej leží na dne oceána potopená luxusná loď Titanic, ktorú obývajú najväčší nepriatelia obyvateľov útesu – nebezpečné mafiánske žraloky, ktorým vládne starnúci mafián Don Lino. Momentálne ho trápi jediná myšlienka: komu odovzdá svoje mafiánske impérium. Má síce dvoch synov, Frankieho a Lennyho, avšak ten druhý menovaný je dosť čudný, nezvyčajný typ žraloka – je vegetarián, pohŕda mäsom. Skrátka taká citlivejšia povaha, ktorá nemá to srdce ublížiť nevinným rybkám a to ho robí menejcenným v očiach jeho otca. Jedného dňa sa Frankie rozhodne, že naučí Lennyho túto žraločiu nevkusnosť prekonať. Vyberú sa teda smerom k útesu na menší lov, keď tu zrazu sa skrížia Oskarove a Lennyho cesty. Žralok Frankie pri pokuse o zožratie Oskara prichádza o život, keď ho z ničoho nič zasiahne mohutná lodná kotva.

Oskar okamžite túto situáciu využíva a v útese vyhlasuje, že to on zabil žraloka, začína o sebe chýriť najrôznejšie statočné reči a dostáva prívlastok Zabijak žralokov. Jeho spoločenské postavenie sa ihneď zvyšuje, dostane byt v najvrchnejšej časti útesu a skrátka začína si žiť bohémskym životom, kým Don Lino nezačne kuť pomstu, kým na povrch nevypláva pravda.

A o príbehu to asi stačí. Ako vidíte, snímok má síce názov Príbeh žraloka avšak celý dej sa väčšinou točí okolo Oskara, jeho problémov a neúspechov. Síce v neskoršej časti filmu do útesu prichádza žralok Lenny avšak dej sa aj naďalej sústreďuje na Oskara.

Príbeh žraloka je na tom po stránke scenáru dosť úboho. Príbeh je až príliš jednoduchý, v animáku si vypočujeme ohromné množstvo klišé, ktoré vyvolávali na mojej tvári úsmev. Film má parodovať predovšetkým mafiánske filmy, čo sa mu celkom úspešne darí, avšak žeby parodoval aj najrôznejšie telenovely a béčkové filmy plné otrepaných fráz? Vo filme sa nachádza taktiež klasická milostná zápletka. Angie, sekretárka vo veľrybej umývačke, tajne miluje Oskara, ten si to však neuvedomuje, a keď prichádza na scénu zvodná Lola, dokonale si Oskara okolo seba omotá a Angie ostávajú len oči pre plač.

Príbeh žraloka nie je zlý film, je určený predovšetkým dospelému divákovi, pretože obsahuje množstvo narážok, ktoré detské publikum jednoducho nepochopí. Dospelí sa budú najmä v prvej časti filmu dokonale baviť, pretože v Príbehu žraloka nájdu množstvo odkazov na najrôznejšie filmy, ich ratolesti sa však budú len milo usmievať.

DreamWorks

Nahovorenie jednotlivých postáv má jedným slovom hviezdne obsadenie. Oskara nadaboval skvelý Will Smith, ktorý dodal tejto postave nezameniteľnú Smithovsku charizmu. Oskar je presne taký ako samotný Will Smith – bláznivý, túžiaci po sláve, dokonca sa rovnako ksichtí ako Will, pretože autori sa rozhodli dať jednotlivým animovaným postavičkám niečo z toho, čím disponujú ich dabéri.

Mafiánsky boss Don Lino sa vo filme často nevyskytuje, avšak určite v ňom spoznáte herca Roberta de Nira. Lennymu prepožičal hlas Jack Black, mierumilovnej a zamilovanej rybičke Angie zas Reneé Zellwegger, zvodnej a po statkoch túžiacej Lole krásna Angelina Jolie. Husté obočie dvojzubca Sykesa ihneď prezradí Martina Scorseseho, ktorý bol touto postavou doslova uchvátený. Škoda len, že do kín prichádza dabovaná česká verzia filmu, ktorá síce nie je zlá, avšak pri týchto menách pôsobí druhotriedne. Originálnej verzie sa na Slovensku dočkáme maximálne v niektorých veľkých bratislavských multiplexoch.

Pozrime sa trošku na prácu grafikov. Tí oproti druhému Shrekovi dokázali ešte obdivuhodnejšie kúsky na poli počítačovej grafiky a animácie. Podmorský útes totiž pôsobí úchvatne, žije vlastným životom, je nádherný, pestrofarebný, profesionálne osvetlený, avšak na dokonalosť menom Hľadá sa Nemo ešte nedosiahol :). Po hudobnej stránke film neexceluje. Na hudbe sa podieľal známy hudobný skladateľ Hans Zimmer, avšak mne osobne v hlave utkvel len jeden jediný song – Three Little Birds od božského Boba Marleyho. Mimochodom na konci filmu sa dočkáme karaoke show v štýle Shreka.

DreamWorks

Shrek bol zameraný na parodovanie klasických rozprávok, ktoré pozná snáď každé dieťa, takže pri ňom sa zabavil aj detský divák a navyše adresoval divákom isté posolstvo. Príbeh filmu Hľadá sa Nemo možno nebol až natoľko vtipný avšak dokázal diváka istým spôsobom dojať. Bol to príbeh otca a syna a každý divák si z neho mohol niečo do reálneho života odniesť.

Čo však Príbeh žraloka? Disponuje slušnými gagmi a vtipmi, na ktorých sa budete počas filmu príjemne baviť, avšak gýčovité, klišé hlášky už neobohatia nikoho. Príbeh žraloka je teda iba príjemnou zábavou, predovšetkým pre dospelého diváka. Uvidíme, čo koncom roka prinesie The Incredibles od Pixaru – dúfajme, že nadviaže na úspech svojho staršieho bračeka.