Black Widow © Walt Disney Studios Motion Pictures Black Widow © Walt Disney Studios Motion Pictures

Po dvoch rokoch od pavúčej marvelovky sme sa po nekonečných odkladoch premiéry dočkali ďalšieho príbehu z MCU. Na rad prišla Natasha Romanoff vo svojej prvej plnokrvnej misii. Scarlett Johansson hrala ako Black Widow viac ako dekádu druhé husle slávnejším Avengerom a svoj vlastný príbeh si jednoznačne zaslúžila. Jej postava je dostatočne zaujímavá a Scarlett to na plátne veľmi pristane.

Originálny názov
Black Widow

akčný, dobrodružný, sci-fi
2021 / 134 min. / MP 12
USA

Réžia
Cate Shortland
Scenár
Ned Benson, Jac Schaeffer, Eric Pearson

Po udalostiach z Avengers: Endgame (2019) je jasné, že tento príbeh je prequel, konkrétne sa odohráva tesne po Občianskej vojne (Captian America: Civil War, 2016). Po tom, čo Avengerov postavili mimo zákon, je Natasha na úteku. Navyše niekto odhalil jej dávnu minulosť, ktorej bude musieť čeliť naprieč celým svetom. Po krku jej totiž ide neúprosný Taskmaster, zabijak s neuveriteľnými pohybmi.

Režisérka Cate Shortland zvolila pre film vážnejší tón s temnejšou témou a urobila dobre. Dospelý príbeh pripomína Jasona Bournea či Mission: Impossible. Z marveloviek je svojou atmosférou najbližšie k Winter Soldierovi (2014). Špiónskou tematikou zo sovietskeho zväzu dokonca pripomína Červenú volavku (Red Sparrow, 2018) s Jennifer Lawrence. Režisérka sa nebála pripodobniť záporáka Dreykova ovládajúceho cvičené komando čiernych vdov k nedotknuteľnému impériu Harveyho Weinsteina. Tento motív je svojím presahom v komiksovom filme od Disneyho nečakaný, no rozhodne vítaný. Ray Winstone si slizkú rolu Dreykova vyslovene užíva, no na plátne sa dlho neohreje.

Vážnejšie nastavenie sa asi v polovici mení na tradičné marvelovské poňatie, ktoré prichádza na scénu s Alexeiom, ruskou obdobou Kapitána Ameriku. Humorom sršiaci David Harbour si svojho mocného hromotĺka užíva, hoci rúca dovtedajší ráz filmu. Silnou stránkou snímky je najmä nadupaná girl power. Natashinu charizmu o vlas predbieha jej mladšia sestra Jelena v očarujúcom podaní Florence Pugh. Tá si prakticky kradne každú scénu pre seba. Už menej výrazná je Rachel Weisz ako vedkyňa Melina, ktorá testuje mentálnu kontrolu na prasatách. Mladú Natashu stvárnila energická Ever Anderson, dcéra Milly Jovovich a režiséra Paula W.S. Andersona.

Black Widow © Walt Disney Studios Motion Pictures

Čo filmu výrazne znižuje body je návrat k zavedenej rutine v jeho druhej polovici. Stále sa na dianie na plátne pozerá veľmi dobre, akcia je prehľadná a dostatočne explozívna. Dej utečie ako voda, a nudiť sa tak skutočne nestihnete. No je zreteľné, že režisérka Cate Shortland by z príbehu a jeho tém dokázala vytiahnuť oveľa viac, nebyť nutných marveláckych šablón. Bedákať nad tým však nemá zmysel. Je to proste Marvel a divák za tie roky vie, do čoho ide.

Ako spomienka na vydarenú ženskú postavu v podaní Scarlett Johansson film jednoznačne funguje a je škoda, že zo sveta emancipovaných špiónok nedostaneme viac filmov. Hoci potitulková scéna určité možnosti naznačuje. Dej tentoraz nesprevádza žiadne hviezdne cameo. Tvorcovia sa asi príliš nechceli zamotať, nakoľko ide o prequel. Poteší však úvodná cover verzia hitu od Nirvany Smells like Teen Spirit, ktorá vynikajúco nastavila náladu filmu.

V Black Widow sme dostali štandardnú marvelovku s výbornými akčnými scénami odhaľujúcu zaujímavý život špiónok. Chémia medzi Scarlett a Florence funguje na výbornú, až zamrzí, že ide o jednorazový zážitok. Tvorcovia si hanbu jednoznačne neurobili, hoci prvá polovica filmu naznačuje, že bez štúdiových oprát to mohlo dopadnúť ešte zaujímavejšie.