Originálny názov: Revolutionary Road

Žáner: dráma
Minutáž: 119 minút
Krajina pôvodu: USA/Veľká Británia
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Sam Mendes
Scenár: Justin Haythe
Kamera: Roger Deakins
Hudba: Thomas Newman
Hrajú: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Kathy Bates, Ryan Simpkins, Michael Shannon, David Harbour, Kathryn Hahn, Jason Etter, Kristen Connolly, Zoe Kazan

NudzovyVychodKeď vysoko cenený režisér Sam Mendes oznámil o čom bude jeho najnovší film, okamžite sa potešili jeho fanúšikovia po celom svete, keďže Sam sa rozhodol sfilmovať klasický americký román Revolutionary Road. Toto dielo spisovateľa Richarda Yatesa sa príbehom čiastočne približuje k prebudeniu sa z Amerického sna, čo je téma, ktorú Mendes vynikajúco spracoval v kultovej Americkej kráse. Z tohto dôvodu sa očakávalo, že z filmu bude niečo ako Americká krása 2, čo sa však v konečnom dôsledku našťastie nestalo a najnovší Mendesov film je postavený do úplne inej roviny ako jeho preslávený debut. A to je práveže len dobré. Takto totiž mohol vzniknúť úžasný film, ktorý si síce nezíska každého diváka okamžite, ale v konečnom dôsledku je to viac ako len vydarený film.

Podobnosť s Americkou krásou je vo filme hlavne v základe, keďže aj Núdzový východ pojednáva o kríze v navonok šťastnom manželstve a o prebudení sa z amerického sna do drsnej reality. Tento príbeh sa odohráva v päťdesiatich rokoch, keď sa mladý manželský pár Wheelerových ocitne na predmestí veľkého mesta v peknom domčeku a v susedstve podobne „šťastných“ párov. Realita je však iná. Frank robí prácu, ktorú neznáša a jeho manželka naopak nerobí to, čomu sa chcela venovať, lebo jej to nejde. Jedného dňa April Wheelerová dostane spásonosnú myšlienku ako zlepšiť ich život – presťahovať sa do Paríža. Frankovi sa táto myšlienka z počiatku aj pozdáva, obaja sú neskutočne šťastný, ale táto idylka samozrejme nemôže trvať naveky…

Príbeh knihy a filmu je silný sám o sebe, ale mnoho získava aj vďaka spracovaniu, ktoré zvolil Mendes. Ten príbeh rozpráva zdanlivo chladne, odťažite a občas to vyzerá až tak, ako keby zaznamenával veci dokumentárnym štýlom. Tento prvý pohľad vcelku klame, keďže Mendes sa veľmi umne pohráva so symbolmi (príchod Franka do práce vlakom) a s budovaním atmosféry. Účelnosť tohto chladného spracovania vyznieva úžasne najmä vtedy, keď sa film prehupne k záveru, ktorý je stále nakrútený rovnako chladno, ale napriek tomu je neskutočne plný emócií a až mrazivo krutý.

NudzovyVychod NudzovyVychod

Dôležitou postavou v príbehu je John, ktorý je síce úradne uznaný za blázna, ale práve jedine on dokáže správne pomenovať a určiť, čo je zlé medzi Wheelerovcami. Použitie postavy blázna na komentovanie deja bolo využívané vo viacerých klasických dielach a často sa objavovalo v tvorba dielach stredovekých spisovateľov.

Postava Johna tvorí ako keby protipól hlavnej dvojice a jej vhodné stvárnenie je dôležité pre správny dopad na diváka, čo sa Michaelovi Shannonovi podarilo takmer dokonale a za svoj výkon je nominovaný na Oscara. Jeho výkon však nie je jediným skvelým v rámci filmu. Dvojicu manželov si zahrali Kate Winslet a Leonardo DiCaprio, ktorí sa po jedenástich rokoch od Titanicu stretli v spoločnom filme a na ich výkonoch je viditeľný značný kvalitatívny progres. Z tejto dvojice vyčnieva viac Kate Winslet (mimochodom manželka Sama Mendesa), ktorej výkon najmä v poslednej tretine je dychberúci a mimoriadne silný. DiCaprio je síce takisto veľmi dobrý, ale pri výkone Winslet skrátka nemá šancu.

NudzovyVychod NudzovyVychod

Mendesove remeselne dokonalé spracovanie (za čo môže poďakovať aj kamere Rogera Deakinsa) spolu s nesmierne realistickým príbehom a s kvalitnými hereckými výkonmi vytvorili silný a mrazivý príbeh o jednom nepodarenom manželstve, ktoré na prvý pohľad vyzerá úplne ideálne. Oproti Americkej kráse je to úplne iný film, v ktorom nie je ani smietka humoru a štylizácie. Takto zostala „len“ na povrchu chladná sonda do života jedného manželstva, ktorá je však vnútorne neskutočne emotívna.

/