Mergeš Jozef

Zrodenie planéty opíc /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Tak trochu nešťastne zvolený slovenský distribučný názov vystihuje letný blockbuster Ruperta Wyatta, nie príliš známeho anglického režiséra, len spolovice. Diváci, ktorí sa tešia na Zrodenie planéty opíc, sa budú musieť zmieriť s faktom, že sa naši živočíšni príbuzní počas vyše deväťdesiatich minút gradujúcej akcie dočkajú len „splodenia“ planéty opíc …

Submarino /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Stalo sa vám v detstve niečo smutné, ba priam tragické, čo by ste radi zmazali zo svojho života? Z chladného severu k nám prichádza mrazivá snímka o dvoch neusporiadaných životoch. Natočil ho dánsky režisér Thomas Vinterberg…

Tri dni k slobode /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Paul Haggis je známy predovšetkým ako spoľahlivý a úspešný scenárista (Million Dollar Baby, Quantum of Solace). Pred piatimi rokmi si prekvapujúco získal za svoj prvý zrežírovaný hraný film, sociálne provokatívny Crash, dvoch Oskarov (film, scenár).

Škola života /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Skostnatené Anglicko 60. rokov minulého storočia. Puritáni všade naokolo, no spoza kríkov a stromov vytŕčajú hlavy prví voľnomyšlienkári. Ľudia, ktorí sa chcú zabaviť, ktorí nechcú myslieť na vzdelanie, ani na tradície. Dôležité je pre nich žiť a užívať si.

Baaria /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Bagheria leží na severe Sicílie. Jej filmový príbeh je jednoduchý. Z dedinky sa stáva pred očami divákov pulzujúce mesto. Pre domácich slangovo iba Baaria, mesto, ktoré milujú, mesto, ktoré žije i umiera. Giuseppe Tornatore, Oskarom ovenčený taliansky režisér (Kino Raj), sa vo svojom novom počine pokúša poukázať na roky emócií.

Nech vojde ten pravý /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Nech vojde ten pravý je novinkou od ASFK, ktorú si budete môcť v slovenských kinách vychutnať od začiatku júna. Režisérsku stoličku zohrieval Tomas Alfredson, ktorý síce v európskych vodách zatiaľ nedisponuje rozmernými parametrami, no jeho celovečerný film o „klopaní upírov“ mu v roku 2008 zabezpečil švédsku národnú cenu pre najlepší film.

Duša Paula Giamattiho /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Predtým ako začnete jesť, si najprv skontrolujte pulz vašej duše. Ak ju necítite, obhliadnite si tanier. Ľahko sa môže stať, že ju omylom skonzumujete. Mohla by sa na vás vyvaliť v podobe modrej uhorky, ružovej papriky, pikantného korenia, či hnedastého hrášku.

Hlad /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Keď som kdesi zazrel, že klubovku Hlad má na svedomí Steve McQueen, poškrabal som sa za uchom. Nebolo mi totiž celkom jasné, ako môže človek po smrti niečo nakrútiť. Následne som si overil situáciu a zistil som, že nie je Steve McQueen ako Steve McQueen.

Kniha prežitia /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Bratia Hughesovci sa nerozpakovali ukázať divákom koniec sveta a radšej si pripravili menej opozeranú látku a to svet priamo po ňom, po apokalypse. Nedozvieme sa, čo sa „vtedy pred časom“ stalo. Isté je len to, že bola vojna a niektorí sa domnievajú, že bola kvôli obyčajnej knihe.

Pestúnka v akcii /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Brian Levant nenakrútil nič, čo by vyslovene stálo za opakovanú projekciu. Akú takú popularitu mu v našom prostredí priniesol hádam len havo Beethoven. Aj keď, ruku na srdce, koľkí z nás, čo sme mali detstvo, vieme, že to nakrútil Levant? Ja som si napríklad myslel, bez urážky, že to urobil nejaký Bernardín.

Priestupný rok /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Režisér Anand Tucker vstúpil do povedomia kinematografie v roku 1998, keď v éteri rozkvitla a niektorým i zavoňala sesterská dráma Hillary a Jackie (2 nominácie na Oscara). Svet si Tuckera všimol, no odvtedy len vädne a vädne.

Dokáž to! /

Jozef Mergeš / Recenzia /

Áno, áno. Intelektuáli zase raz krútia hlavami nad tým, čo nám to ten severoamerický priemysel tlčie do hláv. Nuž ale vysvetlite to ľuďom pod 15. Povedzte im, že je tento film odpad, a niekam vás pošlú. Pravdepodobne na smetisko, kam však Dokáž to! rozhodne nepatrí. Pridávam sa teda k zástupu „násťročných“…