Dokáž to!

Jozef Mergeš
Recenzia

Originálny názov: Make It Happen

Žáner: horor
Minutáž: 90 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP

Réžia: Darren Grant
Scenár: Duane Adler
Kamera: Ken Seng
Hrajú: Mary Elizabeth Winstead, Tessa Thompson, Riley Smith, Julissa Bermudez, Ashley Roberts, John Reardon, Karen LeBlanc

DokazToÁno, áno. Intelektuáli zase raz krútia hlavami nad tým, čo nám to ten severoamerický priemysel tlčie do hláv. Nuž ale vysvetlite to ľuďom pod 15. Povedzte im, že je tento film odpad, a niekam vás pošlú. Pravdepodobne na smetisko, kam však Dokáž to! rozhodne nepatrí. Pridávam sa teda k zástupu „násťročných“ a ak bude treba, ponesiem pred nimi hoci aj ich infantilnú zástavu. Už dávno totiž nebolo jasnejšie, komu je film určený.

Nový film Darrena Granta, ktorého doterajšia režisérska kariéra za zmienku nestojí, nám naivným divákom dáva návod na plnenie snov. Jediný a univerzálny návod, ktorý pre túto „hru“ existuje, je urputná túra za svojím cieľom. Nech to stojí, čo to stojí, aj keď sa osemkrát vzdáme, aj tak svoj cieľ dosiahneme. V rámci naťahovania času sa však musíme vysporiadať i s väčšími či menšími polenami pod kolenami, rôznymi okľukami, závisťou, odtiahnutým autom, či bratovou dielňou. Samozrejme, tu je už náčrt hlavného konfliktu tejto tanečne show, ktorá je už od začiatku jasne žánrovo vymedzená. Potom je len otázkou osemdesiatich minút, kedy sa všetko zlé na dobré obráti.

Lauryn (Mary Elizabeth Winstead) je obyčajná deva zo zapadákova, pre ktorú je tanec cestou a najmä únikom z nudného vidieka. Bohužiaľ, život je pes, a tak je Lauryn citovo pripútaná k bratovej opravovni áut, ktorú deťom zanechali rodičia. Ono, viesť takýto biznis v obci s 918imi obyvateľmi nie je vôbec vtipné. Keď sa autá nekazia, musí dôjsť k znižovaniu stavov a tak podobne. Nuž a kto by mal porobiť účty, ak nie šikovná Lauryn? Jedného dňa však táto „ofinovlasá krásavica“ predsa len odchádza. Skúška na prestížnu tanečnú školu však nedopadne podľa jej naivných predstáv, a tak sa film môže začať. Návrat talentovanej tanečníčky späť do prašného Glenwoodu v Indiane totiž ani zďaleka nehrozí.

DokazTo DokazTo

Priamočiaro (teda hollywoodsky) vystavaný príbeh podfarbujú piesne tanečného charakteru. Veľmi sa do tanca nevyznám, ale si myslím, že je to najskôr asi ten hip-hop, ktorý tak z duše nenávidím. No napriek tomu som ho v tomto filme strpel. Každý má svoje sny, aj ja, aj môj sused, kamarát, každý, a každý z nás sa určite rád pozrie na to, ako sa ten sen niekomu splnil. Dokáž to! pochopiteľne nie je ultra výnimočný film ťažkého kalibru. Je skôr ultra bežný, i keď svojím zameraním si okamžite nájde vyselektovanú skupinu divákov, ktorí budú hltať každý jeden nový záber. Tí mladší, ktorí radi videli Step Up, a tí starší, ktorí radi videli Hriešny tanec, sa v tomto filme určite nájdu. Tanečné, poväčšine sólo vystúpenia, sú sexy, dráždivé, zmyselné a páni si pridajú plusový bod, pretože tu tancujú najmä ženy. A to dobre stavané.

Charakteristickou črtou Lauryn určite nie je sebavedomie. Aj to málo sebavedomia, ktoré má, jej v Chicagu veľmi rýchlo klesne, a stáva sa z nej „popoluška“, ktorej musia občas vydláždiť cestu ku sláve aj iní. Tými sú priatelia, v istom zmysle aj nepriatelia. „Popoluškovský“ motív naráža v tomto filme na veľkomesto. Je to z určitého pohľadu aj ukážka toho, ako to vo veľkomeste vo vzťahu k zakomplexovanému vidiečanovi chodí. Okrem širšieho sociálneho statusu sa Dokáž to! venuje aj Laurynmu vzťahu s bratom a výčitkami, ktoré túto súrodeneckú dvojicu brzdia v rozlete.

DokazTo DokazTo

Tanec teda miestami ustupuje do pozadia, stáva sa čírym snom, a na rad prichádza trochu melodrámy. Tá príbeh v žiadnom prípade neozvláštňuje, skôr by som povedal, že ho oproti čistému a živelnému tancu ladí do vážnejšej tóniny. Netreba však zabúdať, že film je hračka a hračky sú tu na to, aby sme sa s nimi dokázali zabávať. To je Hollywood. „Neni o čom“. Vydarilo sa. A aj keď som rojko, hanbiť sa za to nemienim.

/