Originálny názov: Captain America: The Winter Soldier
Žáner: akčné dobrodružné sci-fi
Minutáž: 136 minút
Krajina: USA
Rok: 2014
Prístupnosť: MP 12
Réžia: Anthony Russo, Joe Russo
Scenár: Christopher Markus, Stephen McFeely, Ed Brubaker, Joe Simon, Jack Kirby
Kamera: Trent Opaloch
Strih: Jeffrey Ford, Matthew SchmidtHudba: Henry Jackman
Hrajú: Scarlett Johansson, Chris Evans, Hayley Atwell, Cobie Smulders, Sebastian Stan, Dominic Cooper, Emily VanCamp, Samuel L. Jackson, Robert Redford a ďalší
Nech bol Captain America odohrávajúci sa v alternatívnych 40-tych rokoch akokoľvek patetický a nostalgický, niesol aspoň posolstvo, ktoré malo byť významné pre celú túto filmovú líniu „hraných komiksov.“ Svaly či dizajnová uniforma nestačia na vytvorenie pravého vojaka a vzoru pre celý národ – to, v čom chatrný Steve Rogers (Chris Evans) vynikal, bol charakter, rozum a duševná hĺbka. Cez všetky oprávnené výčitky bol filmový zrod amerického supervojaka vďaka tomu aspoň trochu výnimočný. Keď sa však po nedobrovoľnom zmrazení prebudil v našej súčasnosti, privítala ho doba, ktorej sú charakter a ideály ukradnuté a ktorá sa bez rozptyľujúcej veľkoleposti skrátka nezaobíde.
Od trpezlivého a viac-menej portrétového štýlu prvého filmu sme sa nie veľmi plynule preniesli do modernej hlučnosti, v ktorej sa surreálni superhrdinovia v latexe a koženkách tvária, že supertajné podvodné základne, konšpirácie a diabolské plány sú na rokovacom stole dennodenne. A že sa toho na svete vlastne deje toľko nekalého, že jediné, o čo ide, je prežiť aspoň do zajtrajšieho rána. Osobný život, vízie a budúcnosť sú príliš abstraktné na to, aby zaťažovali hrdinov tohto filmu.
Nemusí to tak vyzerať, no v podstate patrím medzi fanúšikov Marvelovského filmového univerza. (Jossa Whedona som mala rada ešte kým to bolo cool a s potešením pozerám aj jeho seriálových Agents of S.H.I.E.L.D.) No zatvárať oči pred režijnou a scenáristickou priemernosťou sa nedá. Film, ktorý sa teraz premieta, aj keď nesie názov Captain America, vlastne o ňom ani nie je. Iste, scenár mu dožičil aj veľmi osobnú zápletku, no zameraný je najmä na udalosti v S.H.I.E.L.D.-e a kapitán tejto dejovej línii len v prípade potreby vypožičia svoje svalstvo, aby sa divák nenudil.
Nič z toho, čo robí kapitána Rogersa naozaj výnimočným lídrom – osobnosťou, ktorej vykresleniu bol venovaný celý prvý film – sa v tomto pokračovaní neprejavilo. To isté prakticky platí o každej postave, či už je reč o Nickovi Furym (Samuel L. Jackson), či o tajuplnej Čiernej vdove (Scarlett Johansson). To však nie je problémom hereckého obsadenia, ale hlavne veľmi jednoduchého scenára a lajdáckej réžie, ktoré uprednostnili výpravnosť a efektnosť pred myšlienkovým posolstvom. Tajná svetová organizácia, ktorá dohliadala na bezbolestný chod sveta, sa nám pred zrakmi rozpadáva, no ťarchu tohto celého ani na moment nepocítite. To preto, že ide len o predvoj, o prípravu na tretí diel – tento film je len o nutnom premostení.
Do popredia sa teda naplno dostala potreba pobaviť a udržať záujem. O strieľačky, naháňačky a boje vo vzduchu i na zemi vo filme nie je núdza. Myšlienková línia filmu – hoci nie je v kinematografii objavná – mohla byť vo filmovom Marvele rozvinutá omnoho hlbšie. A to mi prekáža vari najviac. Captain America: Zimný vojak má všetko – rozpočet, zaujímavé postavy i dobrých hercov – no ani na moment sa nesnaží byť niečím viac, ako len povinným (medzi)článkom v prísne naplánovanej komiksovej sérii. Prináša síce obrovský prevrat vo marvelovskom svete, no sám o sebe by ako dielo nikdy neobstál.